Home » Onkologia » Żywienie pacjenta onkologicznego odgrywa istotną rolę w powodzeniu terapii
onkologia

Żywienie pacjenta onkologicznego odgrywa istotną rolę w powodzeniu terapii

Tylko dobrze odżywiony organizm jest w stanie stanąć do walki z wrogiem, jakim jest nowotwór. Dlatego tak ważna w terapii pacjenta onkologicznego jest właściwe, zbilansowane żywienie.

Dr n. med. Joanna Streb

Specjalista onkologii klinicznej, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział Kliniczny Kliniki Onkologii, konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej województwa małopolskiego

Jakie działania podejmowane są, aby wspierać w chorobie nowotworowej pacjentów, którzy mają zaburzenia odżywiania?

Niezależnie od metody terapii – czy jest to radykalne leczenie chirurgiczne, czy też leczenie systemowe, każde z nich niesie za sobą działania niepożądane. Wpływają one nie tylko na wynik terapii, ale również na samopoczucie samego pacjenta. Chemioterapia oraz radioterapia niszczą zarówno komórki złośliwe, jak i zdrowe, przy okazji niszcząc nabłonek śluzowy w układzie pokarmowym. Terapia oprócz nudności i wymiotów może wywoływać u chorego brak apetytu i zmianę odczuwanego smaku. To z kolei przekłada się na zaburzenia odżywiania, a co za tym idzie do niedożywienia, które może być groźne w skutkach. Stąd tak ważna jest porada dietetyczna oraz zastosowanie diety z uwzględnieniem specjalistycznych preparatów żywieniowych zawierających skoncentrowaną, zbilansowaną dawkę makro i mikroelementów, a także sporą ilość białka, którego braki związane są bezpośrednio z niedożywieniem.

Jakie są skutki niedożywienia pacjentów onkologicznych?

Organizm dobrze odżywiony jest silny, dzięki czemu lepiej znosi wszelkie procesy leczenia onkologicznego. W sytuacji niedożywienia może nie dawać ono zadowalających efektów. Niedożywienie prowadzi też do osłabienia odporności i pojawienia się infekcji. Spadek masy mięśniowej jest kluczowy w doborze dawek i tolerancji leczenia. Gdy jest on znaczny, może doprowadzić nawet do przerwy w terapii.

Aby tego uniknąć, zaleca się właśnie wprowadzenie żywienia medycznego. Są to preparaty, które w małej objętości zawierają odpowiednią ilość kalorii oraz białka. Przykładowo jedna porcja może dostarczyć 250-400 kcal oraz 15 do nawet 22 g białka.

No właśnie, dlaczego w procesie leczenia choroby nowotworowej białko serwatkowe jest tak ważne?

Pacjent ze względu na utrzymanie prawidłowej masy mięśniowej powinien dostarczać z zewnątrz potrzebną ilość protein. Białko serwatkowe jest jednym z najlepiej przyswajalnych dla organizmu białek. Dodatkowo produkty zawierające tego rodzaju proteiny charakteryzują się łatwostrawnością oraz dobrą tolerancją. Żywienie dla pacjenta onkologicznego powinno być nieuczulające – hipoalergiczne, dlatego też suplementacja białka serwatkowego w postaci koncentratu, bądź hydrolizatu białka drobiowego jest tak istotna w jego diecie.

Czym się kierować przy wyborze żywności specjalnego przeznaczenia medycznego dla pacjentów onkologicznych? Jaką rolę odgrywa akceptowalny smak i łatwo przyswajalna forma podania? 

Smak jest tutaj kluczowy. Wielu pacjentów skarży się, że żywność specjalnego przeznaczenia medycznego ma nieakceptowalny dla nich smak. Dodatkowo ze względu na leczenie onkologiczne te walory smakowe są jeszcze bardziej zniekształcone. Stąd też podczas wyboru preparatu, warto zwrócić uwagę, by smak preparatu był dla pacjenta zadowalający. Podobnie jest z przyswajalnością samego produktu – musi być on łatwo przyswajalny, ponieważ pacjent i tak boryka się już z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego z powodu leczenia onkologicznego.   

A jeśli chodzi o odczyny popromienne po radioterapii i chemioterapii? W jaki sposób pacjenci mogą dbać o swoją skórę podczas tego typu leczenia?

W trakcie radio i chemioterapii odczyny popromienne mogą być znacznie nasilone. W tej kwestii do dyspozycji pacjentów również znajdują się preparaty, które skutecznie zabezpieczają skórę przed wystąpieniem zmian. Są to przede wszystkim produkty łagodząco-regenerujące do pielęgnacji skóry po zastosowaniu radio lub chemioterapii. Zwiększają one poczucie komfortu, nawilżają skórę, zmniejszają odczyny popromienne, a także wspomagają proces regeneracji bariery hydro lipidowej skóry.

Next article