Home » Serce i krew 2 » KOS-zawał to sukces na skalę europejską. Teraz pora na KONS
Serce i krew 2

KOS-zawał to sukces na skalę europejską. Teraz pora na KONS

Prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i dyrektor WCCI

nformacja o ogłoszeniu nowego zarządzenia ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, a więc wprowadzenia istotnych poprawek do świadczenia KOS-zawał, to dla kardiologów bez wątpienia najważniejsza wiadomość poprzedniego miesiąca. Waga tej decyzji dotyczy jednak nie tylko specjalistów, ale również całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Wdrożenie KOS-zawał w październiku zeszłego roku nie przyniosło oczekiwanej pozytywnej rewolucji, ale stopniowy progres – coraz więcej ośrodków decyduje się na przyłączenie do tego nowatorskiego programu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i dyrektor WCCI. Od czerwca ta sytuacja może się jednak zmienić. Dzięki wielomiesięcznemu dialogowi środowiska kardiologów z decydentami program uległ strategicznej zmianie, m.in. poprzez nowy współczynnik korygujący na świadczenia kardiologiczne dla dużych podmiotów (1,1), mnożnik dla ośrodków z dzienną rehabilitacją (również 1,1), uwzględnienie wszystkich dostępnych na rynku procedur elektroterapii oraz klarowny zapis dot. rozliczenia pacjenta w przypadku przedterminowego ukończenia programu. Wprowadzone modyfikacje mogą nie tylko przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności pacjentów z zawałem serca o 3 tys. zgonów w skali roku, ale także sprawić, że polski KOS-zawał stanie się modelowym przykładem opieki koordynowanej w Europie.

Eksperci wielokrotnie podkreślali, że program dobrze działa i się rozwija, wymaga jednak niewielkich modyfikacji. W szczególności trzeba poprawić mniej korzystne finansowanie programu w szpitalach klinicznych. Warto też dążyć do udostępnienia programu wszystkim pacjentom z zawałem w Polsce. Należy podkreślić, że kompleksowa opieka pozawałowa bezsprzecznie poprawia rokowanie pacjentów, a ponadto jest kosztowo-efektywna. Dlatego dziwi, że w niektórych oddziałach NFZ zniechęcano dyrektorów szpitali do podpisywania umów – dodaje prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Niewydolność serca to bowiem ogromny problem nie tylko kardiologów, ale i lekarzy pozostałych specjalności.

O kompleksowej opiece zawałowej w ujęciu teraźniejszym i przyszłym dyskutowano m.in. podczas sesji “Kardiologia w dobie podstawowej sieci szpitalnej. Opieka kompleksowa w kardiologii – jak funkcjonuje modelowe rozwiązanie dla opieki chorych po zawale w praktyce?”, która odbyła się podczas 22. edycji warsztatów Warsaw Course On Cardiovascular Interventions (WCCI). Zdaniem członków Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego doświadczenia z projektowania i wdrażania KOS-zawał można pozytywnie wykorzystać w tworzeniu kolejnych programów koordynowanej opieki, których obecność już teraz jest niewątpliwie potrzebna. Jednym z nich jest niedawno ukończone świadczenie KONS, czyli dotyczące niewydolności serca. Kardiolodzy liczą na jego akceptację przez ministra.

– Pilotaż KONS rozpocznie się na przełomie lata i jesieni, obejmując kilka ośrodków i dużą grupę chorych. Wierzę, że zdobyta dzięki temu wiedza pozwoli nam wkrótce wdrożyć program w całym kraju. Niewydolność serca to bowiem ogromny problem nie tylko kardiologów, ale i lekarzy pozostałych specjalności – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Niewydolność serca to jeden z priorytetów organizacji, który wymaga bezzwłocznych działań – na to groźne schorzenie cierpi już nawet milion Polaków, a liczba będzie się powiększać. Znaczny procent chorych to pacjenci kardiologiczni po przebytym zawale serca, KONS może więc stanowić naturalną kontynuację KOS-zawał. Skala problemu jest jednak o wiele większa. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Członek Zarządu Głównego PTK i dyrektor WCCI, to także seniorzy, chorzy po przebytych zakażeniach czy nadużywający alkoholu. Aby móc sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu społecznemu, program koordynowanej opieki ma połączyć POZ, AOS, leczenie interwencyjne, elektroterapię i rehabilitację.


Szczegółowych informacji udziela:
Karolina Jakubiak
[email protected]
Eleven Zett Productions
Next article