Home » Serce i krew 5 » Badajmy ciśnienie regularnie
Serce i krew 5

Badajmy ciśnienie regularnie

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

zym jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków to arytmia, która polega na szybkiej, nieskoordynowanej czynności przedsionków, co powoduje, że przedsionki przestają się kurczyć, a akcja serca jest kompletnie niemiarowa. Jest to choroba, która przede wszystkim dotyczy osób w podeszłym wieku, po 65. roku życia, ale może także pojawić się u ludzi młodych, jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko.

Czy są jakieś pierwsze objawy choroby, które powinny nas zaniepokoić?

Najczęstszym, pierwszym objawem migotania przedsionków jest uczucie szybkiego, niemiarowego bicia serca. Może to wywołać niepokój, szczególnie gdy występuje u chorego po raz pierwszy. Jest jednak spora grupa pacjentów, u których migotanie przedsionków nie daje żadnych objawów. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ choroba w takim wypadku jest trudna do rozpoznania bez pomocy lekarskiej.

Jak diagnozuje się migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków można podejrzewać już po wykonaniu pomiaru tętna, potwierdzić je można bardzo popularnym badaniem EKG, które można wykonać w każdej przychodni. Dalsza diagnostyka polega na wykonaniu monitoringu pracy serca metodą Holterowską. Migotanie przedsionków może przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest, aby nawet wtedy, kiedy nie odczuwamy żadnych objawów choroby wykonywać profilaktycznie podstawowe badania, szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku. Poszukiwanie choroby jest bardzo ważne, ponieważ możemy włączyć choremu odpowiednie leczenie i uniknąć udaru mózgu.

Na czym polega leczenie?

Profilaktyczne leczenie w przypadku migotania przedsionków może być przeprowadzone tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli chory jest w podeszłym wieku, to wymaga stałego leczenia profilaktycznego, podaje się leki przeciwkrzepliwe, które zapobiegają udarowi. Warto podkreślić to, że jeśli pacjent trafi do lekarza odpowiednio wcześnie jesteśmy w stanie leczyć przyczynę choroby i w wielu przypadkach jej zapobiec, a przez to zmniejszyć ryzyko wystąpienia właśnie udaru mózgu.

Czy inne choroby występujące u pacjenta mogą powodować migotanie przedsionków?

Tak, są to przede wszystkim choroby układu krążenia, w tym takie jak: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, wady, kardiomiopatie. Występują także przyczyny pozakardiologiczne, takie jak: nadczynność tarczycy, zaburzenia w gospodarce potasem. W takich przypadkach trzeba przede wszystkim szukać przyczyny migotania i je leczyć.

Na rynku dostępne są urządzenia, które pomagają wykryć migotanie przedsionków. Czy mierzenie ciśnienia w domu może uchronić nas przed udarem mózgu?

Pomiary wykonywane domowymi urządzeniami mogą być przesłanką do wykonania dodatkowego badania EKG, które może potwierdzić migotanie przedsionków. Objawem migotania przedsionków może być niemiarowość tętna. Bardzo ważne jest, aby kontrolować jego poziom regularnie. Szczególnie w przypadku osób starszych, które są szczególnie narażone na udar mózgu, ich rodzina i bliscy powinni zadbać o częste wykonywanie pomiarów. Podczas wizyty u babci czy dziadka możemy samodzielnie sprawdzić prawidłowość jego tętna, jest to bardzo proste, wystarczy wykonać ucisk w okolicy promieniowej przez minutę lub dwie. W przypadku stwierdzenia niemiarowość tętna należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu wykonania dalszej diagnostyki.

Next article