Home » Serce i krew 5 » Seniorze, czy wiesz, czym jest hipercholesterolemia?
Serce i krew 5

Seniorze, czy wiesz, czym jest hipercholesterolemia?

Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz
Profesor nadzwyczajny WUM, doktor habilitowany nauk medycznych

zym jest hipercholesterolemia i jakie są jej przyczyny?

Hipercholesterolemia to zaburzenie ilościowe i jakościowe cholesterolu we krwi. Oznacza to, że pacjent ma nie tylko za wysoki poziom złego cholesterolu (LDL), ale często jest on także nieprawidłowo zbudowany. Jest to czynnik, który może spowodować bardzo niebezpieczne choroby, takie jak miażdżyca i jej groźne konsekwencje, np. udar mózgu czy zawał serca.

Główną przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu jest niewłaściwy styl życia, przez który należy rozumieć nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, otyłość. Te czynniki są najczęściej odpowiedzialne za problemy z cholesterolem, nieprawidłowości genetyczne też oczywiście mogą sprzyjać wysokiemu stężeniu cholesterolu, ale jest to sytuacja rzadka.

Jakie badania należy wykonać, żeby stwierdzić hipercholesterolemię?

Najprostszym i zarazem najważniejszym badaniem, które należy wykonać, to poziom cholesterolu i jego frakcji. Jeśli w rodzinie występują problemy z wysokim stężeniem cholesterolu czy miażdżyca, to takie badanie należy wykonać nawet w wieku 20 lat. Czwarta dekada życia to czas, kiedy wielu z nas robi przegląd swojego organizmu i wtedy często pojawia się pierwszy problem wysokiego poziomu cholesterolu, moim zdaniem każdy czterdziestolatek powinien znać jego poziom. Stereotypem jest, że wysoki cholesterol mają tylko starsi ludzie.

Jak leczy się hipercholesterolemię?

Najważniejszym czynnikiem leczenia jest zmiana stylu życia. Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę, wśród produktów rekomendowanych są tłuszcze roślinne, pełnowartościowe oleje, w tym najlepszy pod względem składu olej rzepakowy, błonnik, margaryny z dodatkiem steroli/stanoli, należy natomiast zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, produktów zawierających tłuszcze trans i tłuszcze nasycone. Pacjenci powinni także zacząć się ruszać. W tygodniu każdy z nas powinien spędzić w sumie 150 minut na aktywności fizycznej. To tylko około 25 minut dziennie, ale niestety wciąż niewielu z nas znajduje czas na ruch.

Hipercholesterolemię leczy się także farmakologicznie, w wielu sytuacjach jest to niezbędne. Na rynku jest wiele dostępnych statyn, które zawsze powinien dobierać lekarz (rodzaj i dawkę właściwą dla osiągnięcia celu leczenia). Najskuteczniejszą metodą leczenia jest połączenie dwóch wspomnianych przeze mnie metod, czyli zdrowego stylu życia i leczenia farmakologicznego. Jeśli pacjent myśli, że biorąc leki może nadal jeść wszystko, spędzać czas tylko przed telewizorem i zapomnieć o zdrowym jedzeniu i ruchu, to niestety jego leczenie może nie być skuteczne.

Next article