Home » Serce i krew 7 » Jaki wpływ na serce ma hipercholesterolemia?
Serce i krew 7

Jaki wpływ na serce ma hipercholesterolemia?

Prof. dr hab. med. Piotr Jankowski
Przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Jest odpowiedzialna również za jej powikłania, takie jak zawał serca, udar mózgu czy choroby aorty. Choroby układu krążenia wciąż stanowią poważne wyzwanie dla naszego społeczeństwa. Z ich powodu umiera co druga osoba. Choroby serca i naczyń są też jedną z głównych przyczyn inwalidztwa i niezdolności do pracy. Ocenia się, że około 61 proc. dorosłych Polaków choruje na hipercholes-terolemię. Większość przypadków tej choroby pozostaje niezdiagnozowana. Cholesterol jest substancją konieczną do życia. Jest jednym z budulców komórek w naszych organizmach. Jednak w nadmiarze cholesterol jest trucizną, która uznawana jest za jednego z głównych zabójców Polaków.

Skąd ten cholesterol?

Wyróżniamy dwa źródła cholesterolu. Z jednej strony cholesterol jest produkowany w wątrobie. Z drugiej znajduje się w wielu produktach żywnościowych. Warto pamiętać, że nieuszkodzona wątroba produkuje cholesterol w ilościach wystarczających do zabezpieczenia potrzeb organizmu, a bardzo często produkuje go za dużo, co prowadzi do tzw. hipercholesterolemii. Łatwo można z tego wyciągnąć wniosek, że cholesterol znajdujący się w spożywanych produktach nie tylko zazwyczaj nie jest do niczego potrzebny, ale najczęściej jest szkodliwy.

„Dobry” i „zły” cholesterol

Nieco zamieszania wprowadzają pojęcia „dobrego” i „złego” cholesterolu. Gdy badamy stężenie cholesterolu na wyniku najczęściej otrzymujemy stężenie cholesterolu LDL (tzw. „zły” cholesterol) oraz cholesterolu HDL (tzw. „dobry” cholesterol). Tzw. „dobry” cholesterol, czyli cholesterol HDL to cholesterol znajdujący się w cząsteczkach zwanych HDL, których zadaniem jest transport cholesterolu z całego ciała do wątroby. Cholesterol ten zwany jest „dobrym”, gdyż im efektywniejszy jest transport cholesterolu z innych narządów do wątroby, tym mniej cholesterolu pozostaje w tych narządach. Z kolei tzw. „zły” cholesterol, czyli cholesterol LDL, to cholesterol transportowany przez cząsteczki LDL z wątroby do wszystkich narządów. Naturalnie im więcej cholesterolu podlega transportowi z wątroby do różnych narządów, tym więcej jest go w tych narządach. I tym większe szkody w nich wyrządza.

Wysoki poziom drogą do miażdżycy

W niewielkim uproszczeniu mechanizm szkodliwego wpływu cholesterolu na organizm przedstawia się następująco: jeśli cholesterolu jest za dużo – odkłada się w ścianach tętnic (w formie miażdżycy) prowadząc do zwężenia, a następnie zamknięcia tętnicy i w następstwie tego do upośledzenia ukrwienia różnych narządów. Jeśli miażdżyca umiejscawia się w tętnicach prowadzących krew do serca, efektem nadmiaru cholesterolu może być zawał serca, jeśli w tętnicach prowadzących krew do mózgu – efektem może być udar mózgu, a jeśli np. w tętnicach kończyn dolnych – może doprowadzić do występowania bólów nóg w czasie chodzenia, czyli do tzw. chromania przestankowego. Pamiętajmy, że choroby układu krążenia (w tym przede wszystkim właśnie zawały serca i udary mózgu) są najważniejszą przyczyną zgonów w naszym kraju.

Uważa się, że w przypadku nieobecności cholesterolu miażdżyca w ogóle się nie pojawia. Wykazano też, że obniżenie stężenia cholesterolu (za pomocą zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, a także przy pomocy leków obniżających jego stężenie) hamuje postęp miażdżycy, zmniejsza ryzyko wystąpienia jej powikłań (zawał serca, udar mózgu, zgon) i wydłuża życie.

Next article