Home » Serce i krew 8 » Spełniło się moje marzenie
Serce i krew 8

Spełniło się moje marzenie

Regina Tokarz
Dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr. Tytusa Chałubińskiego

hoć pierwsza myśl o powstaniu w Zakopanem profesjonalnego i kompleksowego ośrodka leczenia chorób sercowo-naczyniowych powstała bez mała 30 lat temu, to właśnie 27 listopada przejdzie do historii całego regionu Podhala. Tego dnia uroczyście otwarto bowiem nowo wybudowany pawilon kardiologicznej rehabilitacji dziennej i stacjonarnej, tym samym oficjalnie inaugurując istnienie wszystkich czterech elementów leczenia chorób serca i naczyń. Na wspólny sukces pracowali wszyscy pracownicy szpitala, dla mgr Reginy Tokarz, dyrektor placówki, było to jednak spełnienie własnego, wieloletniego marzenia.

– Z racji chorób kardiologicznych mojego męża wspólnie bardzo dużo jeździliśmy, odwiedzając kolejne placówki, w tym Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II czy Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Każdy, kto przeżył podobną sytuację wie, jak bardzo czasochłonne i trudne dla całej rodziny potrafią być podobne wizyty, szczególnie kiedy pozostaje się aktywnym zawodowo. Wtedy uświadomiłam sobie, jak dużą wartością jest posiadanie kompleksowej opieki na miejscu – w jednej jednostce. Jako dyrektor szpitala wiedziałam, jak poruszać się po systemie, jednak ilu pacjentów oraz ich rodzin z regionu Podhala, którzy dowiadują się o chorobach serca i naczyń, czuje się zagubionych? Po postawionej diagnozie zaczynają błądzić, bo nie wiedzą, gdzie szukać. Dlatego też marzyło mi się, żeby żaden tatrzański pacjent nie musiał szukać pomocy kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Aby wiedział, że właśnie tutaj, bardzo blisko, w samym sercu Podhala, ma zapewnioną kompleksową pomoc zarówno na oddziale kardiologicznym, jak i późniejszą rehabilitację. W Zakopanem pacjent znajdzie nie tylko miejsce, ale również profesjonalną konsultację najlepszych specjalistów w zakresie kardiologii i kardiochirurgii – prof. dr. hab. med. Dariusza Dudka, prof. dr. hab. med. Stanisława Bartusia czy prof dr. hab. med. Jerzego Sadowskiego – mówi dyrektor Tokarz.

Na przyszłościową inwestycję składają się dwa komponenty – kardiologiczna rehabilitacja stacjonarna oraz nowoczesny ośrodek rehabilitacji dziennej. Jak podkreśla dyr. Tokarz, takie rozwiązanie stanowi odpowiedź na bieżące potrzeby pacjentów, którzy będą korzystać z profesjonalnej opieki nawet 24 razy przez 90 dni, jednocześnie wracając do swoich domów. Dziennie rehabilitowanych będzie nawet pięciu pacjentów w tym samym czasie, na których czekają próby wysiłkowe, EKG, holter ciśnieniowy i inne badania.

Droga, na którą wkroczył Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego, łączy wszystkie aspekty efektywnego leczenia chorób serca i naczyń, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Pacjenci otrzymają bowiem komplementarną wobec siebie pomoc – od kardiologii inwazyjnej po skuteczną rehabilitację i edukację.


Pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Tomasz Lewandowski
e-mail: [email protected]
Ewelina Myłek
e-mail: [email protected]
ELEVEN ZETT Productions
www.ieleven.pl
Next article