Home » Serce i krew 8 » Twoje serce w Twoich rękach
Serce i krew 8

Twoje serce w Twoich rękach

Prof. dr hab. med. Piotr Jankowski
Przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

akie działania profilaktyczne pomagają uniknąć chorób serca?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca każdy z nas powinien wprowadzić do swojego życia trzy zasady: dbam o zdrową, zbilansowaną dietę, dbam o regularną aktywność fizyczną, unikam dymu tytoniowego. Zdrowa dieta to przede wszystkim dieta urozmaicona, niskotłuszczowa, z małą zawartością soli kuchennej, bogata w różne warzywa i owoce. Dieta niskotłuszczowa opiera się na spożywaniu pokarmów ubogich w tłuszcz zwierzęcy. Dziennie jedzmy co najmniej 200 g owoców oraz co najmniej 200 g warzyw. Od wielu lat podkreślamy korzyści ze stosowania diety śródziemnomorskiej (dieta zawierająca dużo owoców i warzyw, roślin strączkowych, ryb oraz pełnoziarniste pieczywo, a niewiele czerwonego mięsa, szczególnie wieprzowiny; do potraw dodawana jest duża ilość czosnku i cebuli, do sałatek, zup i sosów oliwa z oliwek; pokarmy te są bogate w błonnik, witaminę C, mikro- i makroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe). Wykazano, że im codzienna dieta jest bardziej zbliżona do diety śródziemnomorskiej, tym ryzyko wystąpienia zawału serca jest mniejsze. Pamiętajmy, że słodycze to zagrożenie dla naszego zdrowia. Należy też unikać spożywania napojów słodzonych. Pamiętajmy też, że u zdrowych osób spożywających urozmaiconą dietę nie ma potrzeby suplementacji witamin, ani minerałów. Osobom bez chorób układu krążenia zaleca się aktywność fizyczną przez większość dni tygodnia (prawie codzienną), łącznie ≥2,5 godzin tygodniowo aktywności fizycznej o co najmniej umiarkowanej intensywności lub ≥75 minut tygodniowo aktywności o dużej lub bardzo dużej intensywności, przy czym każda sesja aktywności fizycznej powinna trwać co najmniej 10 minut. Zdrowe są zarówno spacery, truchtanie, bieganie, jeżdżenie na rowerze, pływanie, gry zespołowe, jak i taniec. Osoby prowadzące dotąd siedzący tryb życia powinny pamiętać o stopniowym zwiększaniu intensywności i czasu trwania wysiłku fizycznego. Jeśli chodzi o unikanie tytoniu, to sprawa jest najprostsza: nie wolno palić. Szkodliwe jest też tzw. bierne palenie czyli oddychanie powietrzem zanieczyszczonym przez palacza.

Czy osoby, które już raz w życiu przeszły zawał serca lub udar mózgu są narażone na jego ponowne wystąpienie?

Tak, osoby, które przebyły zawał serca lub udar mózgu, są narażone na jego ponowne wystąpienie. Dzieje się tak szczególnie u pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarzy: nie dbają o zdrowy sposób odżywiania, nie mają regularnej aktywności, palą papierosy i nie przyjmują regularnie zaleconych leków. Jeśli chory jest pod stałą kontrolą lekarza, przy nowoczesnym leczeniu ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru mózgu jest znacznie zmniejszone, ale nie jest zerowe.

Czym jest prewencja wtórna chorób układu sercowo-naczyniowego i dlaczego jest ważna?

Wtórna prewencja chorób układu sercowo-naczyniowego najczęściej jest rozumiana jako działania, które mają zapobiec wystąpieniu kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego, np. kolejnemu zawałowi serca lub udarowi mózgu. Na prewencję wtórną składa się zdrowy styl życia (zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie dymu tytoniowego) oraz prawidłowe leczenie chorób i stanów prowadzących do rozwoju miażdżycy, np. nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii i cukrzycy, a także regularne stosowanie leków, w tym m.in. kwasu acetylosalicylowego.

Czym jest kwas acetylosalicylowy i dlaczego jest ważny przy prewencji wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego?

Kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru mózgu o ponad 20 proc. Jest jednym z podstawowych leków stosowanych przez pacjentów z chorobami rozwijającymi się na podłożu miażdżycy. Do takich chorób należy m. in. choroba niedokrwienna serca (tzw. choroba wieńcowa), wiele udarów mózgu, choroba tętnic zaopatrujących kończyny dolne w krew, czyli tzw. chromanie przestankowe. Chociaż kwas acetylosalicylowy jest dostępny bez recepty, to każdy pacjent po zawale serca czy udarze mózgu na pewno powinien być pod regularną opieką lekarza.

Next article