Home » Serce i krew » Leczenie niedokrwistości dietą – z czym to się je?
serce i krew

Leczenie niedokrwistości dietą – z czym to się je?

niedokrwistość
niedokrwistość
Mgr inż. Aleksandra Cichocka

Mgr Aleksandra Cichocka

Dietetyk, autorka m.in. książki „Dieta DASH w teorii i zastosowaniu”, Wyd. Medyk

Czym jest niedokrwistość i jakie są jej objawy?

Niedokrwistość polega na zmniejszeniu ilości hemoglobiny, także liczby krwinek czerwonych oraz hematokrytu w organizmie. We wnętrzu czerwonej krwinki znajduje się hemoglobina – białko, które odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek naszego ciała. Objawami anemii są m.in.: osłabienie, zawroty głowy, pogorszenie koncentracji, szybkie męczenie się, bóle serca, duszności przy wysiłku fizycznym czy łamliwe włosy i paznokcie.

Jak powinna wyglądać dieta osób z anemią?

W niedokrwistości z niedoboru żelaza trzeba zadbać o wystarczające spożywanie produktów bogatych w żelazo, witaminę C, kwas foliowy i witaminę B12. Należy codziennie jeść produkty z każdej grupy, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, ale przede wszystkim zadbać o prawidłową dzienną podaż żelaza. Na ogół przyczyną anemii jest niedobór żelaza w pożywieniu, a także zaburzenia jego wchłaniania czy zwiększone zapotrzebowanie u kobiet miesiączkujących, w ciąży i karmiących, ale także u dzieci i młodzieży.

Nierzadko jest to zbyt małe spożycie produktów zawierających kwas foliowy, który jest niezbędny do powstawania krwinek czerwonych lub witaminy B12, potrzebnej do wytwarzania hemoglobiny. Problem może stanowić także przyjmowanie zbyt małej ilości witaminy C, zwiększającej przyswajalność żelaza.

Żelazo hemowe czy niehemowe – które wybrać?

Najlepiej nasz organizm przyswaja żelazo hemowe, czyli to, które jest zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego: kurczaku, indyku, rybach, żółtkach jaj. Najwięcej zawiera go wątróbka, ale ze względu na dużą zawartość cholesterolu nie jest zalecana zbyt często. Podobnie jest z żółtkami jaj, zawierają one dużo cholesterolu i zwłaszcza osoby z hipercholesterolemią powinny ograniczać w diecie całe jaja lub żółtka. Kardiolodzy i dietetycy zalecają umiar w spożyciu mięsa czerwonego, bardziej polecają drób i ryby.

W produktach roślinnych znajduje się żelazo niehemowe, również potrzebne, ale gorzej wchłanialne. Produkty roślinne bogate w żelazo to: strączkowe, kasze, zwłaszcza gryczana i jaglana, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, suszone owoce, buraki, groszek zielony, awokado, natka pietruszki.

Jakie czynniki ułatwiają wchłanianie żelaza?

Przede wszystkim jest to witamina C. Wchłanialność żelaza czy z produktów roślinnych, czy też z produktów mięsnych i rybnych znacznie zwiększa się wraz z dostarczaniem witaminy C. Ponadto, witamina C oraz inne kwasy zawarte w warzywach i owocach redukują niekorzystny wpływ fitynianów zawartych w wielu produktach roślinnych, utrudniających przyswajalność żelaza z produktów roślinnych.

Czym może skutkować nieleczenie niedokrwistości?

Anemia sprawia, że każda nasza komórka nie otrzymuje takiej ilości tlenu, jakiej potrzebuje, co powoduje niedotlenienie narządów naszego organizmu. Szybkie podjęcie leczenia i wzbogacenie naszej diety pożądaną żywnością potrzebne jest, aby zostały uzupełnione zapasy żelaza nie tylko we krwi, lecz także w narządach, zwłaszcza w wątrobie. Nieleczenie anemii może mieć negatywne następstwa – zaburzenia rytmu serca, dolegliwości neurologiczne, bóle wieńcowe, pogorszenie pamięci czy omdlenia.

InstagramFacebook

Czy wiesz, że…?

Przy wyborze mięsa warto zwracać uwagę na to, z jakiej hodowli pochodzi mięso i czym karmione są zwierzęta. Zaufany dostawca zapewnia nadzór nad jakością na każdym etapie produkcji, co potwierdzają certyfikaty.

Obecnie producenci starają się wprowadzać produkty naturalne, bogate w wartości odżywcze i z prostym składem. Przykładem mięsa wysokiej jakości może być drób, który pochodzi z chowu bez antybiotyków. Rośnie wolniej niż inne, co pozytywnie wpływa m.in. na walory smakowe mięsa. Poza tym pasza, którą jest karmiony, nie zawiera surowców GMO, ale dodatek składników mineralnych, witamin, a także czosnku i ziół.

Next article