Home » Serce i krew » LVAD – ratunek w skrajnej niewydolności serca
Serce i krew

LVAD – ratunek w skrajnej niewydolności serca

LVAD-ratunek-w-skrajnej-niewydolności-serca
Mariusz Kuśmierczyk

Prof. dr hab. med. Mariusz Kuśmierczyk

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie Anin, Stefana kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy

LVAD to systemy wspomagania lewej komory serca, które pozwalają leczyć pacjentów z ciężką niewydolnością serca. W Polsce pompę wszczepiono już około 350 pacjentom.


Co to jest LVAD?

Urządzenia te mają postać pomp i zastępują funkcję lewej komory. Wszczepione w klatkę piersiową chorego zapewniają ciągły przepływ krwi, co umożliwia prawidłowe krążenie obwodowe, czyli takie, w którym natleniona krew dociera do wszystkich narządów i tkanek organizmu. LVAD to system, w którym jedna część pompy wszczepiana jest w koniuszek lewej komory (tu krew jest zasysana), a druga jej część, w aortę wstępującą, czyli odprowadzającą krew. Urządzenie zasilane jest elektrycznie, dlatego z ciała pacjenta przez powłoki brzuszne wyprowadzany jest na zewnątrz przewód, który następnie zostaje podłączony do baterii. Z tego też powodu chory z LVAD zawsze nosi przy sobie na pasku torbę i w odpowiednim momencie musi zmienić baterie, a zużyte włożyć do ładowarki.

W jakich sytuacjach wszczepia się LVAD? Jak konkretnie kwalifikowany jest pacjent do tego zabiegu?

Wskazaniem do wszczepienie pompy LVAD jest ciężka niewydolność serca. Do wszczepienia urządzenia kwalifikowani są pacjenci, u których objawy choroby utrzymują się mimo wdrożenia leczenia farmakologicznego, a także, jeśli zostanie stwierdzona szybko pogarszająca się funkcja nerek lub wątroby oraz u chorych, którzy co najmniej trzy razy w roku byli hospitalizowani z powodu niewydolności serca. Takie rozwiązanie może być traktowane jako „pomost do transplantacji” lub jako terapia docelowa.

Czy ten zabieg wykonywany jest także u osób, które nie kwalifikują się do przeszczepienia serca?

Transplantacja jest złotym standardem w leczeniu skrajnej niewydolności serca, jednak są pacjenci, którzy z różnych względów nie mogą być kandydatami do przeszczepienia serca. Należą do nich np. chorzy po niedawno przebytej chorobie nowotworowej lub pacjenci z nadciśnieniem płucnym albo z dużą otyłością. W niektórych przypadkach chorzy, którzy nie mogą mieć przeszczepu, mogą być kwalifikowani do wszczepienia pompy LVAD.

Dlaczego warto zdecydować się na wszczepienie systemu LVAD?

Niewydolność serca powoli staje się plagą naszych czasów. W ciężkiej postaci tej choroby pacjentów kwalifikuje się do przeszczepu serca, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że często muszą oni czekać na niego latami, bo dawców ciągle jest za mało. Transplantacje zwykle odbywają się w trybie pilnym, dlatego też dla wielu z tych chorych LVAD jest szybszym sposobem poprawy jakości życia. I chociaż dla niektórych jest to „pomost do transplantacji”, to u wielu pacjentów stwierdza się znaczną poprawę i nie wykonuje się przeszczepu. LVAD sprawdza się także w przypadkach, gdy u chorego zostaje stwierdzone nadciśnienie płucne, które uniemożliwia wykonanie przeszczepu. Wszczepienie pompy na co najmniej pół roku powoduje, że ciśnienie spada, dzięki czemu możliwa jest kwalifikacja chorego do transplantacji.

Jak wygląda życie pacjenta po wszczepieniu LVAD?

Pacjenci po wszczepieniu LVAD żyją normalnie – mogą swobodnie podróżować, wykonywać ulubione aktywności itd. Oczywiście po wszczepieniu pompy pacjent przechodzi niezbędne przeszkolenie między innymi z zakresu obsługi pompy, wykonywania pomiarów w warunkach domowych np. wartość INR oraz sterylnej zmiany opatrunku przy wyjściu przewodu. Oprócz tego chory przyjmuje standardowe leki stosowane w terapii niewydolności serca, a także pozostaje pod opieką kardiologiczną ośrodka.

Dodatkowo w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie stworzyliśmy kompleksowy system opieki nad takimi chorymi, dzięki czemu między innymi zdalnie monitorujemy stan pacjentów, ich parametry życiowe oraz sytemu wspomagania. Możemy reagować w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości i tym samym skutecznie zmniejszać ryzyko powikłań. System monitorowania i opieki pozaszpitalnej wciąż rozwijamy i dodajemy nowe funkcje. Obecnie pacjenci mają możliwość komunikowania się z nami online i poprzez aplikację, oceniania swojego samopoczucia. Jest w niej również wirtualna apteczka, gdzie kontrolowane są zasoby lekowe pacjenta oraz ich przyjmowanie.

Ta forma opieki pacjentów z LVAD stosowana w NIKARD sprawdza się w obecnym czasie pandemii COVID-19. Zapewnia pacjentom ciągły dostęp do szpitala i stałej opieki specjalistów NIKARD.

Next article