Home » Serce i krew » Masz nadciśnienie tętnicze? Nie odstawiaj leków!
970x250
Serce i krew

Masz nadciśnienie tętnicze? Nie odstawiaj leków!

Krzysztof-Narkiewicz-1

Prof. dr hab. med. Krzysztof Narkiewicz

Kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Gdański Uniwersytet Medyczny

Nadciśnienie tętnicze znajduje się w czołówce najczęstszych chorób. Innowacyjne leczenie jest proste oraz skutecznie umożliwia zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jakie mogą być przyczyny niskiej skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego? Dlaczego pacjenci odstawiają leki?

Główną przyczyną niskiej skuteczności leczenia pacjentów z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym jest nieprzestrzeganie lub niedostateczne przestrzeganie zaleceń lekarza, do których zalicza się przede wszystkim nieregularne przyjmowanie leków, albo wręcz ich odstawienie. Przerwanie terapii farmakologicznej może wiązać się też z tym, że pacjenci często nie widzą powodu, dla którego mieliby stosować leki, skoro nic ich nie boli i dobrze się czują. Oprócz braku motywacji istotną przyczyną odstawiania leków jest niedostateczna wiedza na temat choroby oraz metod jej leczenia. Chorzy błędnie uważają np. że jeśli ciśnienie tętnicze zostanie unormowane, oznacza to, że są już zdrowi i odstawiają leki. Jest to jednak niebezpieczne, bo brak leczenia sprawia, że ciśnienie ponownie staje się wysokie.

Jakie korzyści przynosi stałe stosowanie się do zaleceń lekarskich i o ile zmniejsza się ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych? Co można zyskać?

Jeżeli chory regularnie przyjmuje leki, zachowuje ciągłość terapii i ma dobrze kontrolowane ciśnienie tętnicze, to w dłuższej perspektywie zmniejsza nawet o 50 proc. ryzyko wystąpienia niewydolności serca, o 40-50 proc. wystąpienie udaru mózgu i o 20-25 proc. – zawału serca. Tym samym prawidłowa terapia pozwala uniknąć groźnych powikłań i ich konsekwencji zdrowotnych, a także pomaga wydłużyć życie i znacząco poprawić jego jakość.

Jak można poprawić współpracę lekarza z pacjentem i skuteczność leczenia?

Myślę, że przede wszystkim pacjent musi zostać poinformowany o tym, że terapie farmakologiczne stosowane obecnie w leczeniu nadciśnienia tętniczego są innowacyjne. Wprowadzenie leków złożonych, skomponowanych z kilku substancji czynnych, redukuje ilość zażywanych tabletek, a także poprawia regularność i wygodę stosowania leków. Tym samym proste leczenie umożliwia w krótkim czasie osiągnąć cel terapeutyczny.

Istotne dla polepszenia współpracy między lekarzem a pacjentem jest także uświadomienie chorego, że jest to choroba powszechna wśród Polaków, co ułatwia jej akceptację. Ponadto należy dostarczyć chorym argumentów, które ich zmotywują i pomogą podjąć decyzję o leczeniu. Ważne jest też to, by rozmawiać z chorym o jego obawach, aby nie szukał rozwiązań na własną rękę, co zwiększa ryzyko rezygnacji z terapii.

Dlaczego w obecnych czasach COVID-19 kontynuacja leczenia i kontroli nadciśnienie tętniczego jest tak istotna?

Dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze nie jest czynnikiem ryzyka zachorowania na COVID-19. Mamy już jednak badania, które dowodzą, że źle kontrolowane lub w ogóle niekontrolowane nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko powikłanego przebiegu COVID-19. Dlatego też tak ważne jest, by zachować ciągłość terapii, regularnie przyjmować leki i stale monitorować wartości ciśnienia tętniczego.

Kampania #bojatakmowie organizowana jest od 2018 roku przez firmę Servier przy wsparciu Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Celem jest podniesienie świadomości pacjentów na temat regularnego przyjmowania leków obniżających ciśnienie, nieprzerywania terapii na własną rękę czy regularnego mierzenia ciśnienia krwi. Kampania #bojatakmowie pod dedykowanym hasłem #bierzswojeleki potwierdza rolę akcji społecznych w profilaktyce problemów zdrowotnych.

Next article