Home » Serce i krew » Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. Kiedy ostatnio mierzyłeś ciśnienie krwi?
Serce i krew

Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. Kiedy ostatnio mierzyłeś ciśnienie krwi?

nadcisnienie
nadcisnienie
Prof. dr. hab. med. Krzysztof J. Filipiak

Prof. dr. hab. med. Krzysztof J. Filipiak

Kardiolog, hipertensjolog, internista i farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.


Ile osób w Polsce choruje na nadciśnienie tętnicze?

Szacujemy, że około 10 mln osób dorosłych w Polsce cierpi na nadciśnienie tętnicze. Oznacza to, że jest to drugi czynnik ryzyka po hipercholesterolemii, która dotyczy już 18 mln dorosłych Polaków. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, której częstość występowania rośnie wraz z wiekiem.

Czy mając nadciśnienie tętnicze, u chorego występują jakieś widoczne objawy? Do jakich groźnych konsekwencji chorobowych prowadzi nieleczone nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze bardzo często przebiega bezobjawowo. Bardzo rzadko pacjenci zauważają takie objawy jak ból głowy czy krwawienie z nosa. Jest schorzeniem, które nieleczone przez wiele lat doprowadza do niekorzystnej przebudowy serca i naczyń krwionośnych. W konsekwencji u osób chorych występują liczne powikłania nadciśnienia tętniczego, takie jak zawał serca, choroba wieńcowa, niewydolność serca, udar mózgu, przewlekłe choroby nerek, choroby naczyń obwodowych, a także choroby małych naczyń, które powodują np. powikłania oczne czy nerkowe.

A jeśli nadciśnienie tętnicze już zostanie zdiagnozowane, to co dalej – czy leczenie polega tylko na leczeniu farmakologicznym?

Nadciśnienie tętnicze leczymy nie tylko farmakologicznie. Niefarmakologiczne metody leczenia polegają na: ograniczeniu innych czynników ryzyka, w tym między innymi nadwagi i otyłości, walce z hipercholesterolemią i cukrzycą, rzuceniu palenia papierosów, dbaniu o prawidłową dietę, wdrożeniu odpowiedniego stylu życia oraz większej aktywności fizycznej. Chociaż te elementy terapii pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze, to jednak u większości osób i tak musi zostać wdrożona również farmakoterapia. Co do zasady, w leczeniu farmakologicznym od samego początku terapii wdrażamy u pacjenta od razu dwa leki, co gwarantuje większą skuteczność leczenia niż przy jednej substancji.

Jak pacjent z nadciśnieniem powinien przygotować się do teleporady?

Należy podkreślić, że teleporada, czyli procedura wspierana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zastępująca kontakt z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), jest zarezerwowana co do zasady dla pacjentów, którzy wymagają przedłużenia terapii, wypisania lekarstw na kolejne miesiące leczenia. Jeśli jednak w trakcie leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjenta pojawią się nowe objawy, ciśnienie jest źle kontrolowane lub wystąpią jakiekolwiek inne, nowe fakty istotne dla terapii (nowozdiagnozowane choroby, zmiany innych leków), to teleporada nie może zastąpić zwykłej wizyty lekarskiej. To bardzo ważne stwierdzenie również w czasach COVID-19.

Next article