Home » Serce i krew » Niedobór żelaza wpływa na pracę twojego organizmu!
artykuł sponsorowany

Niedobór żelaza wpływa na pracę twojego organizmu!

poziom żelaza
poziom żelaza

Wiemy, że żelazo bierze udział w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jego niedobór może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Frydrychowski

Prezes Towarzystwa Medycyny Zintegrowanej

Jaka jest rola żelaza w organizmie? Jak objawiają się niedobory żelaza?

Żelazo w organizmie jest obecne w krwinkach czerwonych, mięśniach i w niektórych enzymach. Jest głównym składnikiem hemoglobiny – barwnika dostarczającego tlen do wszystkich komórek – dlatego żelazo jest tak bardzo istotne dla pracy układu krążenia. Dodatkowo jako część składowa enzymów bierze udział w syntezie m.in. serotoniny, prostaglandyn, produkcji tyroksyny i trójjodotyroniny (hormonów tarczycowych). Sprzyja detoksykacji i wpływa na metabolizm cholesterolu. Uczestniczy także w syntezie DNA. Pełni ważną funkcję w zwalczaniu wirusów oraz bakterii przez układ immunologiczny. Niedobór żelaza daje objawy niedotlenienia. Jest to bladość skóry i śluzówki, senność, kołatanie serca, apatia, zajady w kącikach ust, osłabienie, omdlenia, szybszy puls, problemy z pamięcią i koncentracją, spadek odporności organizmu, brak apetytu, polineuropatia czuciowo-ruchowa, duszności.

Za niski poziom żelaza u kobiet – jak często występuje ten problem? Jakie są tego konsekwencje?

U kobiet problem niedoboru żelaza występuje dużo częściej niż u mężczyzn. Jest to związane z comiesięczną utratą krwi w czasie menstruacji. Przy obfitych miesiączkach (np. w przypadku mięśniaków podśluzówkowych) utrata krwi może być na tyle duża, że wymaga podawania żelaza nawet domięśniowo. Jest to często spotykany problem, którego następstwem może być pojawienie się anemii.

Jak dbać o utrzymanie właściwego poziomu żelaza w organizmie?

Aby zadbać o odpowiednią ilość żelaza, należy spożywać odpowiednie produkty bogate w ten pierwiastek. Dotyczy to szczególnie osób niespożywających mięsa. W produktach spożywczych występują dwa rodzaje żelaza – żelazo hemowe i niehemowe. Pierwsze jest łatwiej przyswajalne i znajduje się w produktach odzwierzęcych. Znajdziemy je w mięsie, podrobach, żółtkach jaj, wątróbce, krewetkach. Żelazo niehemowe znajduje się w produktach roślinnych, jest trudniej wchłaniane i występuje w mniejszej ilości. Jego źródłem są: orzechy, pestki dyni, rośliny strączkowe, buraki, botwinka, brokuły, natka pietruszki, otręby pszenne, chleb pełnoziarnisty, kakao, itp.

Jaką formę żelaza powinno się suplementować, aby była dobrze tolerowana oraz przyswajalna przez organizm człowieka?

Po preparaty żelaza powinniśmy sięgnąć wtedy, gdy pomimo stosowania odpowiednio zróżnicowanej diety poziom tego pierwiastka jest obniżony. Przy wyborze dawek i rodzaju produktu z żelazem należy wziąć pod uwagę działania niepożądane. Występują one przy szybkim wchłanianiu i wysokich dawkach. Działania niepożądane wiążą się z erozyjnym uszkodzeniem błony śluzowej górnych dróg żołądkowo-jelitowych, tj. nudnościami, wymiotami, dyskomfortem w nadbrzuszu, biegunką czy zaparciami. W celu zmniejszenia problemów związanych z doustnym przyjmowaniem żelaza opracowano różne preparaty. Istnieją specjalistyczne formy żelaza w postaci zemulgowanego i zmikronizowanego pirofosforanu żelaza (III), które cechuje zarówno wysoka biodostępność, jak również dobra tolerancja i brak działań niepożądanych.

Istnieje kilka czynników, dzięki którym można zwiększyć przyswajanie żelaza. Należą do nich m.in.: witamina C, niskie pH soku żołądkowego, obecność histydyny, lizyny. Produkty zawierające żelazo warto popijać sokiem cytrusowym, ponieważ witamina C wspomaga wchłanianie tego pierwiastka. Korzystne jest również połączenie żelaza z kwasem foliowym, witaminą B6 czy też witaminą B12.

Next article