Home » Serce i krew » Odpowiednie leki skutecznie przywrócą właściwe stężenie potasu i magnezu
Serce i krew

Odpowiednie leki skutecznie przywrócą właściwe stężenie potasu i magnezu

Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski

Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski

Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Właściwy poziom potasu i magnezu w organizmie jest szczególnie istotny dla osób cierpiących na problemy kardiologiczne. W przypadku tych pacjentów dobór odpowiednich produktów spożywczych w codziennym menu nie wystarczy – powinni dodatkowo uzupełniać dietę odpowiednimi i skutecznymi lekami. Jakie są objawy i skutki niedoboru potasu i magnezu w organizmie?

Jeśli stężenie potasu lub magnezu jest tylko w niewielkim stopniu obniżone względem normy, to często objawy w ogóle nie występują. Natomiast jeśli zawartość tych elementów jest znacząco zaniżona, to objawy, zarówno w przypadku niedoboru potasu, jak i magnezu, są podobne. Najczęściej jest to: ogólne osłabienie organizmu, skurcze mięśniowe, drżenie mięśni, zaparcia, zaburzenia czucia, czyli tzw. mrowienie, ale również obniżone ciśnienie tętnicze.

Może dochodzić także do wystąpienia poważniejszych objawów kardiologicznych: kołatania, palpitacji czy arytmii serca. Jeśli chodzi o skutki, to najniebezpieczniejszym efektem niedoboru potasu, magnezu lub obu na raz są właśnie zaburzenia rytmu pracy serca. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które i przy właściwym stężeniu tych dwóch składników mają problemy kardiologiczne.

Jak zatem dbać o utrzymanie właściwego poziomu potasu i magnezu w organizmie? Jaką rolę odgrywają w tym zakresie leki, szczególnie u pacjentów po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych oraz z arytmiami serca?

Podstawowy sposób dbania o odpowiednią podaż potasu i magnezu to urozmaicona, zdrowa dieta. To jest fundament. U zdrowych osób wystarczy ułożenie właściwego jadłospisu i spożywanie produktów bogatych w potas i magnez, czyli pomidorów, bananów, ziemniaków, marchwi, szpinaku, kapusty czy mleka. Natomiast sama dieta może nie być wystarczająca dla osób z problemami kardiologicznymi. Tacy pacjenci najczęściej przyjmują leki, które powodują nadmierne oddawanie potasu i magnezu w moczu, co prowadzi do niedoboru tych składników w organizmie.

W takich przypadkach należy korzystać z produktów leczniczych. Na ogół taka terapia jest rutynowo przepisywana przez lekarza prowadzącego i należy ściśle przestrzegać wskazań medycznych dotyczących jej stosowania. Preparatów tych nie należy bowiem przyjmować na własną rękę. Wprawdzie ryzyko przedawkowania potasu czy magnezu u większości osób jest niewielkie, ale na przykład u pacjentów chorych na nerki nadmiar potasu może już spowodować pewne powikłania.

Jaki jest wpływ potasu na układ krwionośny?

Tak jak wspomniałem, stężenie potasu ma wpływ na pracę serca, ale także na ciśnienie krwi. Jony potasowe z ładunkiem dodatnim, przemieszczając się przez specjalne kanały błonowe, biorą udział w skurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych, regulując w ten sposób ciśnienie krwi. Ponadto, osoby cierpiące na zaburzenia ciśnienia krwi przyjmują leki, które wypłukują potas, więc są to pacjenci szczególnie narażeni na deficyt potasu. I właśnie oni powinni zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego leku, aby przywrócić właściwe stężenie potasu w organizmie.

Next article