Home » Serce i krew » Palisz? Możesz być o krok od zawału serca
Serce i krew

Palisz? Możesz być o krok od zawału serca

Palisz
Palisz
Artur-Mamcarz-2

Prof. Artur Mamcarz

Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego WUM Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Tylko do południa każdego dnia na świecie wypalanych jest ponad 7 miliardów papierosów. Przyczynia się to do tego, że z powodu chorób odtytoniowych tylko w tym roku na świecie zmarło już prawie 2 miliony osób. W Polsce do nałogowego palenia przyznaje się ponad jedna piąta Polaków. Jak nałóg wpływa na kondycję serca palacza?


O tym, że palenie papierosów szkodzi, wie większość osób. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, do rozwoju jakich konkretnie chorób sercowo-naczyniowych prowadzi.

Palenie papierosów to czynnik ryzyka zwiększający zapadalność na wiele chorób kardiologicznych, w tym między innymi nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżycę oraz chorobę niedokrwienną serca, czyli chorobę wieńcową. Należy też pamiętać, że palenie tytoniu zwiększa o blisko trzy razy ryzyko zawału, a także o dwa razy ryzyko udaru mózgu w porównaniu do osób niepalących.

To jednak silne uzależnienie, do którego wracają nawet pacjenci po incydentach kardiologicznych.

Chociaż każdy pacjent dostaje jednoznaczne zalecenia zakazu palenia np. po zawale serca, to statystyki w tym względzie są niepokojące – co drugi pacjent po incydencie kardiologicznym wraca do palenia papierosów. Tym samym w krótkim czasie może dojść do ponownego incydentu, którego tym razem chory może nie przeżyć. U wielu z nich świadomość ponownego zachorowania jest jednak niska, gdyż w wielu przypadkach po zawale szybko trafili do szpitala i uzyskali skuteczne leczenie, dzięki czemu w efekcie mogą czuć się znacznie lepiej niż przed incydentem, co też obniża motywację do rzucenia palenia. Trzeba jednak pamiętać, że dym tytoniowy zawiera związki toksyczne, które powodują uszkodzenia ściany tętnic, przyspieszają tworzenie się blaszek miażdżycowych, podwyższają ciśnienie krwi, zwiększają częstość akcji serca, co znacznie obciąża serce oraz naczynia.

A jeśli chodzi o bierne palenie – czy wiadomo, jakie jest ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, jeśli ktoś z otoczenia pali?

Bierne palenie także jest czynnikiem ryzyka zachorowania na choroby kardiologiczne. Dowiedziono, że przyspiesza powstawanie miażdżycy, a także może prowadzić do szybszego wystąpienia ostrych, jak i przewlekłych incydentów kardiologicznych. Dlatego też warto pamiętać o eliminowaniu tego czynnika, co dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Co jeszcze szkodzi w kontekście chorób sercowo-naczyniowych i jakie jeszcze działania profilaktyczne można podjąć, by zmniejszyć ryzyko zawału, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy?

Oprócz palenia papierosów na złą kondycję serca i naczyń wpływa między innymi niezdrowa dieta, brak lub niska aktywność fizyczna, a w konsekwencji także podwyższone stężenie glukozy, zaburzenia lipidowe oraz nadmierna masa ciała. Dlatego osoby, które chciałyby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych powinny przede wszystkim zacząć od diety, która musi być zdrowa i zbilansowana. Należy wprowadzić do niej dobrej jakości produkty (trzeba unikać wysokoprzetworzonych), niewielką ilość mięsa, zwłaszcza tłustego oraz mniej tłuszczów zwierzęcych, a więcej pochodzenia roślinnego. Oprócz tego należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej – nasze ciało jest stworzone do ruchu, dlatego zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby w przedziale wiekowym 18-65 lat powinny wykonywać minimum 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut tygodniowo intensywnej aktywności fizycznej. Dodatkowo trzeba zadbać o długi i dobry jakościowo sen oraz umiejętnie regulować emocje i stres. Warto zadbać także o dobre relacje i czas na odpoczynek. Takie działania znacząco wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Next article