Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt
Kierownik Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant
Krajowy w zakresie dermatologii i wenerologii
Czym jest AZS? Jak rozpoznać objawy, które w początkowej fazie są nieswoiste?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest zapalną chorobą przewlekłą. Kluczową rolę w niej odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne.
Do pierwszych symptomów należą bardzo sucha skóra i silny świąd. Uczucie świądu w niektórych przypadkach jest na tyle intensywne, że nie pozwala na spokojny sen. Przez to w ciągu dnia zauważa się u dziecka objawy niepokoju, rozdrażnienia itp. Do charakterystycznych symptomów AZS należy egzema w zgięciach łokciowych, podkolanowych, a u malutkich dzieci na skórze twarzy, rączkach, stopach. W ciężkich przypadkach zmiany skórne mogą zajmować nawet 80 proc. powierzchni skóry.
Na jakim etapie życia AZS zaczyna się manifestować i jaki jest profil epidemiologiczny choroby?
Atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą okresu wczesnodziecięcego. Dotyka nawet 20 proc. dzieci. Największa liczba przypadków rozwija się od 3. do 5. roku życia. U dużej części pacjentów objawy zmniejszają się w okresie dojrzewania i przez dalsze życie utrzymuje się u nich jedynie symptom w postaci suchej, skłonnej do podrażnień skóry. Natomiast u ok. 20 proc. chorych objawy utrzymują się przez całe życie, z czego ok. 8 proc. są to ciężkie postacie wymagające leczenia ogólnego. Rzadko jednak AZS objawia się pierwszy raz u osób w wieku nastoletnim, czy też dorosłym.
Jak powinna przebiegać ścieżka diagnostyczna pacjenta i na czym opiera się prawidłowe rozpoznanie choroby?
Rozpoznanie AZS niezależnie od wieku pacjenta polega wyłącznie na badaniu klinicznym. Oznacza to, że nie mamy markerów laboratoryjnych wskazujących na chorobę. Diagnoza opiera się na tzw. kryteriach klinicznych Hanifina i Rajki (od nazwisk lekarzy, którzy je opracowali). Spełnienie trzech z czterech kryteriów większych i trzech mniejszych pozwala na ustalenie rozpoznania.
W przypadku AZS niezwykle istotny jest komfort życia pacjenta – czy można osobę chorą zabezpieczyć na tyle, by choroba nie zaburzała jej życia? Wiemy, jak jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci.
Oczywiście, mamy już możliwości, które sprawiają, że chory może odzyskać komfort życia. Niezależnie od stopnia nasilenia zmian, u każdego pacjenta podstawą jest regularne stosowanie preparatów emolientowych na całe ciało (min. 2 razy dziennie) i miejscowych preparatów przeciwzapalnych. W umiarkowanych i ciężkich przypadkach, aby pacjent mógł normalnie funkcjonować, konieczne jest dołączenie leków ogólnych.
Jakie mamy możliwości terapeutyczne w chorobie?
Od niedawna mamy do dyspozycji zarówno leczenie biologiczne (również u młodszych pacjentów od 6. roku życia), jak i kinazami janusowymi. U dorosłych mamy również zarejestrowane leczenie preparatami z cyklosporyną.
Nowe możliwości leczenia bazują aktualnie również na leczeniu biologicznym. Jak zmienia to perspektywę pacjentów?
Leczenie biologiczne bardzo zmienia perspektywę pacjentów. Chorzy doskonale je tolerują. Podawane są przewlekle i pozwalają na uzyskanie remisji zmian skórnych. Zmniejsza się świąd, podnosi się ogólna jakość życia pacjenta. Można zatem powiedzieć, że pacjenci z ciężkim AZS wreszcie zostali zaopiekowani w tej kwestii.
Jak sformułowano aktualną kwalifikację do leczenia biologicznego pod kątem objawów i grup wiekowych?
Wszyscy pacjenci kwalifikowani do leczenia biologicznego muszą mieć stwierdzone nasilenie choroby uznane jako ciężkie według skali SA-EASI. Muszą mieć oni również udokumentowane regularne stosowanie emolientów i leków przeciwzapalnych, które nie przynoszą efektów terapeutycznych. U najmłodszych pacjentów, między 6. a 11. rokiem życia wskazaniem do leczenia biologicznego jest niepowodzenie fototerapii i leczenia ogólnego z powodu nasilenia choroby. U nastolatków w wieku 12-18 lat jest to brak efektu lub przeciwwskazanie do leczenia immunosupresyjnego. U dorosłych zaś powinna być podjęta próba leczenia cyklosporyną, nieprzynosząca efektów lub wystąpienie działań niepożądanych.