Home » Skóra » Jak dbać o paznokcie i ustrzec się grzybicy?
Skóra

Jak dbać o paznokcie i ustrzec się grzybicy?

Jak-dbać-o-paznokcie-i-ustrzec-się-grzybicy-3
Jak-dbać-o-paznokcie-i-ustrzec-się-grzybicy-3
Anita Hryncewicz-Gwóźdź

Dr hab. n. med. Anita Hryncewicz-Gwóźdź

Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego

Grzybica paznokci dotyczy częściej stóp niż dłoni, jednak w obu przypadkach jej objawy powodują dyskomfort i wymagają specjalistycznego leczenia.

Jakie są przyczyny grzybicy paznokci i gdzie można się nią zarazić?

Grzybicę paznokci stóp powodują dermatofity, natomiast grzybicę paznokci rąk – drożdżaki. Do zakażeń dermatofitowych dochodzi najczęściej w miejscach publicznych, gdzie chodzi się boso, czyli np. na basenach, w saunach, łaźniach itd. Warto jednak podkreślić, że do zakażenia może dojść także w domowej łazience, jeśli jeden z domowników choruje na grzybicę paznokci stóp. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć, ciepło, a także drobne uszkodzenia płytki paznokcia. Z kolei do zakażenia grzybicą paznokci rąk dochodzi inaczej, gdyż drożdżaki często występują na skórze zdrowych osób. Do zakażenia dochodzi od strony wału paznokciowego, czyli skóry otaczającej płytkę paznokcia. Drobne uszkodzenia powstałe np. poprzez nadmierne wycinanie skórek lub długotrwałe moczenie, umożliwiają wnikanie drobnoustrojów do tkanki i zakażenie.

Jak objawia się grzybica paznokci stóp i rąk?

W obu przypadkach grzybica paznokci objawia się poprzez zmienione płytki paznokciowe. W grzybicy paznokci stóp, która jest częstszym schorzeniem niż grzybica paznokci rąk, infekcja następuje od wolnego brzegu paznokcia, czyli tej dalszej części paznokcia. W przebiegu choroby zakażona część paznokcia zmienia kolor i robi się on białawy lub żółty. Płytka paznokcia staje się krucha, oddziela się od łożyska paznokcia. Z kolei grzybica paznokci rąk następuje od bliższej części paznokcia, czyli tzw. wału, który robi się czerwony, opuchnięty, czasem wydobywa się spod niego ropa, w dalszej kolejności płytka paznokciowa staje się nierówna i wyglądem różni od pozostałych paznokci.

Jak wygląda dalsze postępowanie po stwierdzeniu objawów grzybicy paznokci?

Przede wszystkim należy udać się do dermatologa. W trakcie konsultacji lekarz obejrzy paznokcie stóp lub rąk i z reguły już wtedy będzie wiedział, czy objawy związane są z grzybicą. Aby potwierdzić diagnozę zleca się badania laboratoryjne, podczas których pobiera się materiał z paznokci i weryfikuje go pod mikroskopem. Warto podkreślić, że chociaż właśnie grzybica najczęściej wywołuje wymienione wcześniej zmiany, to zdarza się też, że taki stan paznokci może być spowodowany np. urazami, zmianami łuszczycowymi lub wzmożonym rogowaceniem paznokci (u seniorów). Badanie mykologiczne paznokci jest zatem skutecznym sposobem, by rozpoznać grzybicę.

Jak leczy się grzybicę paznokci?

Należy przede wszystkim podkreślić, że leczenie grzybicy to jedyny sposób, by się jej pozbyć, gdyż choroba nie znika samoistnie. Zarówno w grzybicy paznokci stóp, jak i rąk, dermatolog zleca leczenie, którego podstawę stanowią leki doustne i miejscowe. W przypadku zastosowania tych drugich, często wykorzystuje się specjalistyczne lakiery, które zawierają substancje przeciwgrzybicze takie jak cyklopiroks i amorolfina. W przebiegu choroby stóp warto też stosować preparaty, które w składzie zawierają mocznik, dzięki czemu pomagają je zmiękczyć i szybciej usunąć.

Jak można przeciwdziałać grzybicy paznokci?

W przypadku grzybicy paznokci stóp warto pamiętać o tym, by wszędzie tam, gdzie inne osoby chodzą boso, chodzić w obuwiu. Dodatkowo po wizytach na basenach, łaźniach, w saunach itp., dokładnie myć stopy, gdyż powszechnie stosowane środki do odkażania powierzchni podłóg nie niszczą zarodników grzybów. Trzeba pamiętać, by dokładnie osuszyć stopy po umyciu, zapobiegać nadmiernej potliwości stóp, nosić wygodne buty i zadbać, by nie występowały urazy paznokci. A jeśli chodzi o przeciwdziałanie grzybicy paznokci rąk to przede wszystkim należy unikać długotrwałego moczenia i wycinania skórek, a także dbać o paznokcie stosując właściwą pielęgnację.

Next article