Home » Skóra » Jak dbać o skórę trądzikową?
Skóra

Jak dbać o skórę trądzikową?

Prof.-Adam-Reich

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich

Zakład i Klinika Dermatologii, Uniwersytet Rzeszowski

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry, która pojawia się w okresie dojrzewania, jednak występuje także u dorosłych. Wymaga włączenia prawidłowej pielęgnacji i leczenia.


Jakie są główne przyczyny powstawania zmian trądzikowych i jak możemy im przeciwdziałać?

Przyczyn tej choroby przewlekłej można doszukiwać się m.in. w nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, zaburzeniach w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych, namnażaniu bakterii Cutibacterium acnes i rozwoju stanu zapalnego. Ponadto w tworzeniu zmian istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także: dieta, czynniki hormonalne i stosowane leki. Tym samym w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie im przeciwdziałać, np. wprowadzając dietę ubogą w tłuszcze nasycone, żywność przetworzoną czy nabiał.

Jakie są główne zasady pielęgnacji skóry trądzikowej? Jakie składniki aktywne są potrzebne w codziennej terapii kosmetykami, aby skutecznie pozbyć się problemu trądziku?

Konieczne jest stosowanie kosmetyków, które będą umożliwiały skuteczne, a jednocześnie delikatne oczyszczanie skóry, bez powodowania nadmiernego wysuszenia lub podrażnień. Istotne jest także nawilżanie, najlepiej preparatami przeznaczonymi do skóry trądzikowej, a także stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Wybierając konkretne preparaty, należy zwrócić uwagę na to, by były niekomedogenne (nie powodujące „zapychania porów”), a w ich składach występowały substancje takie jak: kwas salicylowy, mlekowy czy azelainowy, pochodne kwasów owocowych, nadtlenek benzoilu, czy pochodne retinoidowe.

Czy lecząc trądzik, można jednocześnie niwelować przebarwienia pozostałe po niedoskonałościach? Trądzik to coraz częściej choroba dotycząca nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych – czy terapia przeciwtrądzikowa różni się w zależności od wieku pacjenta?

Podstawowym celem terapii jest wyleczenie aktywnych zmian trądzikowych. Istnieją jednak składniki aktywne, które wykazują działanie zarówno antybakteryjne i przeciwzapalne, jak również rozjaśniające i poprawiające teksturę skóry. Do takich należy kwas azelainowy, który w zależności od stężenia i wskazań, może być stosowany miejscowo jako lek lub jako jeden ze składników produktów o działaniu terapeutycznym do codziennego stosowania. Warto pamiętać, że leczenie trądziku jest uzależnione od wieku, aczkolwiek nie jest on jedynym kryterium, które będzie decydowało o tym, jakie konkretnie leczenie zostanie zastosowane.

Next article