Home » Skóra » Jak pielęgnować skórę z AZS i łuszczycą?
skóra

Jak pielęgnować skórę z AZS i łuszczycą?

Prof.-Adam-Reich

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich

Zakład i Klinika Dermatologii, Uniwersytet Rzeszowski

Choroby skóry są nieprzyjemne dla chorych nie tylko ze względu na ich objawy, ale również dlatego, że stygmatyzują. Warto wiedzieć, że atopowym zapaleniem skóry ani łuszczycą nie można się zarazić, a co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji w tych chorobach?


Czym charakteryzuje się AZS, a czym łuszczyca? Jakie są objawy tych chorób?

Zarówno atopowe zapalenie skóry, jak i łuszczyca to przewlekłe choroby skóry, należące do tzw. przewlekłych chorób zapalnych. U chorych na skórze obserwujemy stan zapalny – w przypadku AZS jest mniej wyraźny, zmiany lokalizują się w okolicach zgięciowych i towarzyszy im silny świąd skóry, natomiast w łuszczycy te ogniska chorobowe są bardziej widoczne, często towarzyszy im również świąd oraz ból. Tym samym pacjenci nie tylko wstydzą się z powodu widocznych objawów chorobowych, ale również towarzyszy im cierpienie, z którym zmuszeni są się mierzyć.

U kogo najczęściej diagnozuje się AZS, a u kogo łuszczycę?

AZS klasycznie zaliczane jest do chorób alergicznych, które częściej występuje u chorych mieszkających w krajach wysokorozwiniętych, co jest związane z zanieczyszczeniem środowiska, a także wynika z tzw. „nadmiernej higienizacji”. Zwykle AZS pojawia się już w dzieciństwie i z czasem jego objawy zmniejszają się, jednak występuje nawet u 10 proc. osób dorosłych. Z kolei łuszczyca jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie, dlatego czynniki środowiskowe mają mniejsze znaczenie i zwykle pojawia się u tych osób, u których w rodzinie już występowała. Łuszczyca może pojawić się w każdym okresie życia chorego.

Jak wygląda postępowanie i pielęgnacja skóry atopowej, a jak łuszczycowej?

W chorobach skóry dobra pielęgnacja przyczynia się do poprawy całościowego wyniku leczenia. Należy jednak pamiętać, że oprócz pielęgnacji, należy wdrożyć postępowanie terapeutyczne. W przypadku AZS staramy się przede wszystkim odtworzyć barierę naskórkową, która jest uszkodzona. Pielęgnacja zatem jest elementem wspomagania terapii. W łuszczycy natomiast pielęgnacja ogranicza nadmierne złuszczanie się naskórka, a także działa wspomagająco w stosunku do leczenia przeciwłuszczycowego.

Jaką rolę w pielęgnacji skóry tych pacjentów odgrywa pirytionian cynku? Jak wpływa na skórę, jakie jest jego terapeutyczne działanie?

Cynk ma działanie przeciwbakteryjne, dlatego preparaty zawierające pirytionian cynku redukują stany zapalne, szczególnie tych zmian sączących się, gdyż preparaty te je wysuszają. Ponadto składnik ten działa także przeciwgrzybiczo, co także zmniejsza nasilenie zmian. Dodatkowo pirytionian cynku działa przeciwłojotokowo, dzięki czemu hamuje nadmierną produkcję łoju przez gruczoły łojowe.

Jak społeczeństwo postrzega osoby chore, co w tym aspekcie powinno ulec zmianie?

AZS i łuszczyca to choroby przewlekłe i zapalne, jednak w żadnym wypadku nie są one zaraźliwe. Oznacza to, że nie można się nimi zarazić przez dotyk, a także nie wynikają, jak często są postrzegane, z braku higieny. Chorzy nierzadko są stygmatyzowani i upokarzani, dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w tym temacie i pozyskanie wiedzy o tych chorobach, by mieć większą świadomość i nie utrudniać życia pacjentom, którzy często za ciekawość innych płacą smutkiem, wstydem i gorszym samopoczuciem.


WAŻNE!

Aktywacja Molekularna jest procesem biokatalitycznym, któremu poddawane są molekuły substancji czynnych (np. Pirytionianu Cynku) co znacząco wzmacnia ich aktywność biologiczną i reaktywność biochemiczną. Aktywacja Molekularna jest metodą, która silnie (nawet 40-krotnie) wzmacnia działanie składników czynnych.

Next article