Home » Skóra » Kompleksowa kuracja hipoalergiczna dla wrażliwej skóry
Skóra

Kompleksowa kuracja hipoalergiczna dla wrażliwej skóry

Kompleksowa-kuracja-hipoalergiczna-dla-wrażliwej-skóry
Kompleksowa-kuracja-hipoalergiczna-dla-wrażliwej-skóry
Prof-dr-hab-Magdalena-Czarnecka-Operacz

Prof dr hab Magdalena Czarnecka-Operacz

Katedra i Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Czy wzbogacenie środków piorących tradycyjnie warzonym mydłem sodowym wpływa na ich skuteczność, przy jednoczesnym zachowaniu łagodności względem wrażliwej skóry?

Kwestia warzonego mydła sodowego jest bardzo szerokim pojęciem. Wybór odpowiedniej formulacji, rzeczywiście wpływa na większą skuteczność działania środków piorących. Dodatkowo samo mydło sodowe ma działanie przeciwbakteryjne i jest bezpieczne dla skóry, jednak należy pamiętać, że za każdym razem jest to kwestia bardzo indywidualna. Poczucie bezpieczeństwa gwarantuje nam dobranie właściwej proporcji mydła do środka piorącego zapewniając tym samym poprawę jakości oczyszczania z zabrudzeń naszych ubrań.

Czy łagodna, hipoalergiczna receptura może mieć wpływ na obniżenie skuteczności środków piorących?

Receptura hipoalergiczna powinna być tak skonstruowana, aby nie zmniejszać jakości środków piorących, dostępne na rynku produkty mają równie renomę i skuteczność jak inne bardziej „agresywne”, enzymatyczne środki piorące.

Czy stosowanie minimalnego stężenia kompozycji zapachowej pozbawionej alergenów pozwala uzyskać bezpieczną dla alergików recepturę płynów piorących przy jednoczesnym wzbogaceniu jej przyjemną nutą zapachową?

Oczywiście, że tak. Podczas produkcji nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie zapachu ze środków pielęgnacyjnych, jednak ograniczenie ich woni do minimum jest jak najbardziej wskazane dla wrażliwych pacjentów dermatologicznych. Bardzo intensywne aromaty zawarte w płynach, kremach pielęgnacyjnych są obecnie bardzo popularne wśród rodziców, którzy oczekują, że ich dzieci będą pięknie pachnieć cały dzień, jednak mogą być silnie alergenne i oddziaływać na kondycję delikatnej skóry.

Czy łagodna, kremowa forma płynnych środków piorących jest lepszym wyborem dla wrażliwej skóry o skłonnościach alergicznych niż sypkie preparaty w formie proszku, niekiedy wzbogacone agresywnie działającymi surowcami?

Moim zdaniem tak, zdecydowanie. Lepszym wyborem będzie forma płynnych środków piorących. Są one łatwiejsze do wypłukania z tkanin. Proszkowa forma piorąca, zazwyczaj przylega do struktury ubrania – niedokładnie się spłukując, sypki proszek może powodować podrażnienia zewnętrzne na skórze. W tym wypadku należy pozbyć się drażliwego proszku wypłukując go w fazie płukania, którą trzeba ponawiać nawet kilka razy w całej procedurze. Kremowa, płynna forma środków piorących jest bardziej wskazana dla alergików, zapewnia im ona większe bezpieczeństwo i pewność w codziennym doborze produktów dla nich dedykowanych.


Niemowlęca pielęgnacja skóry dziecka

Na przestrzeni ostatnich lat nieustannie podejmowano próby poznania i określenia znaczenia prawidłowej pielęgnacji skóry małego dziecka w prawidłowym rozwoju jej oraz działaniach profilaktycznych w odniesieniu do powstawania niektórych, typowych dla tego okresu życia dermatoz.

Pomimo faktu, że strukturalnie skóra noworodka podobna jest do skóry osoby dorosłej istnieją pewne istotne różnice m.in skóra jest cieńsza i mniej elastyczna oraz że przepuszczalność bariery skórnej jest zwiększona, a sama bariera nie w pełni wykształcona, dlatego bardzo istotne jest zawracanie uwagi na dobór bezpiecznej pielęgnacji.

Skóra niemowląt skłonna do alergii dermatologicznych. Mydła i inne czynniki oczyszczające skórę mogą zaburzać strukturę i funkcję bariery naskórkowej, przez co mogą prowadzić do wysuszenia powierzchni skóry, co w efekcie zwiększa jej podatność na uszkodzenie.

Preparatami zalecanymi do mycia ciała dziecka są środki charakteryzujące się neutralnym pH, bezzapachowe, pozbawione barwników, to samo tyczy się innych środków pielęgnacyjnych, które bezpośrednio przylegają do skóry – np. produktów do prania tkanin.

W przypadku niezastosowania się do wskazanych powyżej działań wrażliwa skóra zareagować może powstawaniem odczynów pęcherzowych, wysypki, nadmierne wysuszanie się skóry, co w efekcie zwiększa jej podatność na uszkodzenie.

Mydła i inne czynniki oczyszczające skórę mogą zaburzać strukturę i funkcję bariery naskórkowej, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na pielęgnację dedykowaną wrażliwej skórze skłonnej do podrażnień.

Skóra noworodków i małego dziecka różni się od skóry człowieka dorosłego zarówno pod względem swojej struktury jak i funkcji. Wymaga specjalnej troski i szerokiej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa stosowania wybranych preparatów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja skóry w obecnych czasach to niezwykle istotny element skomplikowanego niejednokrotnie postępowania terapeutycznego, bez której nie jesteśmy w stanie uzyskać poprawy klinicznej W przypadkach wątpliwych, trudnych lub o ciężkim przebiegu stanu zapalnego zalecana jest bezwzględnie specjalistyczna konsultacja dermato-wenerologa.

Kąpiel

Ograniczyć częstość, stosować płynne środki myjące o neutralnym pH.

Emolienty: zalecane szczególnie u wcześniaków (poniżej 32 tyg. ciąży), i w opisanych powyżej sytuacjach klinicznych, powinny być stosowane kilka razy dziennie (ich działanie utrzymuje się 4-6 godz.).

Późniejsze kąpiele powinny odbywać się czystej, ciepłej wodzie przy zastosowaniu delikatnych środków myjących – syndetów.

Idealny środek myjący i nawilżający ma neutralne lub lekko kwaśne pH, jest bezzapachowy, pozbawiony barwników.

Skóra noworodkami i małego dziecka różni się od skóry człowieka dorosłego zarówno pod względem swojej struktury jak i funkcji. Wymaga specjalnej troski i szerokiej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa stosowania wybranych preparatów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja skóry w obecnych czasach to niezwykle istotny element skomplikowanego niejednokrotnie postępowania terapeutycznego, bez której nie jesteśmy w stanie uzyskać poprawy klinicznej. W przypadkach wątpliwych, trudnych lub o ciężkim przebiegu stanu zapalnego zalecana jest bezwzględnie specjalistyczna konsultacja dermato-wenerologa, do czego z głębi serca zachęcam.

Next article