Home » Skóra » Leczenie blizn – jak wygląda?
Skóra

Leczenie blizn – jak wygląda?

Dr Piotr Sznelewski

Specjalista dermatologii i wenerologii, gabinet Dr Ignaciuk i Partnerzy

Leczenie blizn na każdym etapie, zarówno tym wczesnym, jak i późniejszym powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Czy jednak my, pacjenci, możemy zadbać o to, by blizny wyglądały jak najlepiej?

Czym są blizny? Czy mamy wpływ na finalny wygląd blizn?

Blizna jest miejscem, gdzie nie występuje „prawidłowa skóra”. W miejscu, gdzie brak jest tzw. skóry właściwej pojawia się włóknista tkanka łączna. Jest to swego rodzaju struktura patologiczna, wynikająca z przerwania ciągłości skóry z wielu powodów. Domyka ona nam skórę po urazie lub zabiegu operacyjnym. Może być także wynikiem naruszenia skóry po np. oparzeniu termicznym lub chemicznym. Blizny mogą powstawać także jako powikłanie radioterapii). Stąd też bliny dzielone są na kategorie w zależności od ich przyczyny. Można je podzielić ze względu na czas powstania, czyli tzw. blizny dojrzałe oraz niedojrzałe. Ze względu na rodzaj blizny, czyli jej wygląd np. blizna zanikowa, przerostowa (keloid), a także ze względu na pochodzenie np. blizny pooperacyjne, po cesarskim cięciu, oparzeniu czy trądziku.

Jeśli chodzi o wpływ na końcowy wygląd blizny, to musimy pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu tego obszaru przez specjalistę np. poprzez założenie szwów na ranę. Gdy już ta blizna występuje, możemy znacznie ją zredukować pod względem estetycznym, ale też funkcjonalnym za pomocą odpowiednich preparatów.

Z jakimi pozostałymi nieprzyjemnościami może wiązać się posiadanie blizn?

Należy pamiętać o tym, że duże blizny nie tylko wpływają na estetykę, ale także funkcjonalność – komfort poruszania. Niekiedy pacjenci oparzeni w dzieciństwie, mający rozległe blizny pooparzeniowe w obrębie np. pleców i barku, mają zaburzoną ruchomość w stawie barkowym. Podobnie blizny w okolicach stawu skokowego, mogą wpływać na jego mobilność. Natomiast rozległe blizny na klatce piersiowej mogą ograniczać ruchy oddechowe. Dlatego też bliznom często może towarzyszyć uczucie ciągnięcia, swędzenia czy bólu.

Kiedy pojawia się ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia?

Gdy zostaje zastosowana odpowiednia terapia bezpośrednio po zranieniu można uniknąć ryzyka nieprawidłowego bliznowacenia. Bez względu na to, jak powstaje rana, trzeba zawczasu zadbać o dobry opatrunek pod okiem specjalisty i opatrzenie rany, a następnie przy powstaniu blizny ważna jest profilaktyka już na samym początku. Można zapobiec wtedy jej dalszemu rozrastaniu. Na wygląd blizny może wpływać również genetyka oraz są miejsca na ciele, gdzie jest tendencja do przerostu blizn. Przykładem jest np. dekolt albo ramiona, ponieważ są to miejsca, które częściej będą drażnione mechanicznie, przez co rany na nich mogą gorzej się goić.

Jakie są inwazyjne sposoby leczenia blizn?

Zabiegi dermatologiczne i medycyny estetycznej nie usuwają blizn, ale zmniejszają ich widoczność, polepszają estetykę danego obszaru skóry. By bliznę usunąć, należałoby ją wyciąć, ale rzadko można to zrobić. Istniejące blizny trzeba okresowo kontrolować (należy się w tym celu zgłosić do lekarza), ponieważ w bliznach pourazowych lub pooparzeniowych często w kolejnych latach mogą tworzyć się nowotwory skóry. Dlatego też taką skórę musi obejrzeć specjalista z użyciem dermatoskopu.

Next article