Home » Skóra » Nadmierna potliwość – jakie mogą być jej przyczyny?
Skóra

Nadmierna potliwość – jakie mogą być jej przyczyny?

Przyczyny nadmiernej potliwości

Hiperhydroza, czyli nadmierna potliwość jest zaburzeniem funkcjonowania gruczołów potowych. Często ma ona charakter pierwotny, w którym nie da się określić jej przyczyny. Dotyka ona aż 3 proc. całej populacji, zatem jest to spora liczba osób. Jednak w jej nabytej odmianie podłożami mogą być takie schorzenia, jak:

● infekcje bakteryjne i wirusowe – podczas nich dochodzi do zwiększenia temperatury ciała, a co za tym idzie do zwiększenia wydzielania potu,

● cukrzyca – szczególnie w hiperglikemii (stanie niedocukrzenia) dochodzi do nadmiernej potliwości,

● nadczynność tarczycy – zwiększona produkcja hormonów, to także zwiększona potliwość,

● otyłość – tkanka tłuszczowa zaburza termoregulację w organizmie, co sprawia, że osoba otyła (i z nadwagą) może wydzielać więcej potu,

● menopauza – gdy spada produkcja estrogenów, kobiety zaczynają doświadczać zimnych potów i uderzeń gorąca,

● zawał mięśnia sercowego – jednym z symptomów zawału, oprócz ostrego bólu w klatce piersiowej, jest właśnie hiperhydroza,

● zaburzenia neurologiczne – jednym z przejawów neuropatii autonomicznej, jamistości rdzenia lub autonomicznej dysrefleksji jest również nadmierne pocenie się,

● nowotwory – białaczka, chłoniak, ziarnica, nowotwór trzustki lub guzy chromochłonne to choroby objawiające się m.in. za sprawą nadmiernego pocenia się. Szczególnie chłoniaki są nowotworami, w których nadmierne poty mogą zbudzić pacjenta nawet w nocy.

Sposób na kontrolę i niwelowanie nadmiernej potliwości

Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów antyperspirantów, które mogą znacznie ograniczyć objawy nadmiernej potliwości, zwłaszcza tej pierwotnej. Jednak najskuteczniejsze w tym przypadku będą specjalistyczne antyperspiranty dostępne w aptekach, które w zależności od wybranej opcji stosuje się raz na kilka dni.

Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, którym nadmierna potliwość znacznie obniża komfort życia i powoduje stres, który tylko nasila problem. Antyperspiranty apteczne czasowo blokują (nawet przez 5 dni) wydzielanie potu i eliminują również jego przykry zapach, który powstaje podczas metabilizowania potu przez bakterie bytujące na naszej skórze (pachy, stopy, dłonie i miejsca intymne).

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych podrażnień należy zwrócić uwagę na preparaty z hipoalergiczną formułą mającą wpływ na obniżenie podrażnień skóry wrażliwej oraz zastosować preparat na noc kiedy gruczoły potowe są najmniej aktywne. Takie antyperspiranty należy stosować wyłącznie na czystą, nieuszkodzoną, niepodrażnioną skórę (np. po depilacji pach należy odczekać minimum 48 godzin) i ściśle według zaleceń z ulotki dołączonej do opakowania.

Przed kupnem można skonsultować się z farmaceutą w aptece aby wybrać właściwy dla siebie produkt w zależności od stopnia intensywności problemu nadmiernego pocenia i rodzaju posiadanej skóry.

Next article