Słońce daje nam wiele dobrego – poprawia nastrój, indukuje produkcję witaminy D w organizmie, przyjemnie rozgrzewa nasze ciało. Jednak w spektrum światła słonecznego znajdują się czynniki, które wpływają negatywnie na stan naszej skóry. Na ich działanie narażony jest każdy z nas, w tym szczególnie dzieci, alergicy, osoby z niskim fototypem skóry oraz wrażliwą cerą. Dla nich właśnie stworzono fotoprotekcję na wysokim poziomie – SPF 100+.
Jak słońce działa na naszą skórę?
Promieniowanie słoneczne składa się z dwóch głównych czynników – UVA i UVB. Pierwsze z nich oddziałuje na naszą skórę niezależnie od natężenia słonecznego. Wnika głęboko w skórę, niszcząc komórki DNA i przyczyniając się do powstawania wielu dermatoz – chorób skóry, w tym raka i najbardziej agresywnego – czerniaka. Zanim jednak do tego dojdzie, promieniowanie UVA sprawia, że nasza skóra staje się przesuszona, pozbawiona jędrności i znacznie szybciej się starzeje. UVB działa natomiast na powierzchni skóry, w nadmiarze doprowadzając do powstawania rumienia i poparzeń słonecznych, które również pozostawiają trwały ślad w naszym naskórku.
Wrogowie z każdej strony, czyli ochrona nie tylko przed UV
W spektrum światła znajdują się także inne rodzaje promieniowania, przed którymi musimy chronić naszą skórę. Jest to przede wszystkim podczerwień (IR, promieniowanie podczerwone) wytwarzające przyjemne ciepło, ale i… wolne rodniki przyczyniające się do starzenia skóry. Promieniowanie HEV (high-energy visible light) to kolejny czynnik, który nie sprzyja zachowaniu młodego wyglądu. HEV, czyli światło fioletowo-niebieskie, jest rodzajem światła widzialnego, emitowanego m.in. przez ekrany smartfonów, komputerów i telewizorów. Negatywnie wpływa nie tylko na stan naszej skóry, m.in. generując wolne rodniki, ale również na nasz rytm okołodobowy. Przez światło niebieskie nasz organizm nie jest w stanie odróżnić dnia od nocy, przez co zaburza produkcję poszczególnych hormonów.
Kluczowa rola szerokiej fotoprotekcji w zachowaniu zdrowia
Elementy składowe światła słonecznego, oddziałując na nas latami, mogą znacznie pogorszyć stan zdrowej skóry, a co dopiero skóry wrażliwej czy też skłonnej do alergii. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. W przypadku zdrowej skóry powinny być to produkty z filtrem SPF od 30 do 50 i 50+, w zależności od natężenia słońca. Co jednak z osobami mającymi skórę wrażliwą, alergiczną, często przebywającymi w nasłonecznionych miejscach? Dla nich właśnie producenci tworzą innowacyjne rozwiązania w postaci preparatów z filtrem SPF 100+. Pomagają one zapewnić aż do 99 proc. ochrony UV. Taka ochrona jest szczególnie istotna nie tylko dla osób, które mają skórę wrażliwą, jasną, z przebarwieniami, ale również u pacjentów, którzy mają wysokie ryzyko wystąpienia nieczerniakowych nowotworów skóry oraz rogowacenia słonecznego.

Prawidłowa aplikacja oraz dobór produktu kluczem do sukcesu
Dobór odpowiedniego produktu przeciwsłonecznego powinien opierać się na zwróceniu uwagi nie tylko na jak najwyższe wartości SPF oraz szerokie spektrum ochrony (nie tylko UVA i UVB, ale również IR i HEV), ale również na skład, łatwość w aplikacji oraz wodoodporną formułę. Mając skórę wrażliwą i skłonną do alergii należy wybierać preparaty renomowanych marek, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że są one najdokładniej przebadane.
Nawet najlepszy produkt nie będzie skuteczny, jeśli nie zaaplikujemy go w odpowiedni sposób. W tej kwestii warto oprzeć się na trzech głównych zasadach – aplikacji min. 2 mg/centymetr kwadratowy skóry, min. 20 minut przed ekspozycją na słońce, a potem co dwie godziny, także zaraz po wyjściu z wody i osuszeniu ręcznikiem. Tylko takie działanie zapewni nam najwyższą ochronę przeciwsłoneczną i bezpieczeństwo.

TO JEST WYBÓR MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.