Home » Skóra » Przyczyny i skutki nadmiernego wypadania włosów
skóra

Przyczyny i skutki nadmiernego wypadania włosów

Alicja Gondek

Alicja Gondek-Urtnowska

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, trycholog, praktyk z wieloletnim doświadczeniem, wykładowca akademicki, autorka programu trychologii na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu oraz szkoleniowiec, autorka wielu artykułów prasowych, promotor rozwijania „właściwej” trychologii w Polsce, prowadzi cztery gabinety trychologiczne w Polsce i jeden w Londynie UK, współwłaściciel firmy AD Trycholodzy

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, z którym najczęściej zgłaszają się do mnie klienci. Brak akceptacji dla utraty gęstości włosów nie dotyczy tylko kobiet.

Z roku na rok wzrasta ilość mężczyzn, którzy przychodzą po pomoc. Włosy od wieków były symbolem siły, władzy i piękna. Dzisiaj są oznaką zdrowia i witalności oraz symbolem młodości, a dla większości z nas są najważniejszym elementem wyglądu. Między innymi z tego względu utrata włosów silnie wpływa na naszą samoocenę, sprawia, że możemy czuć się mniej atrakcyjni od innych. Takie zaniżone poczucie własnej wartości może nasilać stres. Część moich klientów odcina się od życia towarzyskiego, ma problemy z nawiązywaniem relacji, choruje na depresje. Taki stan może mieć wpływ na nasilenie wypadania włosów i wpadamy w tzw. błędne koło.

Jedną z najczęstszych przyczyn łysienia jest utrata włosów na tle genetycznym – tzw. łysienie androgenowe. Jest ono o tyle niebezpieczne, że najczęściej nie wiąże się z intensywnym wypadaniem włosów – raczej z roku na rok wyrasta ich coraz mniej i są coraz cieńsze. Z tego względu bardzo często klienci reagują dopiero w momencie, kiedy przerzedzenia są już bardzo widoczne.

Czym charakteryzuje się łysienie androgenowe, jak je rozpoznać?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jak sama nazwa wskazuje nie bez znaczenia są geny. Powinniśmy zwrócić uwagę na włosy naszych rodziców, dziadków. Jeżeli u któregoś z nich obserwujemy powiększające się zakola lub poszerzający się przedziałek to może znaczyć, że my też będziemy mieć podobny problem.

Gen łysienia dziedziczymy po tym z rodziców, który prezentuje silniejsze geny. To znaczy, że możemy dziedziczyć zarówno po rodzinie ze strony mamy jak i taty. W laboratoriach genetycznych można wykonać nieinwazyjne badanie na obecność genu AR. Badanie nie wymaga pobierania krwi – pobiera się wymaz i bada się ślinę pacjenta.

Jakie są metody leczenia i pielęgnacji w przypadku łysienia androgenowego?

Jednak najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wizyta u trychologa. Specjalista na podstawie obrazu klinicznego, wywiadu i badania trichoskopowego jest w stanie zdiagnozować łysienie androgenowe oraz wdrożyć właściwe kuracje i zalecenia.

Jeżeli problem ten diagnozujemy u mężczyzn lub kobiet po okresie menopauzy koncentrujemy się na właściwej pielęgnacji – tutaj bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry. Łojotok, rzadkie mycie głowy będzie nasilać łysienie androgenowe. Łysienie androgenowe jest procesem fizjologicznym u młodych mężczyzn i kobiet po okresie menopauzy. To znaczy, że wynika z dziedziczonego genu oraz poziomu męskich hormonów.

Co bardzo ważne, jeżeli łysienie androgenowe, przerzedzenie szczytu głowy pojawia się u młodej kobiety to nie jest proces fizjologiczny – nawet jeżeli oboje rodziców mają ten sam problem. W takim przypadku jakaś dysfunkcja, choroba, którą należy zdiagnozować powoduje przyspieszenie procesu, który nastąpiłby prawdopodobnie dopiero za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Podsumowując, problem łysienia genetycznego z całą pewnością wpływa na nasz komfort życia. Jednak badania i nowoczesne technologie pozwalają na skuteczne radzenie sobie z tą przypadłością. Kluczem jest profilaktyka i szybka reakcja na niepokojące nas objawy. Zamiast zadręczać się i testować internetowe produkty zachęcam do wizyty u dobrego trychologa, dermatologa. Pod okiem specjalisty i systematyczną pracą doskonale zadbamy o gęstość naszych włosów.

Dowiedz się więcej na: alopexy.pl.

Next article