Home » Skóra » Trądzik – problem nie tylko nastolatków
Skóra

Trądzik – problem nie tylko nastolatków

Prof-Placek

Prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek

Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej, Wydział Lekarski, Collegium Medicum, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Miejski Szpital Zespolony im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, „Derm-Art” Naukowo-Badawczy i Naukowo-Szkoleniowy Ośrodek Dermatologii Estetycznej, Dermatochirurgii i Fotodermatologii. Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, trądzik pospolity może być uważany za chorobę społeczną.


Jakie są przyczyny powstawania trądziku, w szczególności związane z czynnikami środowiskowymi? Dlaczego regularna pielęgnacja jest tak istotna?

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotyczy około 80 proc. populacji w wieku 11-30 roku życia. U około 15 proc. przebieg jest na tyle ciężki, że wymaga leczenia dermatologicznego i to najczęściej ogólnego. W zależności od ciężkości przebiegu rozróżnia się następujące postaci: trądzik zaskórnikowo-grudkowo-krostkowy zwany również młodzieńczym, trądzik ropowiczy, na który składają się postać guzkowo-torbielowata i trądzik skupiony.

Coraz częściej chorują na trądzik dojrzałe kobiety po 40 roku życia oraz mężczyźni chodzący na siłownię i stosujący tzw. odżywki. U 60 proc. pacjentów wystarczy leczenie zewnętrzne, które musi być wygodne, niedrażniące, nieskomplikowane, 40 proc. wymaga leczenia ogólnego w połączeniu z miejscowym, a około 10-15 proc. musi być leczonych pochodną witaminy A izotretinoiną. Choroba ta wpływa zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną pacjentów.

Czy trądzik to schorzenie nastolatków? Jak wygląda ten problem w kontekście osób dorosłych? Gdzie najczęściej występuje?

Patogeneza trądziku została dość dobrze poznana i opisana. Kwestią dyskusyjną pozostaje nadal wpływ czynników środowiskowych, w szczególności pielęgnacji skóry, korzystania ze słońca i diety na proces chorobowy.

Pielęgnacja i higiena skóry powinna być prowadzona z umiarem. Zbyt częste mycie podobnie, jak zaniedbania higieniczne prowadzi do zaburzeń w biologii mikroorganizmów skóry, zmienia pH skóry i nasila stan zapalny.

Współcześnie prowadzone badania kliniczno-epidemiologiczne odnoszą się głównie do wpływu nawyków żywieniowych panujących w Stanach Zjednoczonych i Francji na zjawisko indukcji i nasilania się zmian trądzikowych. Nowe nawyki żywieniowe i moda naśladowania we Francji wszystkiego co pochodzi ze Stanów Zjednoczonych spowodowała, że młodzież francuska, przestała się odżywiać zdrowo zgodnie z kulturą przygotowywania i jedzenia we Francji i zaczęła odżywiać się w restauracjach fastfoodowych i przekąszać batonikami i innymi słodkimi przekąskami. Większość współcześnie prowadzonych badań oceniających wpływ diety na przebieg trądziku opiera się na udowodnionych powiązaniach pomiędzy trądzikiem, hiperandrogenizmem i hiperinsulinemią.

Obraz kliniczny trądziku jest bardzo różnorodny. Trądzik nieleczony przechodzi w postaci bardziej zapalne i pojawiają się czerwone grudki i krosty zwykle już na policzkach, nosie i w centralnych partiach twarzy. Jest to układ w kształcie litery T. U starszych dziewcząt i u kobiet dojrzałych może rozpocząć się tworzeniem bolesnych guzów w linii żuchwy.

W jaki sposób można wspierać kondycję skóry twarzy na co dzień?

Profilaktyka trądziku powinna być wielokierunkowa, dopóki trądzik nie wymaga leczenia wystarczą preparaty zakupione w aptece do pielęgnacji skóry trądzikowej, jeżeli liczba zaskórników jest na tyle duża, że zaskórniki są widoczne i prowadzą do powstawania pierwszych zmian zapalnych konieczne jest usuwanie mechaniczne i w gabinecie kosmetycznym.

Z chwilą, kiedy pojawiają się pierwsze zmiany zapalne oprócz zaskórników są widoczne grudki i krosty pacjent taki powinien zgłosić się do dermatologa, ponieważ wymaga leczenia zewnętrznego. Każdy pacjent od samego początku powinien zasięgnąć porady dietetyka, ponieważ dieta powinna być bezmleczna, o niskim indeksie glikemicznym i zawierająca przewagę w tłuszczach kwasów Ω-3 nad Ω-6 oraz cynk. Z diety powinny być wykluczone słodycze.

Next article