Home » Skóra » Zakażenia grzybicze skóry i paznokci – jakie są objawy i leczenie?
Skóra

Zakażenia grzybicze skóry i paznokci – jakie są objawy i leczenie?

Prof.-Adam-Reich

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich

Zakład i Klinika Dermatologii, Uniwersytet Rzeszowski

W celu zwalczenia grzybicy stosuje się jest leczenie miejscowe w formie maści, kremów i lakierów oraz leczenie ogólnoustrojowe w postaci leków doustnych.


Charakterystyka i epidemiologia grzybicy. W jaki sposób można się zarazić?

Trzeba pamiętać, że grzybica jest chorobą zakaźną, zatem bezpośredni kontakt z patogenem powoduje zakażenie. Okres wakacyjny, gdy często chodzimy boso po plaży, czy też korzystamy ze wspólnych natrysków, basenów (bez klapek) to moment, kiedy najczęściej jesteśmy narażeni na zakażenie. Grzybica skóry nie wymaga zgłaszania, stąd też nie są prowadzone dokładne statystki. Natomiast ogólne badania populacyjne są obarczone pewnym ryzykiem błędu. Jest to jednak infekcja częsta, zwłaszcza jeżeli chodzi o grzybicę stóp lub paznokci.

Jakie są objawy zakażeń grzybiczych? Jak rozpoznać grzybicę?

Każda grzybica ma inne objawy. W przypadku grzybicy paznokci początkowo mamy do czynienia ze zmianą barwy płytki paznokciowej. Później paznokieć ten się odwarstwia od łożyska paznokcia. W rezultacie, jeśli ten proces trwa relatywnie długo, dojdzie do wykruszenia płytki paznokciowej. Przy grzybicy stóp, która jest równie częsta, objawami są zaczerwienienie, łuszczenie i występowanie drobnych pęcherzyków na stopach. Bardzo powszechną jest grzybica międzypalcowa stóp, gdzie z reguły między 4. a 5., ewentualnie 3. a 4. palcem, w przestrzeniach międzypalcowych pojawiają się zmiany skórne. Możemy mieć też grzybicę dłoni lub ciała, najczęściej w formie rumieniowych ognisk. Mogą wystąpić one u dzieci, które posiadają małe zwierzęta domowe. Istnieje także grzybica owłosionej skóry głowy, również najczęściej występuje ona u dzieci, które zarażają się nią w przedszkolu lub szkole. Objawia się zmianami skórnymi w obrębie skóry owłosionej głowy oraz łamliwością włosów.

Jak wygląda dalsze postępowanie po stwierdzeniu objawów grzybicy paznokci? Jak leczyć grzybicę? Jaka jest rola wcześniejszego podjęcia działania leczniczego?

Z jednej strony są to relatywnie łagodne infekcje, z drugiej zaś, szybkie wdrożenie leczenia sprawi, że choroba nie będzie się w tak szybkim tempie rozprzestrzeniać. Jeżeli chodzi o grzybicę paznokci, odrośnięcie płytki może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego szybka, odpowiednia terapia może ten proces przyspieszyć. Stosowane jest leczenie miejscowe w formie maści, kremów i lakierów oraz leczenie ogólnoustrojowe w postaci leków doustnych.

Jakie jest terapeutyczne działanie amorolfiny w leczeniu grzybicy paznokci?

Amorolfina jest lekiem w lakierze, który rekomenduję do leczenia wczesnej fazy grzybicy paznokci. W późniejszych etapach choroby lek ten powinien być skojarzony z lekami doustnymi, które razem stanowią najskuteczniejszą metodę terapeutyczną.

Jakie jest terapeutyczne działanie terbinafiny, która działa przeciwgrzybiczo na różne gatunki grzybów wywołujących grzybicę skóry u ludzi?

Terbinafina to jeden z najskuteczniejszych leków w leczeniu grzybic skóry. Dobrze oddziałuje on na grzybice właściwe. Jest to preparat pierwszego wyboru, jeżeli chodzi o doustną terapię przeciwgrzybiczą. Jego zastosowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ jest to leczenie ogólnoustrojowe. Zastosowanie leku skraca czas terapii, bardzo dobrze magazynuje się w naskórku, keratynie, natomiast trzeba brać pod uwagę także interakcje z innymi lekami.

Next article