Home » Układ trawienny 2 » Męska dieta nie tylko mięsem stoi
Układ trawienny 2

Męska dieta nie tylko mięsem stoi

Pierwsze kroki w kuchni nie muszą być trudne, wystarczy dobra motywacja i kilka podstawowych składników – przekonuje znany kucharz Karol Okrasa.

Podobno mężczyźni są lepszymi kucharzami, zgadza się Pan z tym stwierdzeniem?

Nie zgadzam się z tym kompletnie. Myślę, że to przekonanie wzięło się z faktu, że bycie szefem kuchni to ciężka fizyczna praca, z którą lepiej radzą sobie mężczyźni. Dlatego w tej branży jest ich po prostu więcej, ale to tylko statystyka. Znam wiele kobiet, które świetnie radzą sobie nie tylko z tworzeniem doskonałych potraw, ale także z zarządzaniem całym zespołem. Co wcale nie jest takie łatwe, bo zwykle do kuchni trafiają panowie z silnym charakterem.

Czy dieta powinna różnić pod względem składników odżywczych ze względu na płeć?

Rzeczywiście przez lata dominował wizerunek mężczyzny z lekko krwistym stekiem na talerzu, ale teraz te granice pomiędzy „damską” a  „męską” kuchnią powoli się zacierają. Niezależnie od płci ludzie chcą zdrowo żyć, a dieta jest jednym kluczowych tego elementów. Dlatego myślę, że na „męskim” talerzu spokojenie może znaleźć się to co na każdym innym.

Czy są jakieś składniki, których mimo to, powinno być więcej na „męskim” talerzu ?

Pomijając aspekt konkretnych wartości odżywczych, ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, wiele tak naprawdę zależy od tego kto co lubi. Wydaje mi się, że mężczyźni na pewno częściej preferują pikantne dania. Nie mam tutaj na myśli ostrości potraw, ale jej wyrazisość. Dlatego w zależności od kuchni, warto dodawać więcej ziół, kolendry itd., czyli przypraw, które wydobywają smak z poszczególnych produktów.

Jak ilość mięsa jest odpowiednia w „męskiej” diecie? Jak wybierać te najlepsze kawałki?

Właściwie obecnie oferta w sklepach jest tak bogata, że można bez problemu kupić dobre jakościowo mięso. Odwiedziłem wiele zakładów mięsnych i naprawdę jestem pewnien, że są one w stanie zapewnić wysoką jakość produktów, dostępnych na każdą kieszeń, co jest i zgubne i przyjemne. Przyjemne bo daje możliwość przygotowania naprawdę smaczynych potraw, a zgubne, bo mięso niestety powinno być traktowane jako dodatek do naszej diety. Niestety, dziś wszyscy możemy jeść mięso niemalże codziennie.  Tzn jest ono dostępne surowe bądź są to produkty przetworzone  z mięsa. Tymczasem powinniśmy je spożywać maksymalnie  kilka razy w tygodniu, a większość naszych posiłków powinna być jednak przygotowana na bazie składników roślinnych. Zatraciliśmy właściwe proporcje w naszej diecie między mięsem a innymi produktami.

Czy dobra kuchnia musi być droga?

Na rynku dostępne jest wiele produktów i naprawdę każdy może wybierać wśród nich to, na co go stać. Natomiast, chcę to podkreślić, nawet najwyższej jakości produkty nie wystarczą, żeby mieć na talerzy smaczną i zdrową potrawę. Równie ważnym elementem jesty również przygotowanie, w którym to bardzo łatwo pozbawić np. mięso jego właściwości. Przez ostatnie lata staram się pokazywać, że dobre gotowanie nie musi być bardzo drogie. Nie trzeba wydawać dużo, żeby bawić się kuchnią, próbować nowych smaków czy tworzyć smaczne dania.

Jak przekonać panów, którzy do tej pory uciekali na widok fartucha, żeby pomogli w przygotowaniu obiadu ?

Po pierwsze, wielu z nas chce żyć zdrowo, a gotując w domu naprawdę mamy kontrole nad tym, co jemy. Zasady bilansowania diety, nie są bardzo trudne, więc wystarczy poznać kilka podstawowych, aby tworzyć zdrowe posiłki. Po drugie, nic tak nie cieszy, również mnie, jak tworzenie czegoś nowego. Przygotowanie pysznego jedzenia potrafi dawać naprawdę wiele satysfakcji. Po trzecie, zasada przez żołądek do serca, działa. Sam przekonałem się o tym uwodząc min. kulinarnie moją żonę!

Czy mógłby Pan polecić dobrą potrawę “na start”, czyli niezbyt trudną i pracochłonną, specjalnie dla panów, dzięki której polubią gotowanie ?

Wiele zależy od tego co się lubi, ale przede wszystkim, na początku warto zaczynać od gotowania tego, co nam smakuje. Jeśli zabierzemy się za coś, czego potem nie będziemy jeść z ochotą, to nie wyjdzie z tego nic dobrego.

Next article