Home » Układ trawienny 2 » OD-WAŻNE warsztaty antydyskryminacyjne Fundacji OD-WAGA
Układ trawienny 2

OD-WAŻNE warsztaty antydyskryminacyjne Fundacji OD-WAGA

Magdalena Gajda

Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce, Przedstawicielka Polski w Europejskiej Radzie Pacjentów Chorych na Otyłość Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością


undacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA od 2014 roku działa na rzecz osób chorujących na otyłość. Prezesem i założycielem Fundacji OD-WAGA jest Pani Magdalena Gajda – z rekomendacji ekspertów Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłościa pełniąca również funkcję Społecznego Rzecznika Praw Chorych na Otyłość oraz reprezentująca Polskę w Europejskiej Radzie Pacjentów Chorych na Otyłość. Już od 4 lat Pani Magdalena wraz z ekspertami, specjalistami i badaczami zajmującymi się problemem otyłości stara się rozpowszechniać temat związany z tą chorobą i mówi głośno o problemach pacjentów chorujących na otyłość. Nagłaśnia problem braku wyspecjalizowanej opieki medycznej nad chorymi na otyłość, specjalistów obesitologów oraz sprzętu, który byłyby w stanie ratować życie i zdrowie pacjentów.

Okazuje się jednak, że w Polsce leczenie otyłości nie jest jedynym problemem – osoby chorujące na otyłość każdego dnia spotykają się z ogromną dyskryminacją i stygmatyzacją ze strony społeczeństwa – rówieśników, współpracowników, a nawet najbliższej rodziny.

Warsztaty antydyskryminacyjne dotyczące otyłości i osób chorych na otyłość

Pomysł stworzenia autorskich warsztatów zrodził się z potrzeby edukacji o chorobie otyłości i miejscu osób z otyłością w polskim społeczeństwie. Podczas spotkań poruszamy tematy ważne dla nas wszystkich – mówimy czym jest otyłość i jak się ją leczy. Staramy się szerzyć aktualną wiedzę medyczną i przekazujemy, że otyłość i nadwaga nie są defektem wizualnym – są poważnym schorzeniem, które nieleczone może zagrażać zdrowiu i życiu chorego. Opowiadamy o metodach leczenia otyłości – uświadamiamy, że sama dieta i ruch nie zawsze są w stanie pomóc choremu. Na warsztatach poruszamy także tematykę dyskryminacji osób chorujących na otyłość. Uświadamiamy, że wyrażanie się o osobach chorujących na otyłość w sposób negatywny – „grubas”, „pulchny”, szkodzi pacjentowi i powoduje u niego problemy z samoakceptacją i zniechęca do podjęcia leczenia.

Do kogo skierowane są warsztaty antydyskryminacyjne?

Warsztaty organizowane przez Fundację OD-WAGA skierowane są do pracowników instytucji publicznych, ale także do firm komercyjnych zajmujących się różnymi gałęziami biznesu. Spotykamy się także z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami mediów czy firm marketingowych. Nasze prelekcje skierowane są do wszystkich, którzy mogą mieć kontakt z osobami chorującymi na otyłość.

Czego uczymy na warsztatach?

Podczas spotkań przekazujemy informacje miękkie przedstawiając sytuację chorych na otyłość w Polsce. Opowiadamy historie pacjentów chorych na otyłość. Na warsztatach mówimy o tym czym tak naprawdę jest otyłość, co ją wywołuje, jak się ją leczy. Pokazujemy także sytuację prawną chorych, a także podpowiadamy w jaki sposób mówić, pisać o chorobie otyłości i chorych na otyłość – zgodnie z wytycznymi Światowego i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz jak pokazywać chorobę i chorych na ilustracjach, zdjęciach, infografikach, tak aby nie być posądzonym o dyskryminację i stygmatyzację tej grupy chorych.

Jak zorganizować warsztaty dla pracowników Twojej firmy?

Najprościej jest skontaktować się z Fundacją OD-WAGA na adres email: [email protected].

Next article