Home » Układ trawienny 2 » Pomysł autorskich warsztatów zrodził się z potrzeby edukacji
Układ trawienny 2

Pomysł autorskich warsztatów zrodził się z potrzeby edukacji

Magdalena Gajda

Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce, Przedstawicielka Polski w Europejskiej Radzie Pacjentów Chorych na Otyłość Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością


jaki sposób Fundacja OD-WAGA wspiera pacjentów chorujących na otyłość?

Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, która działa od 2014 roku, podejmuje działania, które mają na celu poprawę sytuacji osób chorujących na otyłość w Polsce. Przede wszystkim dążymy do tego, aby w naszym kraju otyłość została prawnie uznana za chorobę przewlekłą wymagającą kompleksowego, specjalistycznego leczenia. Obecnie osoby chore na otyłość nie mogą liczyć na takie leczenie. Brakuje lekarzy specjalistów – w Polsce nie istnieje specjalizacja obesitologa, czyli lekarza zajmującego się leczeniem otyłości. Ponadto chory, który chce rozpocząć leczenie otyłości, musi robić to w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, nie ma on dostępu do refundowanej opieki specjalistów wspierających leczenie, czyli np. dietetyka czy psychologa. Pacjenci z nadwagą i chorzy na otyłość nie mogą także liczyć na refundację leków wspierających redukcję masy ciała – miesięczna farmakoterapia może kosztować nawet kilkaset złotych. Paradoksalnie, w najlepszej sytuacji są w Polsce chorzy na otyłość III stopnia, czyli znajdujący się na ostatnim, zagrażającym zdrowiu i życiu etapie. Wspólnymi siłami: chirurgów bariatrów i pacjentów, udało nam się zabezpieczyć leczenie dla tej grupy chorych. Od 2016r. operacje bariatryczne, czyli operacje chirurgicznego leczenia otyłości są w naszym kraju refundowane.

Fundacja OD-WAGA dąży także do tego, aby w placówkach medycznych pojawił się sprzęt, który umożliwi transport , leczenie i opiekę nad osobami chorującymi na otyłość. Obecnie specjalistyczne nosze, łóżka, wózki inwalidzkie, a nawet wagi bariatryczne czy ciśnieniomierze z szerokimi mankietami są dostępne jedynie w nielicznych placówkach służby zdrowia. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że wyposażenie wszystkich szpitali i przychodni zdrowia w Polsce w taki sprzęt jest bardzo kosztowne. Uczulamy jednak menedżerów placówek, aby planując inwestycje sprzętowe wybierali także ten dostosowany do potrzeb osób z otyłością.

Czy pacjenci chorujący na otyłość są stygmatyzowani przez społeczeństwo? Jak odbija się to na ich kondycji psychicznej?

Niestety pacjenci chorujący na otyłość praktycznie każdego dnia spotykają się ze stygmatyzacją i dyskryminacją. Często są ofiarami przemocy psychicznej – są wyśmiewani i obrażani z powodu swojej choroby, której nie są winni. Niewiele osób wciąż jeszcze wie, że nazywanie osoby chorującej na otyłość “pulchną” czy “XXL”, „grubasem” czy „tłuściochem” jest obraźliwe i nie powinno być stosowane. Chorzy na otyłość znacznie częściej mają problemy ze znalezieniem pracy – szczególnie w zawodach, w których oczekuje się od nich reprezentatywnego wyglądu – dotyczy to w szczególności kobiet. Dla wielu pracodawców nie liczy się to, czy kandydatka na pracownika jest odpowiednio wykwalifikowana i kompetentna – zatrudniający zwracają uwagę na to jak wygląda, a jeśli choruje na otyłość zazwyczaj jej aplikacja jest odrzucana.

Nadrzędnym celem naszej Fundacji jest edukacja społeczna – czym jest choroba otyłości we współczesnych czasach i jakie są bezpieczne metody jej leczenia. Głośno mówimy o tym, że otyłość nie jest defektem kosmetycznym – jest chorobą, którą trzeba leczyć. Aby to jednak robić pacjenci muszą mieć dostęp do kompleksowej opieki specjalistycznej i nowoczesnych metod terapeutycznych.

Z jakimi problemami chorujący na otyłość najczęściej zwracają się do Państwa fundacji?

Fundacja OD-WAGA działa już od 4 lat, w tym czasie trafiły do nas setki listów od pacjentów, którzy opowiadają w nich o swoich problemach i spostrzeżeniach. Wielu z nich mówi o tym, że choroba otyłości w Polsce jest lekceważona. Chorzy skarżą się, że wciąż brakuje miejsc, w których mogliby otrzymać specjalistyczną pomoc i rozpocząć leczenie. Trafiają do nas także listy bliskich osób chorujących na otyłość, w których proszą o wsparcie i pomoc w rozpoczęciu leczenia. Pacjenci często także opisują przykre sytuacje, z którymi się spotykają oraz informują nas o incydentach dyskryminacji osób chorujących na otyłość. Wszystkie zgłoszenie dotyczące dyskryminacji staramy się oczywiście sprawdzać i interweniować, jeśli jest to tylko możliwe.

Next article