Home » Układ trawienny 4 » Profilaktykę otyłości powinniśmy stosować już od dzieciństwa
Układ trawienny 4

Profilaktykę otyłości powinniśmy stosować już od dzieciństwa

Doc. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska

Członek zarządu PTBO (Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością). Lekarz chorób wewnętrznych z wieloletnim stażem. Posiada specjalizację z dietetyki klinicznej.


adwaga nie jest chorobą, ale u większości pacjentów prowadzi do schorzenia jakim jest otyłość i niesie za sobą wiele różnych powikłań. Leczenie nadwagi najlepiej zacząć w momencie, gdy zauważamy u siebie problem ze zdrowym, racjonalnym odżywianiem i aktywnością fizyczną.

Leczenie nadwagi najczęściej skupia się na dwóch podstawowych celach – wyuczeniu pacjenta zdrowych nawyków żywieniowych i znalezieniu dla niego odpowiedniej formy aktywności fizycznej. Dla jednego mogą to być spacery, dla drugiego jazda na rowerze – trzeba pamiętać, że szczególnie w przypadku osób chorujących na otyłość, aktywność fizyczna nie musi wiązać się z chodzeniem na siłownię czy wykonywaniem bardzo forsownych ćwiczeń, a powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości chorego.

Profilaktykę otyłości powinniśmy stosować już od dzieciństwa – musimy uczyć nasze dzieci zdrowego odżywiania i pokazywać im, że ruch to świetna forma zabawy, wyładowania emocji oraz sposób na spędzanie wolnego czasu. W dzisiejszych czasach większość z nas żyje bardzo szybko, nawet dzieci przytłoczone są ogromną ilością zajęć pozalekcyjnych i stresem związanym z nauką. Jemy w pośpiechu, często wybieramy produkty gotowe, które wystarczy podgrzać, albo przez cały dzień rezygnujemy ze spożywania posiłków, a wieczorem pochłaniamy niezliczone ilości kalorii. Takie zachowania, szczególnie przekazywane młodemu pokoleniu, powodują utrwalenie u nich niewłaściwych nawyków żywieniowych, których konsekwencją jest później nadwaga, a nawet otyłość. Dzieci i młodzież spędzają mało czasu na świeżym powietrzu, unikają lekcji wychowania fizycznego, siedzą wiele godzin przed telewizorem i komputerem. Aby sytuacja ta uległa zmianie najmłodsi muszą dostawać dobry przykład od dorosłych, a w szczególności od rodziców – profilaktyka otyłości rozpoczyna się w domu.

Obecnie półki w supermarketach uginają się od niezdrowej żywności, kolorowych napojów, słodyczy. W społeczeństwie wciąż jeszcze dominuje przekonanie, że dziecko, aby rosło musi jeść dużo – często dużo za dużo. Wielu ludzi traktuje nadwagę czy otyłość jako defekt kosmetyczny, a nie chorobę, która może prowadzić do bardzo poważnych, a nawet śmiertelnych powikłań. Nawet niektórzy lekarze dają swoim pacjentom przyzwolenie na bycie chorym na otyłość. Nie edukują ich, nie rozmawiają z nimi o tym, że zbyt wysoka masa ciała, spowodowana nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w ich organizmie, najczęściej jest przyczyną innych problemów zdrowotnych – cukrzycy, nadciśnienia i/lub miażdżycy, zawałów, udarów, niektórych nowotworów.

W naszym kraju brakuje specjalistów, którzy potrafiliby leczyć otyłość, a leczenie nie jest refundowane. Chory, który decyduje się na terapię musi samodzielnie zapłacić za konsultację dietetyka, psychologa – który w wielu przypadkach również powinien pracować z pacjentem. Polacy nie mają także dostępu do refundowanych leków, które możemy stosować w leczeniu otyłości. Terapia jest droga i często przekracza możliwości finansowe chorego.

Patrząc na nasze społeczeństwo jesteśmy przekonani, że leczenie otyłości jest w dzisiejszych czasach priorytetem i koniecznością. Aby było to jednak możliwe musimy stworzyć system, który będzie gwarantował chorym bezpłatny dostęp do terapii i kompleksowe leczenie choroby, którym zajmą się wielospecjalistyczne zespoły lekarzy, dietetyków, edukatorów medycznych, psychologów i chirurgów bariatrycznych.

Next article