Home » Układ trawienny » Helicobacter pylori a zapalenie żołądka. Jak sobie z nimi poradzić?
Układ trawienny

Helicobacter pylori a zapalenie żołądka. Jak sobie z nimi poradzić?

choroby-ukladu-zoladkowego
choroby-ukladu-zoladkowego
Grażyna Rydzewska

Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska

Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii

Szacuje się, że w Polsce blisko 70 proc. jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori. Według badań jest ono najczęstszą przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka.


W jaki sposób dochodzi do zapalenia żołądka wywoływanego przez H. pylori i jak się ono objawia?

Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową i zwykle ma miejsce w dzieciństwie. Istotne jest także to, że infekcja H. pylori może przebiegać przez wiele lat bezobjawowo, jednak wraz z czasem jej trwania prowadzi do zapalenia błony śluzowej żołądka i wtedy u chorego mogą pojawić się objawy dyspeptyczne takie jak wzdęcia, nudności i wymioty, odbijanie, zgaga i bóle brzucha.

Czy w takiej sytuacji warto, aby pacjent skorzystał z teleporady? Dlaczego nie można bagatelizować objawów tej choroby?

Jeśli pacjent boi się, nie chce przyjść na wizytę lub ma utrudniony dostęp do lekarza, to oczywiście może skorzystać z teleporady. Trzeba podkreślić, że chociaż to zakażenie jest powszechne, nie można go bagatelizować, bo stanowi czynnik ryzyka chorób układu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej żołądka, dwunastnicy oraz raka żołądka. Tym samym bardzo ważne jest to, by jak najszybciej wykryć zakażenie i wdrożyć właściwą terapię.

Czy teleporada pomaga także w szybkiej diagnostyce chorego? Dlaczego w tej chorobie istotne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie terapii?

Jeśli podczas teleporady pacjent zgłosi objawy dyspeptyczne i nie był dotychczas leczony, standardem jest rozważenie infekcji H. pylori. W takiej sytuacji specjalista zleca choremu test na obecność antygenu bakteryjnego w kale i jeżeli pacjent jest młodszy niż 40 lat i nie ma objawów alarmowych (niezamierzona utrata masy ciała, niedokrwistość, bóle nocne i ciężki przebieg choroby), może go skutecznie leczyć, wypisując e-receptę. Szybka diagnoza i leczenie pozwalają uniknąć owrzodzenia żołądka, dwunastnicy, nowotworu, a także wszystkich konsekwencji tych chorób, czyli między innymi krwawienia z przewodu pokarmowego, silnych bólów, perforacji i konieczności operacji.

W dobie COVID-19 pacjenci mogą mieć obawy, aby po pojawieniu się symptomów, podjąć kolejne kroki. Czy narzędzia takie jak teleporady i e-recepta sprawdzą się w leczeniu zapalenia żołądka wywołanego przez H. pylori?

Teleporada nie zastąpi badania chorego i powinna być wykorzystywana wyłącznie w wybranych przypadkach, jako ewentualna kwalifikacja do dalszej diagnozy. Pacjenci mogą korzystać z teleporad w przypadku podejrzenia infekcji H. pylori, tak jak podkreślałam pod warunkiem braku objawów alarmowych, gdyż mogą samodzielnie wykonać miarodajny test na obecność bakterii w kale. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, podczas kolejnej teleporady lekarz wypisze e-receptę i wdroży standardowe leczenie, czyli 14-dniową, czteroskładnikową terapię z bizmutem i inhibitorem pompy protonowej. Leczenie takie to duża szansa na eradykację infekcji i ustąpienie zmian w żołądku czy dwunastnicy.

Next article