Home » Układ trawienny » Trudny „dzień po”
Układ trawienny

Trudny „dzień po”

Dr hab n. med. Krzysztof Łabuzek

Specjalista chorób wewnętrznych, farmakologii klinicznej i diabetologii

Kto z nas nie doświadczył kaca?

Alkohol znany jest od ponad 5000 lat, skutki jego nadużycia także. Pomimo to do dziś nie wynaleziono jeszcze substancji, która neutralizowałaby toksyczne działanie alkoholu. Warto jednak pamiętać o sprawdzonych sposobach na kaca, które mogą pomóc nam zniwelować skutki nadmiernego picia alkoholu. Każdy z nas ma sprawdzoną receptę na „choroby dnia drugiego”, większość z nich ma uzasadnienie naukowe, dlatego warto je samemu sprawdzić.

Objawy

Złe samopoczucie występuje zwykle po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Najpopularniejsze objawy kaca, to ból głowy, problemy z koncentracją, światłowstręt i nadwrażliwość na hałas. Są to następstwa spowodowane zaburzeniem funkcji komórek nerwowych. Kolejne dolegliwości wynikają z odwodnienia organizmu – jak pragnienie i suchość w ustach. Im więcej bowiem alkoholu wypijemy, tym więcej wody jest zużywane do jego wydalenia, a sam alkohol ma działanie moczopędne.

Spożywając różne alkohole, często mieszamy także różne substancje smakowe, a to te właśnie, oprócz alkoholu, są odpowiedzialne za złe samopoczucie następnego dnia. Drżenie rąk może być objawem hipoglikemii, czyli niedoboru cukru we krwi, związanego ze spożyciem alkoholu. Nudności to efekt obronny organizmu, chroni się on przed przyjęciem większej ilości toksyny, co często ratuje życie. U osób, które nie mają tego odruchu, może dojść do nadmiernego spożycia alkoholu, co grozi nawet śmiercią.

Każdy z nas ma swój sprawdzony sposób na kaca. Każdy organizm jest inny, ale goście w programie „36,6” zdradzili swoje „magiczne” sposoby. Warto sprawdzić ich propozycje:

Zanim zaczniesz pić alkohol

Przed wyjściem – zjedz obfity posiłek! To spowolni proces wchłaniania się alkoholu.

Możesz sięgnąć po witaminy lub mikroelementy, które mogą w niewielki sposób złagodzić skutki upojenia, warto sprawdzić czy nam pomagają.

Zdecyduj się wcześniej, co będziesz pił – mieszanie trunków zawsze potęguje złe samopoczucie.

Jeżeli palisz, staraj się nie robić tego zbyt często. Łączenie palenia i picia powoduje nałożenie się niekorzystnych oddziaływań na mózg i inne narządy, przez co objawy będą się sumować, a kac będzie większy.

Nie mieszaj alkoholi. Szczególnie alkohole kolorowe sprzyjają powstawaniu kaca. Najlepiej wybrać czystą, zmrożoną, dobrej jakości wódkę. Alkohole „bąbelkowe” działają szybciej, szczególnie pite przez słomkę.


Więcej o zdrowiu – w programie „36,6” w każdą sobotę o godzinie 18:00, w telewizji TVN!
Next article