
Lek. med. Krzysztof Marian Lubecki
Specjalista chirurg, członek Polskiego Klubu Koloproktologii – Towarzystwa Naukowego, członek Polskiego Towarzystwa Flebologicznego
Należy zauważyć, iż hemoroidy są normalną częścią ludzkiego ciała, tak jak ręka, noga czy głowa. Ich rolą fizjologiczną jest utrzymywanie szczelności odbytu dla gazów i stolca płynnego. Są swego rodzaju uszczelką w ludzkim odbycie, są po prostu potrzebne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli to zrozumiemy i zapamiętamy – łatwiej będzie nam przyswoić sobie zasady ich prawidłowego, nowoczesnego leczenia. Hemoroidy stają się chorobą, problemem zdrowotnym wtedy, gdy z różnych, nie w pełni jeszcze znanych powodów, zaczynają powiększać się, krwawić i wypadać poza odbyt.
Jakie są pierwsze objawy choroby?
W pierwszym stadium są to krwawienia z odbytu (czasami obfite), w drugim wypadanie guzków, w trzecim wymagają one już odprowadzania. Czwarte stadium to w zasadzie wypadanie odbytu. Bóle, świąd i pieczenie przy i po wypróżnieniu nie są głównymi objawami choroby, choć taki jej obraz kształtują reklamy telewizyjne różnych specyfików leczniczych. Hemoroidy to problem ludzi w każdym niemal wieku, może poza dziećmi.
Jaki jest główny czynnik powodujący powstawanie hemoroidów i jak można zapobiegać temu problemowi? Jak wygląda ścieżka leczenia?
Nie ma jednolitej teorii wyjaśniającej przyczynę tej choroby, ale sporo już wiemy. Obecnie mamy do czynienia z jej prawdziwą epidemią, choć nie jest przecież chorobą zakaźną. Jest natomiast chorobą cywilizacyjną, chorobą dobrobytu. Co ciekawe – ponad dziesięciokrotnie rzadziej niż Europejczycy chorują mieszkańcy biednych krajów, w których istnieje zwyczaj wypróżniania się w pozycji kucznej. Dlaczego? Otóż w tej pozycji wypróżniamy się góra 30 sekund, a nikt w niej nie przesiaduje 10-15 minut z gazetą czy – jak obecnie – ze smartfonem.
A leczenie?
Znacznie ważniejsza od leczenia, w którym obecnie mamy duży postęp, jest diagnostyka! Każdy pacjent z krwawieniem z odbytu musi być zbadany! Krew na papierze czy w stolcu może być bowiem objawem łagodnego schorzenia, jakim są hemoroidy, ale może być też objawem raka jelita grubego. Obowiązkiem pacjenta z krwawieniem jest zgłosić się do lekarza, który zdecyduje o zakresie i rodzaju badań.
Może pan doktor też krótko opowiedzieć o pańskim doświadczeniu oraz tym, o co pytają pacjenci w kwestii profilaktyki czy też leczenia schorzenia?
Jestem członkiem Polskiego Klubu Koloproktologii, leczeniem i diagnostyką schorzeń proktologicznych zajmuję się niemal od początku swej 35-letniej praktyki lekarskiej. Można stwierdzić, iż dzisiaj możemy pomóc i wyleczyć bez konieczności operowania około 95 proc. pacjentów z dolegliwościami hemoroidalnymi. Współczesne, nowoczesne leczenie hemoroidów nie jest już domeną chirurgii, co oświadczam stanowczo, właśnie jako specjalista chirurg. Ważne jest dokładne zbadanie – i wykluczenie raka! Nie umierajmy niepotrzebnie!
