Home » Urologia » Hemoroidy – wstydliwy problem, który da się wyleczyć bez wstydu
Urologia

Hemoroidy – wstydliwy problem, który da się wyleczyć bez wstydu

hemoroidy
hemoroidy

Siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, pośpiech, używki, brak prawidłowej higieny, stres… To wszystko sprawia, że coraz więcej populacji zmaga się z chorobą hemoroidalną. Jak zatem można jej uniknąć, a jak leczyć?

Choroba hemoroidalna – jakie są jej przyczyny i objawy?

Cytując specjalistę proktologa, pana doktora nauk medycznych, chirurga Dariusza Stępnia, choroba hemoroidalna to nic innego jak przerost guzków krwawniczych w odbycie, które fachowo nazywają się hemoroidami. Jak można zauważyć, każdy z nas posiada hemoroidy, jednak dopiero ich przerost może wiązać się z przykrymi dolegliwościami. Polega on na wysunięciu się guzków z odbytu, co może być bardzo bolesne. Inaczej nazywa się je również żylakami odbytu, które może mieć nawet co drugi Polak. Czynnikami powstawania żylaków są: siedzący tryb życia, zaparcia, usilne parcie podczas oddawania stolca, czy też nieregularne wypróżnianie.

Jak można jej uniknąć?

Aby uniknąć hemoroidów (potocznie, inaczej choroby hemoroidalnej) należy przede wszystkim zadbać o aktywny tryb życia i zdrową, zbilansowaną dietę, która opiera się w dużej mierze na błonniku. To on według naszego eksperta, doktora Dariusza Stępnia pozytywnie wpływa na częstotliwość i jakość wypróżniania, które niweluje ryzyko rozrostu guzków krwawniczych. Unikanie częstych zaparć i długotrwałego napinania brzucha podczas wizyty w toalecie to podstawa w profilaktyce choroby hemoroidalnej. Ważne jest także wybieranie twardego krzesła do siedzenia, a także częste wstawanie od biurka.

Skuteczne leczenie hemoroidów

Gdy już dojdzie do przerostu guzków, warto zastosować doraźne środki dostępne bez recepty, które złagodzą niekomfortowe dolegliwości. Są to zazwyczaj kremy i maści, a także globulki. Wszystkie są bezpieczne i dokładnie przebadane. Skuteczne leczenie inwazyjne opiera się na chirurgicznym usunięciu żylaków odbytu. Usuwanie ich wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Zabiegi, które nie wymagają pełnego znieczulenia to: skleroterapia, zabieg laserowy, czy też zakładanie gumowych opasek na hemoroidy. Nadal jednak są to nieprzyjemne doświadczenia, których lepiej jest uniknąć za sprawą zdrowego stylu życia.

Next article