Home » Wzrok i słuch » Problemy ze słuchem u seniora mogą również wpłynąć na jego życie społeczne
Wzrok i słuch

Problemy ze słuchem u seniora mogą również wpłynąć na jego życie społeczne

badanie-słuchu
badanie-słuchu
Piotr-H.-Skarżyński

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. mgr zarz. Piotr Henryk Skarżyński

Towarzystwo Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich

Aby zapobiegać wykluczeniu warto dbać o słuch i regularnie wykonywać badania kontrolne.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

W przypadku problemów ze słuchem należy udać się do specjalisty od razu, kiedy zauważymy, że pogorszył nam się słuch. Jednym z pierwszych objawów może być szum uszny, słyszenie asymetryczne, uczucie bólu czy pulsowania, a w skrajnych przypadkach nawet wydzielina z ucha. Niezwykle istotne jest to, aby zawsze przeprowadzić właściwy wywiad. Kiedy np. senior gorzej rozumie mowę, szczególnie w warunkach szumu czy gwaru, może mieć problemy z odnalezieniem się w towarzystwie. W rezultacie zaczyna niekiedy wręcz wycofywać się z życia społecznego, bo boi się, że nie zrozumie tego, co się będzie do niego mówić.

Jak wygląda badanie słuchu?

Podstawowym badaniem w przypadku seniorów jest audiometria tonalna. Powinna być ona wykonana w odpowiednim pomieszczeniu – absolutnie nie powinno się jej wykonywać w warunkach, w których tło akustyczne jest podwyższone. Mówimy tutaj oczywiście o profesjonalnym badaniu słuchu, a nie o badaniu przesiewowym. W badaniu wideotoskopowym należy ocenić, czy w przewodzie słuchowym zewnętrznym nie ma nadmiernej ilości woskowiny, bo wtedy mógłby wyjść wynik nieprawidłowy. Sprawdzamy, czy w uchu nie ma procesów zapalnych – nie ma np. perlaka czy innych zmian.

Jeśli chodzi o seniorów to zalecamy wykonanie takich badań raz na rok lub raz na dwa lata – w zależności od tego, czy dana osoba ma wyniki całkowicie w normie, czy może są to wyniki na granicy normy. W tym drugim przypadku należy na pewno rozważyć powtórzenie badania za jakiś czas. Kiedy osoba czuje, że słyszy gorzej, lub, co jest bardzo ważne, zauważają to jej bliscy to także jest to zalecenie do wizyty u specjalisty. Bliscy mogą to rozpoznać w ten sposób, że rozumienie mowy jest u takiej osoby gorsze, nie angażuje się w rozmowę albo odpowiada w taki sposób, że widać, że nie zrozumiała pytania. U seniorów słuch może się pogarszać szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości.

Kiedy warto rozważyć korzystanie z aparatu słuchowego?

Aparat słuchowy należy rozważyć wtedy, gdy zauważamy, że słuch się pogarsza, a wyniki badań są poniżej normy. Istnieje bardzo wiele typów aparatów słuchowych. Jednym z nich jest aparat wewnątrzuszny, którego choć nie widać, to u niektórych osób nie jest on dobrym rozwiązaniem. Może on sprawiać, że tony, które pacjent słyszałby dobrze, będą pogorszone, bo przewód słuchowy zewnętrzny jest z powodu obecności aparatu zatkany. W takim przypadku sugerowane są aparaty z niewielkim zausznym elementem i słuchawką w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych i czym kierować się podczas ich doboru?

Zalecane jest bezwzględnie, aby senior korzystał z proponowanego aparatu przez jeden dzień, dwa lub nawet tydzień, w zależności od tego, ile potrzebuje, aby sprawdzić, czy będzie w stanie funkcjonować z takim aparatem. Należy też wziąć pod uwagę wielkość aparatu, możliwość wymiany baterii czy obecność innych funkcji. Pamiętajmy, że podstawową funkcją aparatu powinno być przede wszystkim dobre słyszenie, a dopiero później dodatkowe aplikacje i funkcje. Na przekór stereotypom, seniorzy też chętnie korzystają z różnego rodzaju zaawansowanych funkcji. Jest to bardzo indywidualne.

Next article