Home » Wzrok i słuch » W świecie bez dźwięku. Jak pomóc nastolatkom z wadami słuchu?
słuch

W świecie bez dźwięku. Jak pomóc nastolatkom z wadami słuchu?

Gdy nastolatek nie słyszy…

Wady słuchu u dzieci uczęszczających do szkoły występują w różnym wieku i mogą mieć różne przyczyny powstawania (wrodzone lub nabyte). Najczęściej są wynikiem wad wrodzonych, jednak nierzadko również pojawiają się u dzieci, które mają nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i tych, u których często stosowana jest antybiotykoterapia. Nie bez znaczenia jest także hałas oraz głośne słuchanie muzyki np. przez słuchawki. Nastolatkowie, u których nie stwierdza się wad słuchu słyszą dźwięki o natężeniu 0-20 dB i częstotliwości 20-20 000 Hz. Niestety, u wielu innych badanie audiometrem potwierdza ubytki słuchu o różnej głębokości – wśród nich wyróżnia się: niedosłuch lekki, średni i głęboki oraz resztki słuchowe bądź głuchotę. Dodatkowo, ze względu na miejsce uszkodzenia układu słuchowego można diagnozować u nich: niedosłuch przewodzeniowy, odbiorczy, mieszany i centralny. Istotnym jest także strona występowania wady słuchu. Jeśli uszkodzenie jest lewostronne, to nastolatek będzie miał problemy w sferze emocjonalno-społecznej. Najczęściej objawia się to m.in. nerwowością, wycofaniem, a także trudnościami dotyczącymi umuzykalnienia (np. brakiem poczucia rytmu, nieumiejętnością grania na instrumentach). Z kolei, jeśli uszkodzenie będzie dotyczyło prawej strony, to nastolatek będzie miał trudności językowe. Z reguły u uczniów występują wtedy trudności z pisaniem, czytaniem, rozumieniem tekstu, co w konsekwencji przekłada się także na ogólne trudności w nauce.

Rodzicu, reaguj!

Jak podaje Instytut Fizjologii i Patologii słuchu w Kajetanach ok. 20 proc. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ma różnego rodzaju problemy związane ze słuchem. Aby je wykryć potrzebne są nie tylko badania przesiewowe u młodzieży, ale również niezwykła czujność rodziców. Zwracać uwagę powinny przede wszystkim czynności takie jak: nadmierne podnoszenie głośności radia lub telewizora, trudności ze zrozumieniem w trakcie rozmowy bądź narastające problemy w nauce. Rodzice, którzy podejrzewają problemy słuchowe u nastolatka, powinni udać się na konsultację do laryngologa lub audiologa. Następnie, jeśli zostanie stwierdzony ubytek słuchu, którego nie można usunąć operacyjnie lub za pomocą innego rodzaju terapii, konieczna będzie wizyta u protetyka słuchu i wybór odpowiedniego aparatu słuchowego.

Skuteczne rozwiązanie? Aparat słuchowy

Oczywistym jest, że aparat słuchowy podnosi jakość życia nastolatków, którzy mają stwierdzone wady słuchu. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że dla tych wkraczających niedługo w dorosłość ludzi, jest on nie tylko urządzeniem umożliwiającym słyszenie dźwięków. To właśnie dzięki niemu nastolatkowie z wadami słuchu mają pełny dostęp do otaczającego ich świata. Dzięki niemu mogą tworzyć głębokie relacje, uczyć się, realizować pasje i osiągać życiowe sukcesy. Aparat słuchowy daje im możliwość stawiania sobie poprzeczki wysoko, na równi z rówieśnikami, którzy mają zdrowy słuch. Dlatego też dla nastolatków z wadami słuchu, których nie da się wyleczyć operacyjnie lub za pomocą innego rodzaju terapii, te urządzenia sprawiają, że mogą w pełni korzystać z nastoletnich lat. Aparat słuchowy daje im wspomnienia, dlatego też każdy rodzic powinien zadbać o to, by zdiagnozować dziecko, a później jak najszybciej wybrać nowoczesne i innowacyjne urządzenie.

Jakie zalety ma aparat słuchowy Phonak Audéo™ Marvel?

Najlepszym wyborem dla nastolatka będzie wielofunkcyjny aparat słuchowy, który idealnie wpisze się w aktywny tryb życia młodych ludzi. Aby mogli realizować obowiązki szkolne, czerpać ze spotykań z przyjaciółmi, a także w pełni realizować pasje i sportowe ambicje, warto zdecydować się na aparat słuchowy Phonak Audéo™ Marvel. Dzięki błyskawicznie ładującym się akumulatorom działa na pełnych obrotach przez cały dzień, a do tego jest łatwy w użyciu, gdyż system AutoSense OS™ 3.0 wykrywa więcej sytuacji słuchowych i precyzyjnie je dostosowuje. Ponadto, urządzenie może bezpośrednio łączyć się z popularnymi systemami operacyjnymi (iOS,Android i inne) urządzeń mobilnych (telefony, tablety itp.). Decydując się na ten model aparatu słuchowego nastolatkowie mają gwarancję bogatego i wyraźnego dźwięku, a także możliwość przekazu strumieniowego. Dodatkowo, urządzenie daje tym młodym ludziom upragnioną niezależność, a także bezproblemową komunikację z systemem RogerDirect™, który bez podłączenia odbiornika, przekazuje dźwięk bezpośrednio do aparatu. Ponadto, mikrofony Roger są dostępne w dyskretnych, akceptowanych przez nastolatków wzorach, przez co mogą komfortowo prowadzić rozmowę nawet w głośnym otoczeniu i z większych odległości. Z aparatem słuchowym Phonak Audéo™ Marvel każdy nastolatek będzie czuł się szczęśliwy i pewny siebie, dlatego po stwierdzeniu nieusuwalnej wady słuchu, warto jak najszybciej zaopatrzyć się w urządzenie.

Next article