Home » Wzrok i słuch » Zespół suchego oka – czy dotyczy też Ciebie?
zespół suchego oka

Zespół suchego oka – czy dotyczy też Ciebie?

zespół-suchego-oka
zespół-suchego-oka

Lek. Karolina Stanienda-Sokół

Specjalista okulista, chirurg, Katedra i Oddział Kliniczny Okulistyki, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Oddział Okulistyki, WSS nr 5, im. Św. Barbary, Centrum Urazowe w Sosnowcu

Zespół suchego oka jest niezwykle uciążliwym schorzeniem prowadzącym nawet do uszkodzenia rogówki. Czy może dotyczyć większości z nas?

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka jest to schorzenie przewlekłe, wieloczynnikowe, które dotyczy powierzchni oka. Są to nieprawidłowości składu filmu łzowego, zarówno ilościowe, jak i jakościowe, w efekcie czego oko jest nieprawidłowo nawilżone. Film łzowy złożony jest z trzech składowych – warstwy lipidowej znajdującej się na zewnątrz, pośredniej warstwy wodnej oraz śluzowej, która znajduje się najbliżej gałki ocznej. Najczęściej nieprawidłowości te wynikają z niedoboru zewnętrznej warstwy lipidowej.

Jakie są przyczyny suchego oka oraz jak objawia się schorzenie?

Zazwyczaj przyczyną choroby jest nadmierne parowanie łez poprzez niewystarczającą ilość warstwy lipidowej – tłuszczowej. Jest to związane z dysfunkcją gruczołów Meiboma, które produkują składniki warstwy tłuszczowej. W zespole suchego oka rzadziej dochodzi także do utraty warstwy wodnej. Głównym objawem tego schorzenia jest suchość, uczucie pieczenia, piasku pod powiekami, swędzenie. W zaawansowanych postaciach pacjenci mogę mieć problem z otwarciem oczu po przebudzeniu. Może wystąpić również symptom odwrotny, czyli tzw. mokre suche oko. Wtedy pacjenci łzawią, ponieważ łzy bez otoczki warstwy lipidowej nie mają, jak zatrzymać się na powierzchni oka.

Kto jest w szczególności narażony na problemy z suchością oczu?

Zespół suchego oka występuje dość często. Szacuje się, że dotyczy ok. 30 proc. populacji na świecie. Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego nawet 75 proc. pacjentów doświadczyło pojedynczych objawów zespołu suchego oka. Najbardziej narażeni na wystąpienie tego schorzenia są pacjenci, którzy mrugają z dużo rzadszą częstotliwością. Zazwyczaj są to osoby pracujące przy komputerze, studenci, uczący się długo za pomocą sprzętu elektronicznego. Są to także pacjenci noszący soczewki kontaktowe starszej generacji lub takie, które nie zostały odpowiednio dopasowane przez specjalistę, które delikatnie podrażniają ich oczy i rozwarstwiają spójność filmu łzowego. Częściej ten problem dotyczy kobiet, szczególnie zmagających się ze zmianami hormonalnymi. Zespół suchego oka może być też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków np. przeciwjaskrowych antydepresyjnych czy kuracji przeciwtrądzikowej.

Jakie mogą być konsekwencje ignorowania objawów suchego oka?

Zawsze czując dyskomfort w oku, należy udać się do specjalisty. Schorzenie te indukuje dosyć poważny stan zapalny, który nigdy dla organizmu nie jest dobry. Powoduje ból, a w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do owrzodzenia rogówki.

Jakie środki należy stosować, aby łagodzić objawy suchego oka?

Warto podkreślić wagę współpracy pacjenta ze specjalistą. Pacjent musi wiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe i wymaga długotrwałej kuracji. Należy ograniczyć niekorzystne czynniki środowiskowe, zadbać o nawilżenie powierzchni oka oraz higienę brzegów powiek. Warto stosować odpowiednie środki nawilżające, ciepłe okłady by pobudzić funkcjonowanie gruczołów Meiboma oraz zadbać o dietę bogatą w kwasy Omega-3, DHA itp.

Czym się kierować przy wyborze środków nawilżających łagodzących objawy suchego oka?

Najlepiej, by były to krople bez konserwantów. Ważne by krople nawilżające zawierały składniki, które długo utrzymują się na powierzchni oka i mają działanie osmoprotekcyjne, na przykład HP-Guar. Takie preparaty zapewnią długą ulgę i rzadszą konieczność zakraplania. Jednak nie wszystkie środki dostępne na rynku wiążą się z komórkami powierzchni oka dając długotrwałe nawilżenie, a jedynie chwilowe uczucie ulgi, które szybko znika.

Next article