Home » Wzrok i słuch » Zespół suchego oka – dlaczego obecnie występuje coraz częściej?
Wzrok i słuch

Zespół suchego oka – dlaczego obecnie występuje coraz częściej?

Dr n. med. Piotr A. Woźniak

Specjalista Okulistyki

Czym jest zespół suchego oka i jakie są jego przyczyny?

Zespół suchego oka (in. zaburzenia powierzchni oka) jest najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach okulistycznych pacjentów. Jest to wieloczynnikowa choroba, w której występuje zapalenie powierzchni oka. Zachodzą w nim procesy powodujące uczucie pieczenia, piasku pod powiekami, szczypanie, łzawienie, zaczerwienienie. Taki przewlekły stan, może powodować szereg dolegliwości, a nawet prowadzić do pogorszenia ostrości wzroku.

Nasz film łzowy składa się z dwóch frakcji – mucynowo-wodnej oraz lipidowej. W momencie mrugnięcia, gdy powieki się ze sobą stykają, te dwie frakcje powinny się ze sobą połączyć i stworzyć emulsję, która okala powierzchnie oka. Gdy dochodzi do pewnego rodzaju zaburzeń produkcji i łączenia się ze sobą tych dwóch substancji, powstaje zespół suchego oka. Przyczynami tego schorzenia jest wiele m.in. są choroby immunologiczne, zaburzające procesy produkcji frakcji wodnej (20 proc. pacjentów) oraz dysfunkcje gruczołów Meiboma tworzących frakcję lipidową (80 proc.). Czynikami ryzyka zaburzeń powierzchni oka jest m.in. wiek (pow. 40. lat), płeć (u kobiet jest to zdecydowanie częstsza choroba), przyjmowanie niektórych leków, zabiegi operacyjne, alergia, chirurgia laserowa itp.

Czy noszenie maseczek higienicznych przyczynia się do wysuszania się gałki ocznej?

Tak, rzeczywiście dochodzi do takiego zjawiska jak MADE, czyli mask associated dry eye, poprzez noszenie maseczek higienicznych. Oczywiście maseczki należy nosić i to jest niepodważalny fakt, jednak faktycznie przez nie może dochodzić do zaburzeń powierzchni oka. Dzieje się tak, ponieważ, oddychając przez maseczki, powietrze idzie do góry, do naszych oczu, przez co osusza ich powierzchnię. Dlatego teraz zespół suchego oka jest częstszy niż przed pandemią. Przyczynia się do tego także praca zdalna, przed komputerem, która sprawia, że znacznie rzadziej mrugamy.

Jakie mogą być dalsze konsekwencje zespołu suchego oka, oprócz dyskomfortu?

Film łzowy i rogówka to tzw. Największa „soczewka” w naszym oku. Ma ona moc skupiającą ok. 40 dioptrii. Jeśli łzy, nie zostają na powierzchni oka, poprzez np. zaburzenia powierzchni oka, soczewka ta nie funkcjonuje prawidłowo, przez co obraz jest rozmazany. Dodatkowo każdy ubytek filmu łzowego może prowadzić do zmniejszenia się skuteczności bariery immunologicznej. Jeśli nie mamy tej ochrony, do oka mogą dostawać się wszelkiego rodzaju patogeny, bakterie, wirusy.

Jak możemy temu zaradzić, dlaczego nie możemy bagatelizować tego problemu?

Zawsze podstawą leczenia jest higiena brzegów powiek oraz stosowanie kropli nawilżających. Higiena polega na codziennym przecieraniu brzegów powiek specjalnie przeznaczonymi do tego celu chusteczkami bądź przemywaniem solą fizjologiczną. Powinniśmy wykonywać także masaże, by odblokować gruczoły. Skuteczne jest również nagrzewanie tej okolicy, za pomocą masek nagrzewających, ale też zwykłego ugotowanego jajka w skorupce. Wszystkie te czynności powinniśmy wykonywać dwa razy dziennie.

Można zastosować także specjalne leki oraz zabiegi, dzięki którym możemy pobudzić gruczoły Meiboma. Leczenie jest długotrwałe, ale nie możemy bagatelizować tego problemu, ponieważ doprowadza on do zaburzeń widzenia i odczuwania ciągłego dyskomfortu. Co więcej, według jednego z badań, uciążliwy, przewlekły ból i dyskomfort spowodowany zespołem suchego oka zwiększa ryzyko samobójstw.

Next article