Home » Zdrowy oddech » Alergia i alergiczny nieżyt nosa? Lecz i monitoruj!
Zdrowy oddech

Alergia i alergiczny nieżyt nosa? Lecz i monitoruj!

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk

Kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej UM w Lublinie, specjalista pediatra, pulmonolog i alergolog

Dr Piotr Dąbrowiecki

Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP

Katar, obrzęk śluzówki, kichanie oraz łzawienie oczu – znasz te objawy? Jesteś alergikiem i często się z nimi mierzysz? Sprawdź, jak radzić sobie z takimi symptomami w aktualnej sytuacji, ponieważ mniejsza aktywność na zewnątrz wbrew pozorom nie poprawia samopoczucia osób zmagających się z alergią.


Systematycznie pojawiający się katar – to może być już alergia i alergiczny nieżyt nosa

Chociaż zatkany nos, katar i kichanie najczęściej kojarzone są z przeziębieniem, to jeśli pojawiają się regularnie i sezonowo, nie muszą być objawem infekcji wirusowej, a mogą świadczyć o alergii. Warto przy tym podkreślić, że obecnie już co czwarty Polak cierpi na alergiczny nieżyt nosa (ANN).

Choroba ta jest wywoływana przez alergeny pyłków roślin wiatropylnych, zarodników grzybów pleśniowych, odchodów roztoczy czy tych pochodzących od zwierząt domowych. Przyczyną sezonowych alergii są pyłki drzew, takich jak: olcha, leszczyna, brzoza, topola, wierzba, pyłki traw, w tym zbóż czy chwastów lub krzewów. Alergie całoroczne są związane głównie z alergenami roztoczy kurzu domowego i sierścią zwierząt. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk. Tym samym, alergicy muszą być czujni nie tylko w okresie pylenia alergenów roślinnych, czyli zwykle od maja do października, ale także w pozostałych miesiącach roku, gdyż alergeny czyhają na nas również w domach.

Co warto wiedzieć o leczeniu alergii i ANN w dobie pandemii?

Należy podkreślić, że wzrost zachorowalności na alergiczny nieżyt nosa związany jest nie tylko z ekspozycją na alergeny, ale także z zanieczyszczonym środowiskiem (przede wszystkim powietrzem), nieodpowiednią dietą, stresem i paleniem tytoniu. W dobie COVID-19 rzadziej wychodzimy, co sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na ANN wywołany alergenami występującymi w środowisku domowym. ­

Większość chorych z rozpoznanym ANN potrafi odróżnić objawy swojej alergii od typowego przeziębienia lub zakażenia koronawirusem. Problem może pojawić się w przypadku chorych, u których objawy alergii właśnie teraz występują po raz pierwszy. W tych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej alergologa. – dodaje prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk.

Warto przy tym pamiętać, że chociaż choroby alergiczne nie zwiększają ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, to już ich nieoptymalne leczenie lub zaniechanie go, może się do tego pośrednio przyczyniać. Może prowadzić do nasilenia świądu oczu i nosa, kichania i wycieku z nosa. Wszystkie te objawy zmuszają pacjentów do zdecydowanie częstszego kontaktu rąk z oczami i nosem, a wtedy ryzyko wniknięcia wirusa się zwiększa. – przypomina dr Piotr Dąbrowiecki.

Nowoczesne sposoby monitorowania oraz kontroli alergii

Aby oswoić alergię i sprawić, by nie pogarszała jakości życia, warto przede wszystkim skupić się na jej skutecznym leczeniu. W terapii ANN najczęściej wykorzystuje się glikokortykosteroidy donosowe oraz nowoczesne kombinacje leków sterydowych i przeciwhistaminowych. Priorytetowa z perspektywy pacjenta jest skuteczna i szybka redukcja objawów nosowych i ocznych. To, co w przypadku szybkiej reakcji jest niezwykle ważne, to monitoring czynników wywołujących objawy ANN. Dla każdego alergika są one bardzo indywidualne, niemniej wiedza o pojawieniu się alergenów w czasie rzeczywistym, pozwala nam na działania przyspieszające redukcję uciążliwych objawów.

Warto zwrócić uwagę na nowoczesne formy pomocy, do których zalicza się m.in. aplikacje mobilne. Dzięki nim można na bieżąco monitorować aktywność alergenów, takich jak pyłki, a także sprawdzać jakość powietrza. Zwykle zawierają one także dzienniczki, za pomocą których można kontrolować uciążliwość objawów. W ten sposób bardzo szybko możemy zorientować się o nasilających się symptomach i szybciej wdrożyć leczenie. Niewątpliwie takie nowinki technologiczne pozwalają skutecznie kontrolować choroby alergiczne, w tym także alergiczny nieżyt nosa.

Next article