Home » Zdrowy oddech » Infekcje w sezonie alergicznym – jak sobie z nimi radzić?
Zdrowy oddech

Infekcje w sezonie alergicznym – jak sobie z nimi radzić?

Infekcje w sezonie alergicznym
Infekcje w sezonie alergicznym

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Buczyłko

Instytut Nauk o Zdrowiu Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku oraz NZOZ Centrum Alergologii w Łodzi

Wiosną i latem często pojawia się ból gardła, który zwykle związany jest z infekcję wirusową lub bakteryjną. Zapalenie gardła może mieć jednak, również podłoże alergiczne. Kto jest na nie najbardziej narażony?

Na jakie infekcje jesteśmy narażeni w okresie wiosenno-letnim?

Chociaż jesień i zima to pory roku, które głównie kojarzą się z zachorowaniem na grypę i przeziębienie, to również wiosną i latem nie omijają nas różnego rodzaju infekcje. Obecnie w czasie pandemii najczęściej mówi się o COVID-19, ale jest to też czas, w którym wciąż panuje grypa. Oprócz infekcji wirusowych, pojawiają się także te bakteryjne. Należy pamiętać, że pojawiające się wiosną i latem objawy zapalenia podobne do infekcji, mają też często podłoże alergiczne (np. na pyłki traw). Obecnie nierzadką przyczyną choroby jest też zanieczyszczenie powietrza. Tym samym, szukając przyczyn ich występowania, warto pamiętać o wszystkich czynnikach ryzyka.

W okresie wiosenno-letnim często pojawia się alergiczne zapalenie gardła. Jakie objawy występują wtedy u pacjenta?

Należy podkreślić, że gardło stanowi ciekawy przykład skrzyżowania dwóch dróg – oddechowej z pokarmową. Taka budowa anatomiczna niesie jednak pewne niebezpieczeństwo, gdyż sprawia, że chorobotwórcze drobnoustroje mogą tu dotrzeć zarówno z wdychanym powietrzem, jak i ze spożywanymi pokarmami. Dlatego też oprócz stanowiących większość – ostrych i przewlekłych zapaleń gardła o podłożu infekcyjnym – występują również trudne do odróżnienia od anginy, zapalenia gardła o podłożu alergicznym. W takiej sytuacji u pacjentów zwykle pojawia się obrzęk błony śluzowej w gardle. Do tego chorzy opisują uczucie przeszkody w gardle, dodatkowo czują drapanie i pieczenie gardła, a także pojawia się problem z przełykaniem śliny.

Kogo najczęściej dotyka alergiczne zapalenie gardła? Co konkretnie sprawia, że to schorzenie występuje?

Alergiczne zapalenie gardła to schorzenie, które często występuje u pacjentów ze stwierdzoną wcześniej alergią. U tych chorych zwykle występuje uczulenie na pyłki roślinne, pokarmy, roztocza kurzu domowego, a także sierść zwierząt. Zapalenie gardła o podłożu alergicznym nierzadko jest diagnozowane także u pacjentów chorujących na astmę. Należy jednak podkreślić, że wiele osób może mieć uczulenie nie zawsze uświadomione, dlatego też alergiczne zapalenie gardła może dotyczyć w zasadzie każdego. Z kolei wśród przyczyn mogą się znaleźć alergeny wziewne, jak i pokarmowe, czyli białka znajdujące się zarówno w pyłkach, jak i spożywanych produktach. U niektórych pacjentów uczulonych na konkretny pyłek roślin będzie występowała też reakcja alergiczna po zjedzeniu konkretnego pokarmu, co wynika z występowania w nich tych samych grup białek.

Czy wiesz, że…?


W celu łagodzenia bólu gardła, powszechnie stosowane są preparaty z benzydaminą. Aerozol, pastylki do ssania lub płyn do płukania z benzydaminą skutecznie usuwają dokuczliwe objawy, które często towarzyszą zapaleniu górnych dróg oddechowych, bez względu na przyczynę jego wystąpienia.

Jak działa benzydamina?

Jest powszechnie stosowana podczas bólu gardła, gdyż działa przeciwzapalnie, dzięki czemu objawowo leczy różne stany zapalne jamy ustnej. Benzydamina skutecznie usuwa patogeny, w tym wirusy, bakterie i grzyby, a także działa odkażająco i antyseptycznie (zapobiega rozwojowi drobnoustrojów). Po zastosowaniu preparatów z benzydaminą można poczuć szybką ulgę, gdyż działa także znieczulająco oraz przeciwbólowo, dzięki czemu od razu łagodzi dolegliwości.

Należy pamiętać, że objawy występujące podczas zapalenia gardła są nie tylko nieprzyjemne, ale również zwiększają ryzyko powikłań, dlatego oprócz leczenia przyczyn, warto wdrożyć też leczenie objawowe.

Kto może stosować preparaty z benzydaminą?

Aerozol lub płyn do płukania z benzydaminą mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale również niemowlęta i małe dzieci. U dzieci do 12. miesiąca życia stosuje się leki z benzydaminą w formie aerozolu, a u starszych dzieci (od 6. roku życia) i dorosłych – aerozol, płyn do płukania lub pastylki do ssania.

Benzydamina stosowana miejscowo jest bezpieczna, dlatego oprócz leczenia bólu gardła, powszechnie wykorzystuje się ją w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, w tym owrzodzeń, aft, a także podczas bolesnego ząbkowania.

 

Next article