Home » Zdrowy oddech » Jak skutecznie kontrolować astmę?
zdrowy oddech

Jak skutecznie kontrolować astmę?

kontrola
kontrola

Obiektywne kryteria oceny kontroli astmy pomagają uniknąć zaostrzeń i tym samym żyć normalnie pomimo choroby.

alergii

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki

Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii, Wojskowy Instytut Medyczny, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP

Co pacjent powinien wiedzieć o astmie?

Przede wszystkim to, że jest to choroba zapalna układu oddechowego, najczęściej wywoływana przez alergię np. na roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, traw, chwastów czy też sierść zwierząt. W efekcie występują objawy takie jak: suchy i męczący kaszel, świszczący oddech i uczucie duszności. Podstawą leczenia astmy jest stosowanie wziewnych leków przeciwzapalnych, które zmniejszają lub całkowicie usuwają jej symptomy. Warto pamiętać, że osoby, które mają astmę alergiczną mogą mieć zaostrzenie po kontakcie z alergenami, dlatego powinny ich unikać lub – jeśli nie jest to możliwe – zastosować immunoterapię swoistą (odczulanie), która jest najlepszą przyczynową metodą leczenia astmy i alergii. Wdrożenie terapii astmy daje szanse na normalne życie pomimo choroby.

W jaki sposób pacjent ma wpływ na dobór odpowiedniego leczenia? Jakie odnosi korzyści z aktywnego uczestniczenia w procesie leczenia swojej astmy?

Pacjent ma bardzo duży wpływ na swoje leczenie, gdyż terapię dobieramy zawsze do konkretnego chorego, co oznacza, że specjalista ustala, jakie leki oraz inhalator będą najlepsze w tym konkretnym przypadku. Istotne jest, by pacjent był świadomy, jakie możliwości lecznicze istnieją, gdyż może wtedy w pełni współdecydować o wdrożonej terapii. Po rozmowie z chorym lekarz stara się znaleźć najlepsze rozwiązania, które przyniosą najwięcej korzyści zdrowotnych.

W jaki sposób chory może dowiedzieć się więcej na temat swojej astmy i obiektywnych kryteriów oceny kontroli choroby?

Obecnie pacjenci mają dostęp do wielu stron internetowych, które są skarbnicą wiedzy, a także udostępniają liczne narzędzia wspierające ich w terapii astmy. Są to serwisy takie jak: dlapacjenta.pta.med.pl (witryna Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), astma-alergia-pochp.pl (witryna federacji pacjentów), a także stosujrozwaznie.pl lub posluchajswoichpluc.pl (strony kampanii zdrowotnych). Dzięki nim chorzy mogą optymalizować swoją chorobę, niwelować objawy, a także sprawdzać, jaki jest poziom jej kontroli. I tak np. jeśli po wykonaniu testu kontroli astmy wynik jest poniżej 20, to z pewnością leczenie astmy wymaga optymalizacji. Z kolei jeśli jest poniżej 14, choremu grozi zaostrzenie i konieczna jest wizyta lekarska.

Dlaczego w sytuacji, gdy wizyta u specjalisty ma odległy termin, nie należy czekać?

Jeśli wizyta ma odległy termin, a pacjent czuje, że coś jest nie tak i np. wybudza się w nocy z powodu duszności lub zażywa leki ratunkowe częściej niż dwa razy w tygodniu, oznacza to, że astma wymyka się spod kontroli i konieczna jest rozmowa ze specjalistą. Warto pamiętać, że może to być wizyta u lekarza rodzinnego lub nawet teleporada, dzięki czemu można uniknąć zaostrzenia i zoptymalizować terapię.

Co zyska pacjent dzięki przygotowaniu do wizyty?

Jeśli pacjent przygotuje się do wizyty i np. wykona test kontroli astmy lub test ACQ, to specjalista bardzo szybko będzie mógł ocenić jego stan zdrowia. Oczywiście lekarz może o to wszystko zapytać podczas stacjonarnej wizyty lub teleporady, jednak wykonanie testu wcześniej i podanie wyniku ułatwia pracę lekarza i tym samym również życie pacjenta. W ten sposób można m.in. przewidzieć zbliżające się zaostrzenie lub po prostu ocenić, co dzieje się z pacjentem.


Ten materiał powstał we współpracy z AstraZeneca.
Next article