Home » Zdrowy oddech » O czym powinien pamiętać astmatyk w dobie COVID-19?
Zdrowy oddech

O czym powinien pamiętać astmatyk w dobie COVID-19?

Dr-n.-med.-Piotr-Dąbrowiecki

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki

Alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP

Obecnie wiele osób korzysta z teleporad. Czy uważa Pan doktor, że powinniśmy się do tego przyzwyczaić, bo taka będzie nasza rzeczywistość w najbliższych miesiącach?

Pacjenci, którzy są pod moją opieką od dłuższego czasu, często korzystają z teleporad. Myślę, że w najbliższych miesiącach nadal będziemy korzystać z teleporad, co niewątpliwie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwala kontynuować terapię astmy, w tym także u chorych z astmą ciężką.

W jakich sytuacjach pacjent powinien być bezpośrednio skonsultowany przez lekarza?

Pacjent, który przychodzi po raz pierwszy na wizytę. Chorzy, którzy pomimo intensywnego leczenia, znajdują się w zaostrzeniu, a terapia nie przynosi zamierzonego efektu. Jeśli w trakcie telewizyty czujemy, że coś jest z chorym nie tak – powinniśmy zbadać go osobiście.

Czy chorzy powinni korzystać z dodatkowych źródeł wiedzy o swojej chorobie?

Zdecydowanie tak. Wiemy, że chory który więcej wie na temat swojej astmy, dłużej i lepiej żyje. Edukacja stwarza nowe możliwości, zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Pacjent powinien skorzystać ze sprawdzonych, akceptowanych przez lekarzy informacji na stronach internetowych. Niezwykle pomocne są kampanie takie jak Posłuchaj Swoich Płuc oraz Astma. Leczenie doraźne stosuj rozważnie, które mogą pomóc w kontroli choroby, bo dzięki nim pacjent więcej rozumie i wtedy łatwiej z nim współpracować.

Jak wygląda sytuacja pacjentów z astmą ciężką?

Jest ono obecnie skomplikowana, gdyż zdarza się, że pacjenci mają kwarantannę, są w izolacji lub zachorowali na COVID-19 i nie mogą przyjechać do poradni na podanie leku biologicznego. Wiemy jednak, że u 80 proc. pacjentów COVID-19 ma lekki przebieg, co sprawia, że pacjent może przyjąć leczenie, które stabilizuje chorobę. W praktyce jednak nie może tego zrobić, bo infekcja uniemożliwia mu wizytę w poradni. Jednak od 1 listopada weszły zmiany w programie leczenia astmy ciężkiej i niektórzy chorzy, będą mogli przyjmować preparaty w domu, co znacznie ułatwi sytuację.

Czy pacjenci z astmą należą do grupy zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19?

Chorzy na astmę (którzy są w trakcie terapii) nie są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, a przebieg tej infekcji zwykle wygląda u nich jak u większości społeczeństwa. Sytuacja się zmienia, gdy chory nie bierze leków i astma jest źle kontrolowana lub niekontrolowana – wtedy u takiego pacjenta może wystąpić cięższy przebieg choroby.

Jakie są zalecenia dla astmatyków w tym czasie?

Zalecenia są takie same, jak dla zdrowych osób, czyli mam nadzieję, że znany już każdemu DDM – dystans społeczny, dezynfekcja i noszenie maseczek. Pacjenci powinni też pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków, nie należy zmieniać w tym czasie terapii. Poza tym bądźmy aktywni fizycznie, wysypiajmy się i dbajmy o zdrową (zróżnicowaną, bogatą w witaminy) dietę. To poprawia naszą odporność!

Czy istnieją przeciwwskazania dla astmatyków w kwestii noszenia maseczek?

Pacjenci z astmą, tak jak pozostałe osoby w społeczeństwie, mają obowiązek noszenia maseczek. I chociaż wielu astmatyków skarży się, że utrudnia im ona oddychanie, to należy podkreślić, że każda osoba nosząca maseczkę mierzy się z dyskomfortem jej noszenia. Nie oznacza to jednak, by jej nie nosić. Ta ochrona jest konieczna, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. I podkreślam również, że nie ma wiarygodnych badań naukowych, które dowodzą, że noszenie maseczek wpływa niekorzystnie na zdrowie, również zdrowie astmatyków.


Ważne!

Telewizyty stały się przełomem w kwestii związanej z kontaktem pomiędzy pacjentem a lekarzem. Wielu z pacjentów preferuje takie rozwiązanie, nie tylko ze względu na to, że zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, ale także dlatego, że jest wygodne.

Jak pacjent może przygotować się do telewizyty?

Do przygotowania się do takiej wizyty, pomocny jest kwestionariusz oceny stabilności kontroli choroby. Dobrym narzędziem jest np. Test nadmiernego polegania na leku doraźnym ze strony stosujrozwaznie.pl. Wynik takiego testu stanowi doskonały punkt wyjścia dla lekarza, który dostaje konkretne informacje. Może być początkiem zmiany w podejściu do sposobu terapii choroby. Każdy pacjent powinien wykonać taki test, ponieważ stosowanie leków doraźnych trzy lub więcej razy w tygodniu zwiększa ryzyko wystąpienia ataków astmy.

Informacje o innych domowych narzędziach dostępnych dla pacjentów można znaleźć na stronie astma-alergia-pochp.pl.

Dla pacjentów z astmą ciężką pomocny jest Przewodnik jak rozmawiać o astmie”, który można znaleźć w ramach kampanii „Posłuchaj Swoich Płuc”. Ułatwia on przygotowanie się do telewizyty i pomaga pacjentowi określić, czy ma symptomy braku kontroli choroby.

Next article