Home » Zdrowy oddech » Prawidłowe korzystanie z nebulizacji – jak powinno wyglądać?
zdrowy oddech

Prawidłowe korzystanie z nebulizacji – jak powinno wyglądać?

nebulizacji
nebulizacji

Dr hab. n. med. Adam J. Sybilski

Prof. CMKP, specjalista pediatra, alergolog, kierownik II Kliniki Pediatrii CMKP w Warszawie, kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych i Noworodkowych CSK MSWiA w Warszawie

Nebulizacja jest podstawą w leczeniu wielu chorób dróg oddechowych – zarówno przewlekłych, jak i wirusowych. Jak zatem prawidłowo korzystać z nebulizatora? Dlaczego tak ważna jest regularna nebulizacja? 

Czym jest nebulizacja i kiedy warto ją stosować? Na jakiej zasadzie działa nebulizator?

Nebulizacja jest jedną z form terapii inhalacyjnej. Leki za sprawą nebulizatora podawane są bezpośrednio do miejsca, w którym mają zadziałać, czyli w tym przypadku do płuc, oskrzeli, czy też górnych dróg oddechowych. Dzięki nebulizacji podajemy lek w formie mgły, która jest wtłaczana do dróg oddechowych. Tam następuje depozycja leku, czyli zatrzymanie się cząsteczek na błonie śluzowej, by działał on miejscowo, tak jak np. maść na skórze.

Nebulizację możemy stosować praktycznie przy wszystkich chorobach dróg oddechowych, poczynając od infekcji, po astmę, na POChP kończąc. Jest ona wykorzystywana także przy leczeniu mukowiscydozy oraz innych obturacyjnych chorób.

Czemu warto mieć nebulizator w domu? W jakich chorobach wykorzystuje się leczenie nebulizatorem?

Terapia inhalacyjna za pomocą nebulizatora jest podstawą w leczeniu wielu chorób dróg oddechowych. Jest to spowodowane tym, że leki wtłoczone poprzez nebulizację działają skuteczniej i szybciej. Lek dociera bezpośrednio w miejsce wymagające leczenia. Dzięki temu można stosować mniejsze dawki, co z kolei sprawia, że występuje mniej działań niepożądanych. Niestosowanie nebulizacji może spowodować mniejszą skuteczność leczenia, dłuższy czas działania oraz wystąpienie skutków ubocznych.

Jaka jest rola nebulizatora w leczeniu chorób układu oddechowego?

Jest to rola niezwykle ważna, ponieważ poprzez nebulizację nie tylko możemy podać lek, ale także nawilżamy drogi oddechowe. Robiąc nebulizację, automatycznie nawadniamy błonę śluzową dróg oddechowych, co jest niezwykle istotne w terapii. Nawilżenie jest też ważne u dzieci i seniorów, którzy nie zawsze piją odpowiednią ilość płynów.

Dlaczego nebulizator jest wskazany do stosowania w leczeniu chorób dla dzieci oraz seniorów?

Nebulizacja jest szczególnie zalecana dzieciom i seniorom, ponieważ nie wymaga współpracy pacjenta z narzędziem. Działanie nebulizatora jest automatyczne. Nebulizację można stosować także u pacjentów intubowanych oraz tych, którzy nie są w stanie skoordynować wdechu z podaniem leku, jak jest to konieczne przy np. podajnikach ciśnieniowych. Nie jest też konieczny odpowiednio głęboki wdech – nebulizator sam mechanicznie wtłacza parę.

Jaka jest rola nebulizatora w leczeniu pacjentów z Astmą i POChP?

W leczeniu astmy i POChP kluczowa jest terapia inhalacyjna. Nebulizacja jako jedna z form inhalacji jest bardzo polecana takim pacjentom. Czasem chorzy sami (oczywiście po konsultacji z lekarzem) wolą nebulizację, ponieważ jest to dla nich wygodniejsza forma leczenia. Warto pamiętać, że sposób leczenia nie powinien zależeć wyłącznie od lekarza, ale także od pacjenta. Musi on również uczestniczyć aktywnie w procesie terapii. W nebulizacji też możemy podać większe dawki leku na astmę lub POChP, niż dostępne są w innych formach.

Jaki rodzaj leków może być podany przez nebulizator?

W nebulizacji można podawać leki przeciwzapalne (glikokortykosteroidy), które są stosowane m.in.: w astmie oraz beta2 mimetyki, czyli leki objawowe, rozszerzające drogi oddechowe. Do wyboru mamy długodziałające oraz krótkodziałające beta2 mimemtyki. W POChP podaje się także leki antycholinergiczne. Oczywiście podczas leczenia infekcji wystarczy sól fizjologiczna, ponieważ samo nawilżenie dróg oddechowych jest pomocne w ich leczeniu. Ułatwia oddychanie oraz wyjście wydzieliny, która jest w tym czasie produkowana.

Jak wybrać prawidłowe urządzenie do nebulizacji?

Nebulizator musi posiadać certyfikat i być kupowany raczej w aptece niż markecie. Należy także zwracać uwagę na to, by dobierać nebulizator do wieku – małe dzieci z pewnością nie mogą używać nebulizatorów dla dorosłych. Warto podkreślić także fakt, by dzieci powyżej 3. roku życia nie używały maseczek, a ustniki.

Next article