Home » Zęby » Choroby przyzębia
baner-panasonic-ver3
Zęby

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia
Choroby przyzębia

Prof. dr hab. n. med. Renata Górska

Specjalista w dziedzinie periodontologii

Choroby przyzębia, tj. zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia należą obok próchnicy zębów do chorób o największym na świecie rozpowszechnieniu. W obu tych jednostkach chorobowych podstawowym czynnikiem etiologicznym są bakterie w formie biofilmu, określanego jako płytka nazębna. 

Zapalenie dziąseł dotyczy tylko dziąsła i jest procesem odwracalnym po usunięciu przyczyny, np. po profesjonalnym usunięciu złogów nazębnych (kamienia). Zapalenie przyzębia jest procesem nieodwracalnym, dotyczy tkanek otaczających ząb, głębiej położonych, niewidocznych gołym okiem. Długotrwałe, nieleczone zapalenia dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia. Objawem obydwu schorzeń jest najczęściej krwawienie. Obserwujemy także zmianę koloru, kształtu i konsystencji dziąsła. Często pacjenci nie mają świadomości, że te objawy mogą być objawami rozpoczynającej się lub trwającej od dłuższego czasu choroby. Jeśli zlekceważymy te objawy, choroba postępuje i może doprowadzić do powstania ropni, ruchomości zębów, ich przemieszczania, a w konsekwencji do ich utraty. 

Profilaktyka chorób przyzębia

Czynnikiem zapaleniotwórczym jest bakteryjna płytka nazębna. Główną masę płytki nazębnej stanowią drobnoustroje. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta z powierzchni zębów, ulega mineralizacji i staje się podłożem do powstawania kamienia nazębnego. Profilaktyka i leczenie w głównej mierze opiera się na usuwaniu go z powierzchni zębów. Niezwykle istotna jest współpraca na linii pacjent – higienistka – lekarz. Profilaktyka polega na dokładnym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznych, płukaniu jamy ustnej odpowiednimi preparatami oraz regularnym usuwaniu zmineralizowanych złogów. Najważniejszym postępowaniem zapobiegawczym jest dokładne szczotkowanie zębów rano i wieczorem, konieczne też jest używanie nici dentystycznej lub szczoteczek do oczyszczania przestrzeni miedzyzębowych, ponieważ są one głównym punktem wyjścia zapalenia dziąseł i przyzębia. Wskazane jest wyeliminowanie wszystkich możliwych czynników ryzyka chorób przyzębia, takich jak palenie tytoniu, czy stres. W profilaktyce ważną rolę odgrywają również systematyczne (przynajmniej 2 x w roku), wizyty u stomatologa, jeśli mamy zapalenie dziąsła lub periodontologa, jeśli mamy zapalenie przyzębia.


Dr hab. n. med. Ewa Czochrowska

Prezes Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego

Pacjenci noszący aparat ortodontyczny powinni zwrócić szczególną uwagę na sposób dbania o higienę jamy ustnej. W przestrzeniach międzyzamkowych bardzo często gromadzą się trudne do usunięcia resztki jedzenia. Czyszczenie zębów w tym okresie jest nadzwyczaj istotne, ale także utrudnione, dlatego zalecane jest używanie irygatora.

Irygator służy do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami za pomocą specjalnej końcówki, z której pod odpowiednim ciśnieniem tłoczona jest woda. W ten sposób oczyszczane są powierzchnie zębów, linia dziąseł, a także trudno dostępne miejsca aparatu ortodontycznego. Irygatory są szczególnie polecane u pacjentów dorosłych, w szczególności tych którzy mają zapalenie przyzębia. Pacjenci borykający się z zapaleniem przyzębia powinni zwracać szczególną uwagę na dokładne szczotkowanie zębów oraz przestrzeni pomiędzy nimi, bo to właśnie tam gromadzi się kamień nazębny.

Next article