Home » Zęby » Fluoryzacja i higiena jamy ustnej dzieci w obecnych czasach
Zęby

Fluoryzacja i higiena jamy ustnej dzieci w obecnych czasach

higiena jamy ustnej
higiena jamy ustnej

Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk

Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej

Profilaktyka w postaci fluoryzacji i regularnej, odpowiedniej higieny jamy ustnej jest niezwykle ważna w przeciwdziałaniu próchnicy. Jak zatem poprawnie ją wykonywać? O tym porozmawialiśmy z naszym ekspertem.

Jaka jest rola odpowiedniej higieny jamy ustnej dzieci, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy niemożliwe jest przeprowadzanie szkolnej fluoryzacji?

Filarami profilaktyki jest ograniczenie wpływu pokarmów zawierających cukier, zarówno w pokarmach stałych, jak i płynach oraz higiena jamy ustnej. Musimy regularnie ją utrzymywać i eliminować z jamy ustnej bakterie, które są odpowiedzialne za uszkodzenia szkliwa. W wielu pokarmach znajduje się cukier, który bakterie wykorzystują do produkcji kwasu odwapniającego szkliwo.

Higiena jest niezwykle ważna także z punktu widzenia dojrzewania szkliwa u dzieci. W ciągu 2-4 lat od pojawienia się pierwszego zęba, jest on bardzo wrażliwy na wszystkie czynniki próchnicotwórcze. Jeśli dziecko w tym czasie i później będzie używało np. pasty do zębów zawierającej niezbędne minerały (fluor, jony wapnia, fosforany) wówczas szansa na wzmocnione, odporne zęby jest znacznie wyższa.

Zatem nie tylko mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń z jamy ustnej jest kluczowe, ale także wcieranie w zęby minerałów, w tym fluoru. Ważne – nie należy po myciu zębów wypłukiwać wodą pasty, żelu lub innego preparatu. Dajmy fluorowi czas na działanie, szczególnie w nocy, gdy produkcja śliny jest mniejsza.

Jakie dodatkowe działania profilaktyczne należy podejmować u dzieci, aby zapobiec próchnicy u dzieci?

Najważniejsze jest to, by szczotkowanie odbywało się po każdym posiłku zawierającym węglowodany. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe, zatem dobrym rozwiązaniem będzie guma do żucia bez cukru, która wspomaga produkcję śliny. Szczotkowanie powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie – po śniadaniu, a już na pewno po kolacji, bezpośrednio przed snem. W nocy, gdy śpimy, śliny chroniącej szkliwo jest mniej. Gdy nie pozbędziemy się bakterii, będą one miały idealne warunki do tego, by uszkodzić kwasami nasze szkliwo. Wyszczotkujmy zęby, a pasta do zębów z fluorem będzie działać i wzmacniać zęby w nocy.

W jaki sposób możemy przeprowadzić fluoryzację domową?

U dzieci w wieku szkolnym stosowane są żele z fluorem do aplikacji na szkliwo, pod nadzorem osoby dorosłej. Domową fluoryzację, a raczej profilaktykę przeciwpróchniczą, przeprowadza się u dzieci, które są już na tyle duże, by nie połknąć preparatu. Bardzo ważne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa, szczególnie jeśli chodzi o wysokie stężenia fluoru. Zachęcam także do skorzystania z profesjonalnej fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym, która włączona jest w pakiet świadczeń bezpłatnych dla dzieci w tym przedziale wiekowym. U specjalisty można także dokonać bardzo skutecznej metody, jaką jest lakierowanie zębów.

Jakie są najważniejsze korzyści fluoryzacji domowej?

Jest to o tyle wygodne, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, dzięki którym możemy przeprowadzić domową profilaktykę przeciwpróchniczą. Są to żele i wygodne płukanki profilaktyczne zawierające związki fluoru. W zależności od stężenia stosujemy je codziennie lub raz w tygodniu. Przeznaczone są wyłącznie dla dzieci, które już potrafią wypłukać jamę ustną i wypluć produkt, czyli po 6. roku życia. Jeśli domową profilaktykę fluorkową przeprowadzimy w prawidłowy sposób, jest ona w pełni bezpieczna dla naszych dzieci. Może znacznie zatrzymać, a w nielicznych przypadkach przeciwdziałać próchnicy. Należy także pamiętać, że dzieciom do ok. 8. roku w szczotkowaniu powinni pomagać rodzice.

Czy wiesz, że…?


Fluoryzacja domowa powinna być przeprowadzana co 2 tygodnie przez 10 do 20 tygodni.
Next article