Home » Zęby » Piękny, zdrowy uśmiech – jak o niego dbać?
zęby

Piękny, zdrowy uśmiech – jak o niego dbać?

zdrowe zęby
zdrowe zęby

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk

Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej

Prof. Marzena Dominiak

Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia i komfortu. Ich kondycja wpływa na stan całego organizmu. Niestety, jak pokazują statystyki, na drodze do zdrowia jamy ustnej staje nam próchnica, która dotyka ponad 90 proc. Polaków. Jak zatem zminimalizować ryzyko jej rozprzestrzeniania się? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Próchnica jako główna przyczyna chorób zębów

Próchnica jest jednym z najczęstszych powodów problemów z zębami. Jak podkreśla profesor Dorota Olczak-Kowalczyk w ciągu 20 lat sytuacja polskich dzieci w kwestii tej choroby nieznacznie się polepszyła, jednak nadal jest to duży problem.

40 proc. dzieci w wieku 3 lat ma już ubytki próchnicowe. W ciągu kolejnych 2-3 lat (czyli w okresie przedszkolnym) częstość występowania próchnicy zwiększa się dwukrotnie. W wieku 5-6 lat, gdy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe stałe, u wielu dzieci są one już zaatakowane przez próchnicę. Ponad 80 proc. 12-latków w Polsce ma próchnicę, co do 18. roku zwiększa się prawie do 100 proc. – wymienia profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Jak więc zapobiec jej rozprzestrzenianiu? Wystarczy wprowadzić w życie proste nawyki.

4 kroki do zdrowych zębów

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z próchnicą jest profilaktyka. Można ująć ją w 4 prostych krokach, o których powinno się pamiętać w codziennej higienie jamy ustnej.

1. Dokładne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie – po śniadaniu,
a już przede wszystkim po kolacji, kładąc się spać. Do tego celu należy używać pasty ze wzmacniającym szkliwo fluorem.

2. Czyszczenie za pomocą dodatkowych środków – używanie nici dentystycznej, by dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej płynem z fluorem.

3. Żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu przez 10 minut, by pobudzić wydzielanie śliny, która pomaga chronić szkliwo.  

4. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, raz na pół roku w celu kontroli stanu zębów i dziąseł.

Podstawą jest szczotkowanie powierzchni zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, płukanie jamy ustnej oraz żucie gumy bez cukru. Szczotkowanie powinno trwać ok. 2 minuty – nie dłużej, aby nie niszczyć szkliwa. Nie powinniśmy też używać twardych szczotek, a zamiast dociskania stosować raczej ruchy wymiatające. Jeśli korzystamy ze szczoteczek elektrycznych, to nie dokładajmy już własnych ruchów, dajmy popracować szczoteczce. Pamiętajmy również o czyszczeniu powierzchni języka – tam zbiera się aż 60 proc. bakterii, które potem, wraz ze śliną, cyrkulują po jamie ustnej. Drugim elementem jest konieczność dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, używając nici dentystycznych oraz płukanie jamy ustnej płynem. Jeśli korzystamy z płynów na bazie alkoholu, to co 2 tygodnie należy zrobić przerwę w ich stosowaniu – tłumaczy profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Dlaczego guma do żucia jest tak ważna?

Żucie gumy bezcukrowej stymuluje produkcję i przepływ śliny, co prowadzi do zmniejszenia kwasowości w jamie ustnej. Gumę bez cukru powinniśmy żuć po każdym posiłku, a także po piciu kawy, soków, a nawet wody gazowanej – te produkty mają odczyn kwasowy, a kwasowość prowadzi do próchnicy – podkreśla profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Warto pamiętać, żeby sięgać po bezcukrową gumę do żucia również spędzając czas w domu – np. oglądając film lub pracując. Pomoże to zadbać o szkliwo oraz usunąć resztki jedzenia.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Odpowiednie nawyki związane z higieną jamy ustnej należy wypracowywać jak najwcześniej, jednak dbając o zdrowe zęby naszych dzieci bardzo ważne jest, żeby samemu pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Dzieci nie tylko naśladują nawyki rodziców, ale od nich właśnie uczą się regularności ich stosowania.

Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa, by uchronić nasze dzieci przed próchnicą. My też możemy poprzez nieodpowiednią higienę przekazać swoim dzieciom bakterie, jednak by rozwinęły się one w ich jamie ustnej, musi zaistnieć szereg czynników. My, rodzice musimy pamiętać także o tym, by pomagać dzieciom podczas szczotkowania. Dzieci do ok. 7-8 roku życia nie mają tak dobrze rozwiniętych zdolności manualnych, zatem szczotkowanie powinno odbywać się wspólnie – mówi profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Wiedząc, jak ważna jest profilaktyka próchnicy, Mars Polska – producent bezcukrowej gumy Orbit, wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem i partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, od 2013 roku realizuje program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”. Ma on na celu zwiększać świadomość wśród rodziców i dzieci w wieku szkolnym, jak ważna jest profilaktyka zdrowia jamy ustanej i uczyć podstawowych dobrych nawyków. Warto pamiętać, że obecnie w szkołach nie są prowadzone działania profilaktyczne w tej kwestii (zaprzestano fluoryzacji) ze względu na pandemię.

Dlatego informowanie dzieci i rodziców o znaczeniu profilaktyki i podstawowych 4 krokach na nią się składających staje się podstawą w trosce o piękne i zdrowe uśmiechy.

Next article