Home » Zęby » Próchnicy i chorobom przyzębia zapobiega zabieg GBT
zęby

Próchnicy i chorobom przyzębia zapobiega zabieg GBT

Dorota Uchimowicz

Dyplomowana higienistka stomatologiczna, enel-med stomatologia

Próchnica i choroby przyzębia to choroby cywilizacyjne, na które cierpi zdecydowana większość Polaków. Skutecznym sposobem walki z tymi przypadłościami jest bezbolesny i nieszkodliwy zabieg GBT – Guided Biofilm Therapy.

Umiejętne i rutynowe dbanie o higienę zębów jest konieczne nie tylko dla utrzymania świeżego oddechu i pięknego uśmiechu, ale także dla zdrowia. Tymczasem, jak pokazują statystki, zdecydowana większość Polaków niewłaściwie dba o higienę jamy ustnej, co bardzo często prowadzi do próchnicy czy choroby przyzębia (periodontitis). Skala problemu na całym świecie jest tak wielka, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła obie te przypadłości mianem chorób cywilizacyjnych.

REGULARNIE USUWAJ SZKODLIWY BIOFILM

Głównym czynnikiem powodującym próchnicę i choroby przyzębia jest występowanie w jamie ustnej szkodliwej płytki bakteryjnej, zwanej biofilmem. Nieskutecznie usuwany biofilm bakteryjny przy codziennym szczotkowaniu w połączeniu z czasem, jest podłożem wielu chorób jamy ustnej w pierwszym etapie rozwojowi próchnicy, nieświeżego oddechu (halitozie). Ponadto sprzyja powstaniu stanu zapalnego i krwawieniu dziąseł oraz stanów zapalnych błony śluzowej. W skrajnej sytuacji zapalenie przyzębia może doprowadzić nawet do utraty zębów czy wszczepionych implantów.

Podstawowym sposobem zapobiegania pojawiania się biofilmu jest właściwa higiena jamy ustnej – regularne szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej czy żucie gumy po przekąskach. To jednak nie wszystko. Warto bowiem dodatkowo chronić swoje zęby poprzez bezbolesny, delikatny i skuteczny zabieg GBT – Guided Biofilm Therapy.

SKORZYSTAJ Z ZABIEGU GBT

Zabieg jest bezbolesny i nie uszkadza ani zębów, ani dziąseł. Jest wykonywany za pomocą ciepłej wody i delikatnego piasku, co zapewnia pacjentowi pełny komfort. Kluczowym etapem zabiegu GBT jest uwidocznienie na zębach i dziąsłach biofilmu za pomocą specjalistycznego barwnika. Dzięki temu „wybarwianiu” klinicysta precyzyjnie określa punkty jamy ustnej skąd należy usunąć biofilm. Ponadto barwienie biofilmu pozwala dokładnie ocenić czy z jamy ustnej została usunięta całość płytki bakteryjnej.

Po każdym zabiegu pacjent otrzymuje od higienistki dokładne wskazówki jak prawidłowo dbać o jamę ustną, by minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób przyzębia czy nieświeżego oddechu. Lekarze przekonują, że codzienne profilaktyka stomatologiczna w warunkach domowych oraz oczyszczanie jamy ustnej zabiegiem GBT dwa razy w ciągu roku pozwolą cieszyć się zdrowymi zębami i białym uśmiechem przez długie lata.

Next article