Skip to main content
Home » Serce i krew » Niedobór żelaza szczególnie groźny w czasie ciąży
Serce i krew

Niedobór żelaza szczególnie groźny w czasie ciąży

w-ciąży
w-ciąży

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

Katedra Zdrowia Kobiety, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Nawet u co trzeciej kobiety może występować deficyt żelaza powodujący niedokrwistość. Niedobór żelaza jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu. Działając profilaktycznie i leczniczo warto wybrać sprawdzone preparaty.

Problem niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza dotyczy dużej grupy pacjentek gabinetów ginekologicznych – szacuje się, że anemię spowodowaną deficytem żelaza może mieć co trzecia kobieta, a w przypadku kobiet w ciąży aż co druga. Najczęstsze źródła niedokrwistości są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem endometrium. Szczególną grupą pacjentek, które dotyka niedobór żelaza, są kobiety ciężarne. Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne, żeby monitorować poziom żelaza przed, w trakcie ciąży, a także w okresie połogu.

Aby przeciwdziałać niedoborowi żelaza możemy rozważyć przyjmowanie dobrze przebadanych preparatów (a nie suplementów diety) mających działanie profilaktyczne i lecznicze. Dla mnie jako lekarza, najważniejsze jest przepisywanie środków, które mają dokumenty medyczne potwierdzające ich skuteczność. W przypadku leku jesteśmy pewni, że przeszedł on badania kliniczne, a każda tabletka zawiera taką samą ilość substancji czynnej. Istotne jest również to, że dany lek na rynku istnieje od wielu lat, a jego działanie jest zweryfikowane.

W przypadkach niedoborów żelaza zaleca się produkty, w których substancją czynną jest kwas askorbinowy, który może 2,5-krotnie poprawić wchłanianie żelaza. Kluczowa jest również witamina C, która zapobiega utlenianiu żelaza i poprawia jego rozpuszczalność. Są to dwa najważniejsze elementy poprawiające wchłanianie żelaza przez organizm. Bardzo istotne jest również, aby do organizmu dostarczać stałą, równą ilość żelaza – dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia przerw czy kumulacji w dostarczaniu organizmowi substancji czynnej. Zwiększa to tolerancję produktu i jego skuteczność.

Preparaty na niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza mogą przyjmować pacjentki w każdym wieku – poczynając od 14-latek, u których wystąpiły już miesiączki, po osoby w podeszłym wieku. Te oparte na kwasie askorbinowym mogą rozważyć także osoby mające restrykcyjne zachowania żywieniowe – anorektycy, weganie, osoby odchudzające się. No i oczywiście kobiety w ciąży lub planujące ciążę. W 2. i 3. trymestrze występują największe niedobory żelaza, a aż 80 proc. żelaza płód przyswaja właśnie w 3. trymestrze. Uspokajam też, że przebadane produkty są dla kobiet w ciąży bezpieczne.

Next article
Home » Serce i krew » Niedobór żelaza szczególnie groźny w czasie ciąży
serce i krew

Niewydolność serca a wykluczenie społeczne seniorów

Problem zachorowalności na niewydolność serca (NS) to wyzwanie cywilizacyjne, którego skala uprawnia nas do nazywania go prawdziwą epidemią.

Prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski

Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Już dziś chorobę zdiagnozowano u ponad miliona Polaków, wiemy jednak, że ta liczba z roku na rok będzie się gwałtownie powiększać. Niewydolne serce jest bowiem ceną, którą płacimy za dłuższe życie i skuteczne leczenie incydentów sercowo-naczyniowych.

Rozwój procedur kardiologii interwencyjnej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat spowodował, że zawał serca przestał być synonimem wyroku śmierci. Śmiertelność wewnątrzszpitalna kształtuje się na poziomie ok. 6,5 proc. (w ciągu roku od incydentu) dla chorych leczonych interwencyjnie, co oznacza, że dla dominującej większości wypis to szansa na nowe życie. Dla wielu będzie to jednak dopiero początek walki o zdrowie. Jednym z możliwych powikłań po przebytym incydencie będzie właśnie niewydolność serca, która poprzez stopniowe pogarszanie się funkcji serca i kolejnych narządów organizmu nieuchronnie prowadzi do jego wyniszczenia. O NS mówimy także przy wadach zastawkowych. Wraz z wiekiem i towarzyszącą mu naturalną eksploatacją serca pojawiają się także niezdiagnozowane wcześniej problemy strukturalne, np. niedomykalność zastawki mitralnej czy zwężenie zastawki aortalnej. To schorzenia, które stają się rzeczywistością dzisiejszych siedemdziesięcio-, osiemdziesięcio- czy dziewięćdziesięciolatków i nigdy wcześniej nie występowały na taką skalę.

Myśląc o trudnościach ruchowych, z którymi borykają się osoby starsze, najczęściej podajemy problemy ortopedyczne czy reumatyczne. Rzadko wskazujemy na niewydolność serca, która skutkuje permanentnym osłabieniem, zmęczeniem nawet przy niewielkim wysiłku, obrzękami podudzi czy dusznością pojawiającą się nawet w spoczynku – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Niewydolność serca prowadzi też do analogicznej choroby nerek, skutkiem czego chorzy zmagają się z narastającymi obrzękami nóg, bólami głowy, częstomoczem i postępującym wyniszczeniem. Seniorzy stopniowo wycofują się więc z aktywnego życia, ostatecznie całkowicie się uniesamodzielniając. Zdrowotne konsekwencje to nie tylko problemy z wykonywaniem codziennych, prozaicznych czynności, takich jak zrobienie zakupów czy wejście po schodach. Stają się również przyczyną wstydu, apatii i depresji wynikających z uzależnienia od osoby trzeciej. Pojawia się również uczucie samotności, bo dla tych często energicznych i towarzyskich osób nową okolicznością jest uwięzienie we własnym domu i strach przed komunikowaniem własnych potrzeb.

W dobie starzejącego się społeczeństwa kwestia niewydolności serca to dla systemu wyzwanie, przed którym nie ma ucieczki. Skala zachorowalności wymusza na decydentach podjęcie wielowymiarowych działań, które odpowiedzą na potrzeby seniorów i zaproponują im rozwiązania. Dlatego też leczenie niewydolności serca oraz podnoszenie świadomości na jej temat stało się jednym z priorytetów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wartość edukacyjną niesie również kampania społeczna „Stawka to życie. Zastawka to życie”, która promuje mało inwazyjne zabiegi przezcewnikowe w wadach strukturalnych serca. Dzięki nim także pacjenci wysokiego ryzyka operacyjnego, czyli właśnie seniorzy, mogą w sposób bezpieczny odbyć korekcję wady i wrócić do utraconej sprawności.

W tym roku koncentrujemy się na cierpiących na niedomykalność zastawki mitralnej, którzy do tej pory ze względu na wiek lub stan kliniczny nie kwalifikowali się do leczenia operacyjnego. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom o mało inwazyjnych zabiegach zacznie się mówić w przestrzeni publicznej, a tym samym – ich liczba wzrośnie do tej pożądanej – kwituje prof. Witkowski, który kampanię koordynuje już od 2015 roku.

Next article