
Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
Katedra Zdrowia Kobiety, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Nawet u co trzeciej kobiety może występować deficyt żelaza powodujący niedokrwistość. Niedobór żelaza jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu. Działając profilaktycznie i leczniczo warto wybrać sprawdzone preparaty.
Problem niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza dotyczy dużej grupy pacjentek gabinetów ginekologicznych – szacuje się, że anemię spowodowaną deficytem żelaza może mieć co trzecia kobieta, a w przypadku kobiet w ciąży aż co druga. Najczęstsze źródła niedokrwistości są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem endometrium. Szczególną grupą pacjentek, które dotyka niedobór żelaza, są kobiety ciężarne. Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne, żeby monitorować poziom żelaza przed, w trakcie ciąży, a także w okresie połogu.
Aby przeciwdziałać niedoborowi żelaza możemy rozważyć przyjmowanie dobrze przebadanych preparatów (a nie suplementów diety) mających działanie profilaktyczne i lecznicze. Dla mnie jako lekarza, najważniejsze jest przepisywanie środków, które mają dokumenty medyczne potwierdzające ich skuteczność. W przypadku leku jesteśmy pewni, że przeszedł on badania kliniczne, a każda tabletka zawiera taką samą ilość substancji czynnej. Istotne jest również to, że dany lek na rynku istnieje od wielu lat, a jego działanie jest zweryfikowane.
W przypadkach niedoborów żelaza zaleca się produkty, w których substancją czynną jest kwas askorbinowy, który może 2,5-krotnie poprawić wchłanianie żelaza. Kluczowa jest również witamina C, która zapobiega utlenianiu żelaza i poprawia jego rozpuszczalność. Są to dwa najważniejsze elementy poprawiające wchłanianie żelaza przez organizm. Bardzo istotne jest również, aby do organizmu dostarczać stałą, równą ilość żelaza – dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia przerw czy kumulacji w dostarczaniu organizmowi substancji czynnej. Zwiększa to tolerancję produktu i jego skuteczność.
Preparaty na niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza mogą przyjmować pacjentki w każdym wieku – poczynając od 14-latek, u których wystąpiły już miesiączki, po osoby w podeszłym wieku. Te oparte na kwasie askorbinowym mogą rozważyć także osoby mające restrykcyjne zachowania żywieniowe – anorektycy, weganie, osoby odchudzające się. No i oczywiście kobiety w ciąży lub planujące ciążę. W 2. i 3. trymestrze występują największe niedobory żelaza, a aż 80 proc. żelaza płód przyswaja właśnie w 3. trymestrze. Uspokajam też, że przebadane produkty są dla kobiet w ciąży bezpieczne.