Skip to main content
Home » Neurologia » XII Lubuska Konferencja Neurologiczna
Neurologia

XII Lubuska Konferencja Neurologiczna

Serdecznie zapraszamy na XII Lubuską Konferencję Neurologiczną, która odbędzie się 12 października 2024 roku w Hotelu ForRest, przy ul. Głogowskiej 4a, Zielona Góra, pod przewodnictwem wybitnych specjalistów – prof. dr hab. n. med. Radosława Kaźmierskiego oraz dr n. med. Szymona Jurgi.

Głównym celem konferencji jest przedstawienie Państwu innowacyjnych metod terapeutycznych, nowoczesnych podejść diagnostycznych oraz najnowszych badań klinicznych, które mogą mieć realny wpływ na codzienną praktykę lekarską. W trakcie sesji nie zabraknie również przestrzeni na interaktywną dyskusję, gdzie będzie można wymienić się doświadczeniami z innymi specjalistami i zadać pytania naszym ekspertom.

Udział w wydarzeniu zapewni Państwu nie tylko solidną dawkę praktycznej wiedzy, ale także możliwość nawiązania cennych kontaktów zawodowych oraz inspirację do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w swojej praktyce. Jesteśmy przekonani, że wiedza i doświadczenia zdobyte podczas konferencji wpłyną na poprawę jakości leczenia Państwa pacjentów oraz umożliwią lepsze planowanie i prowadzenie terapii.

Nie przegapcie tej okazji do rozwoju zawodowego i dołączcie do nas w Zielonej Górze!

Szczegóły i rejestracja: sympomed.pl/12lubuskaneurologia.

Next article
Home » Neurologia » XII Lubuska Konferencja Neurologiczna
Neurologia

Padaczka nie jest zakaźna i niebezpieczna dla otoczenia

Anna Alicja Lisowska

Prezes Fundacji EPI-BOHATER, socjolog, członek Rady Osób z Niepełnosprawnościami przy Rzeczniku Praw Obywatelskich

Świadomość społeczna dotycząca padaczki, czyli epilepsji, jest w Polsce bardzo niska. Warto wiedzieć chociażby, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobie z atakiem toniczno-klonicznym.


Jakie są główne wnioski z raportu przygotowanego przez fundację EpiBohater dotyczącego zjawiska epilepsji w Polsce?

Pytaliśmy Polaków m.in. o ich percepcję osób chorych na padaczkę i wyniki tych badań są dla nas bardzo zaskakujące. Wiedzieliśmy, że wokół padaczki krąży wiele mitów i stereotypów, np. że chorzy – zdaniem ogółu społeczeństwa – nie mogą pracować, prowadzić normalnego życia rodzinnego czy towarzyskiego, co jest oczywiście nieprawdą. Natomiast teraz z badania wyszło, że 50 proc. ankietowanych uważa, że osoby z epilepsją należy… izolować. Cały czas walczymy więc z błędnym postrzeganiem padaczki jako choroby zakaźnej lub niebezpiecznej dla otoczenia.

Ile osób w Polsce jest dotkniętych padaczką i jak wygląda dostępność lekarzy?

Padaczka jest chorobą, która w każdym społeczeństwie dotyka ok. 1 proc. populacji i od lat jest to stała wartość. Oznacza to, że w Polsce mamy ok. 350 tys. przypadków, co oznacza, że jest to najpowszechniejsza choroba neurologiczna w Polsce. Niestety liczba lekarzy neurologów z roku na rok się zmniejsza, a co więcej 1/3 z tych, którzy jeszcze wykonują zawód, ma już uprawnienia emerytalne. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy spojrzymy na neurologów, którzy specjalizują się właśnie w epilepsji, a także w kontekście chorych z małych miejscowości – ze względu na wykluczenie komunikacyjne dostęp do lekarza specjalisty jest dla nich bardzo utrudniony.

Jakie elementy świadomości społecznej w kontekście padaczki warto poprawić?

Niezwykle ważna jest kwestia udzielania pierwszej pomocy. Niestety, wciąż pokutuje nieprawdziwy obraz, zgodnie z którym choremu w trakcie napadu toniczno-klonicznego należy włożyć w usta jakiś przedmiot. Po pierwsze wymagałoby to połamania mu szczęki, a po drugie naraziłoby to go na zadławienie się. Najlepszą formą pomocy jest odsunięcie przedmiotów, które mogłyby zranić chorego w trakcie ataku, udrożnienie jego dróg oddechowych poprzez rozpięcie kołnierzyka czy zdjęcie szalika oraz zabezpieczenie mu głowy w postaci podłożenia własnych rąk czy kurtki. Po wykonaniu tych czynności należy spokojnie poczekać na ustanie drgawek i ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej).

Next article