Skip to main content
Home » Neurologia » Naturalne metody i składniki to podstawa zdrowego snu
Neurologia

Naturalne metody i składniki to podstawa zdrowego snu

Dr n. med. Monika Czerska

Ukończyła akademię medyczną. Z wyróżnieniem obroniła tytuł doktora nauk medycznych w Instytucie Psychologii i Neurologii w Warszawie. Jest również certyfikowanym członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Popularyzatorka wiedzy medycznej.

Zaburzenia dotykają coraz większej grupy osób, zarówno seniorów, jak i przedstawicieli młodszego pokolenia. Jak w naturalny sposób zwalczyć ten problem i zapewnić sobie nocną regenerację?


Jakie są najczęstsze przyczyny trudności z zasypianiem i kogo dotyczą?

Sen jest wynikiem złożonych interakcji pomiędzy układem nerwowym, hormonalnym, emocjonalnym i stylem życia. Trudności z zasypianiem to problem dotykający coraz większej liczby osób, głównie młodych, aktywnych zawodowo. W tej grupie dominują przede wszystkim przyczyny związane ze stresem, przebodźcowaniem oraz zaburzeniami rytmu okołodobowego, powodowane między innymi ekspozycją na niebieskie światło ekranów.

Bezsenność u seniorów wiąże się z naturalnymi zmianami w organizmie. Najczęściej obserwujemy u nich spadek produkcji melatoniny, zmniejszenie aktywności fizycznej, a także pogorszenie metabolizmu. Mogą pojawić się samotność lub lęk egzystencjalny, które nie pozwalają się wyciszyć. Poza tym niektóre przyjmowane przez seniorów leki mają działania niepożądane. Na przykład sterydy podnoszą aktywność wegetatywną organizmu i utrudniają osiągnięcie głębokiego snu.

Jak cykl dobowy i produkcja melatoniny wpływają na jakość snu oraz ogólne funkcjonowanie organizmu?

Rytm okołodobowy jest synchronizowany głównie przez światło. W odpowiedzi na ciemność szyszynka produkuje melatoninę. To kluczowy hormon, który nie tylko odpowiada za moment zasypiania, ale też wpływa na jakość snu. Co więcej, melatonina wspiera układ odpornościowy, reguluje ciśnienie, wspomaga pracę mitochondriów, wpływa na pamięć i oczyszczanie mózgu. Zachwianie cyklu okołodobowego objawia się wieloma problemami, na przykład z koncentracją, wahaniami nastroju, różnego rodzaju bólami czy zaburzeniami poznawczymi. Dlatego melatonina jest kluczowa.

Jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzić, aby polepszyć nasz sen?

Higiena snu to nie tylko sam moment zasypiania, ale też czas na półtorej godziny przed i po spaniu. Warto zadbać o wieczorne rytuały, na przykład kąpiel czy aromatoterapię oraz ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie. Dobrze jest wprowadzić lekkostrawną, ale bogatą w tryptofan dietę, unikać cukru i alkoholu, a po południu nie pić już kawy i herbaty. Należy zawsze kłaść się i wstawać o tej samej porze.

Starszym osobom rekomenduję codzienny kontakt ze światłem dziennym, najlepiej tym porannym, a także unikanie sztucznego światła po zmierzchu oraz stosowanie wspomagaczy wydzielania melatoniny. Warto sięgnąć po suplementy wspierające układ nerwowy. Większość seniorów ma też niedobór witamin z grupy B, co skutkuje nasileniem zaburzeń snu.

Istnieje mnóstwo naturalnych składników ułatwiających zasypianie, na przykład głóg (który dobrze działa na serce), melisa, passiflora (męczennica), chmiel, lawenda, lipa czy rumianek. Najlepiej przebadany jest kozłek lekarski. Wspiera aktywność neuroprzekaźnika GABA, który wycisza układ nerwowy. Jego regularne stosowanie pomaga zmniejszyć napięcie i ułatwia zasypianie.

Zmiana nawyków to nie jest może proces natychmiastowy, ale za to trwały i bez skutków ubocznych. Wszystko zaczyna się od decyzji, że chcemy się zatroszczyć o swój sen – to nie jest strata czasu, lecz podstawowy filar zdrowia. Jeśli o niego zadbamy, będziemy funkcjonować lepiej na wielu płaszczyznach.

Next article
Home » Neurologia » Naturalne metody i składniki to podstawa zdrowego snu
Neurologia

Paszport Kompetencji Silversa – rozwój potencjału późnej dorosłości

Marian Ferenc

Prezes Zarządu Fundacji

Kamila Polańska Wasik

Doradca zawodowy

Mirosława Wawrowska

Psycholog, doradca zawodowy

Jednym z ważnych elementów przeciwdziałania wykluczeniu ze względu na wiek (ageizm) jest promowaniu szacunku, dostrzeganie kompetencji, doświadczenia i potencjału osób starszych. Fundacja Aktywny Senior realizuje w tym nurcie projekt w idei Przedsiębiorczość 60+. W jej ramach przygotowano innowacyjne narzędzie diagnozy, rozwoju i gratyfikacji dojrzałego pracownika jakim jest Paszport Kompetencji Silversa.

To kompleksowy sposób wsparcia w rozwoju aktywności zawodowej, społecznej i wolontarystycznej, dedykowany osobom w wieku okołoemerytalnym. Obejmuje takie działania jak: konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym (testy predyspozycji i preferencji zawodowych, kwestionariusze umiejętności, zdolności, zainteresowań i wartości); konsultacje indywidualne z psychologiem (diagnoza potencjału osobowościowego, wzmocnienie poczucia własnej wartości, poczucia sprawczości, wzmocnienie motywacji do działania, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu); warsztaty z zakresu kompetencji personalno-społecznych, rozwoju osobistego, funkcjonowania na współczesnym rynku pracy; wspólne opracowanie CV kompetencyjne Silversa.

Idea Przedsiębiorczość 60+ podkreśla znaczenie w życiu społecznym takich składowych jak: innowacyjność, inkluzyjność, przedsiębiorczość społeczna, sieciowość współpracy, solidaryzm międzypokoleniowy, przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu i ageizmowi, promowanie srebrnej gospodarki, oraz wolontariatu kompetencyjnego. Idea ta uwzględnia również aktualny stan wiedzy gerontologicznej a w niej nacisk na upodmiotowienie osób starszych, wzmocnienie ich poczucia bezpieczeństwa, zagwarantowanie wsparcia w procesie adaptacji do szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz uwzględnianie indywidualizacji procesów starzenia się. W przestrzeni publicznej powstało określenie przedsiębiorczość senioralna1 jako zmiana stylu życia oznaczająca możliwość podążania za własnymi marzeniami i kontrolowania własnego przeznaczenia. Fundacja tymi działaniami pomaga „Oszlifować diament jakim jest Silevrs”.

1Przedsiębiorcze Kobiety Srebrnej Gospodarki A.Dereń, M.Rutkowka, J.Skonieczny

Next article