Materiał przygotowany przez międzynarodową inicjatywę All.Can
„Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2024” to piąta edycja dokumentu przygotowanego przez All.Can Polska – inicjatywy zrzeszającej przedstawicieli onkologów, farmaceutów, organizacji pacjentów, ekspertów systemu opieki zdrowotnej oraz reprezentantów innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego. Celem All.Can Polska jest zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz decydentów na konieczność poprawy efektywności i stabilności opieki onkologicznej i hematologicznej, a także sytuacji pacjentów poprzez efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów finansowych.
– „Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2024” jest unikalnym opracowaniem, które podsumowuje zmiany, jakie zaszły w obszarze onkologii i hematoonkologii oraz zawiera rekomendacje, dzięki wdrożeniu którym Polska ma szansę zredukować lukę w diagnostyce i dostępie do nowych leków oraz zapewnić chorym terapie na miarę współczesnych możliwości medycyny – podkreśla Aleksandra Rudnicka, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska.
– Jednym z kluczowych elementów, na który zwraca uwagę raport jest poprawa koordynacji opieki onkologicznej w Polsce. Musi być ona wspierana narzędziami informatycznymi, które ułatwią śledzenie ścieżki pacjenta i raportowanie wykonanych świadczeń. Dane przekazywane za pomocą systemów pozwolą identyfikować opóźnienia i wąskie gardła w procesie leczenia, a tym samym lepiej kierować środki tam, gdzie są najbardziej potrzebne – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, członek Prezydium All.Can Polska.
– Niewątpliwie wśród wartych podkreślenia osiągnięć minionego roku jest rozwój działań profilaktycznych w ramach NSO przez wprowadzenie nowych narzędzi i programów wspierających wczesne wykrywanie nowotworów, a także rozszerzenie programu szczepień przeciw HPV. W dalszym jednak ciągu pozostaje bardzo dużo wyzwań w tym zakresie – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, członek Prezydium All.Can Polska.
Dostęp do terapii
Rok 2024 był kolejnym okresem zwiększania dostępności terapii przeciwnowotworowych. Refundacją objęto 36 cząsteczko-wskazań onkologicznych, w tym 15 hematoonkologicznych. Dostęp do terapii onkologicznych w Polsce zwiększa się dzięki współpracy klinicystów, decydentów, producentów i organizacji pacjentów, jednak wciąż jest mniejszy w porównaniu do części krajów europejskich. Ponad 1/3 nowoczesnych terapii onkologicznych rekomendowanych w Europie nie jest dostępna dla polskich pacjentów w ramach refundacji, a tylko niespełna co trzeci lek onkologiczny jest dostępny bez ograniczeń.
Główni interesariusze odpowiedzialni za dostęp do terapii, producenci leków i Ministerstwo Zdrowia, zgadzają się, że sytuacja refundacyjna stopniowo się poprawia. Różnią się jednak pod względem oceny przyczyn, dlaczego gonimy czołówkę europejską w zbyt wolnym tempie. Przyspieszenie procesów refundacyjnych wymaga aktywności obu stron – Ministerstwa Zdrowia oraz producentów.
Raport „Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2024” to prawdziwy przewodnik po osiągnięciach, ale też zbiór wyzwań, z którymi trzeba i warto się zmierzyć. Dostępny na stronie www.all-can.pl.